Licensed to National Stadium Pool in Jamaica - Site License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 4/6/2010 11:45 PM
                      XXV CARIFTA SWIMMING CHAMPIONSHIPS                       
                               Kingston, Jamaica                               
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 13-14 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: R 9:18.65    4/7/2007 McKayla M Lightbourn                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holder, Zabrina           13 Barbados             9:49.42    9:24.76    9  
    1:05.33 1:09.80 1:11.14 1:11.54 1:12.78 1:12.83 1:11.86 1:09.48
  2 Gibbs, Amara              13 Barbados             9:52.82    9:38.80    7  
    1:10.43 1:12.36 1:12.45 1:13.68 1:13.81 1:13.12 1:11.82 1:11.13
  3 Flowers, Tori             14 Cayman               9:49.02    9:40.17    6  
    1:11.22 1:13.34 1:13.29 1:13.74 1:13.16 1:12.57 1:13.01 1:09.84
  4 van den Berg, Daniella    13 Aruba               10:00.59    9:40.84    5  
    1:10.91 1:12.50 1:12.94 1:13.97 1:13.60 1:13.64 1:12.61 1:10.67
  5 Azincourt, Laurie         14 Guadeloupe          10:12.74   10:02.42    4  
    1:10.63 1:14.52 1:16.05 1:16.71 1:16.62 1:17.21 1:17.54 1:13.14
  6 Ruffe, Cassie             14 Guadeloupe          10:06.33   10:10.00    3  
    1:11.92 1:14.98 1:16.65 1:17.16 1:16.82 1:18.26 1:17.99 1:16.22
  7 Morley, Laura             13 Bahamas                   NT   10:15.82    2  
    7:41.27 1:18.62 1:15.93                                        
  8 Lowe, Abigail             13 Bahamas             10:30.02   10:28.41    1  
    7:49.19 2:39.22                                                
  9 Jean-Francois, Marie-Sar  13 Martinique          11:08.23   10:44.43  
    6:37.08                                                 2:44.89
 10 McClure, Priscilla        13 Jamaica             10:55.38   11:14.14  
    6:57.51 1:26.76 1:26.12 1:23.75                                
 
Event 1  Girls 15-17 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: R 8:43.44        1999 Janelle ATKINSON                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rahael, Samantha          17 Trinidad             9:22.26    9:14.78    9  
    1:03.93 1:09.23 1:09.71 1:10.01 1:10.76 1:11.71 1:11.20 1:08.23
  2 Marinette, Caroline       16 Guadeloupe           9:43.39    9:16.27    7  
    1:06.07 1:09.64 1:11.06 1:11.02 1:10.93 1:10.55 1:10.93 1:06.07
  3 Malidor, Julie Anne       15 Martinique           9:16.74    9:17.13    6  
    1:06.86 1:09.22 1:10.54 1:10.64 1:11.11 1:10.76 1:11.36 1:06.64
  4 Lightbourn, McKayla       17 Bahamas              9:12.76    9:33.64    5  
    1:06.78 1:10.75 1:11.81 1:11.97 1:12.20 1:12.80 1:13.62 1:13.71
  5 Butler, Lara              15 Cayman               9:48.26    9:38.46    4  
    1:08.44 1:13.48 1:13.24 1:13.40 1:13.77 1:13.09 1:12.35 1:10.69
  6 Ho, Victoria              16 Jamaica                   NT    9:39.61    3  
    7:13.42 2:26.19                                                
  7 van der Jagt, Karlene     16 Suriname            10:27.16    9:51.54    2  
    7:23.18 1:14.97 1:13.39                                        
  8 Postma, Saskia            15 Aruba               10:05.13    9:58.18    1  
    1:11.44 1:15.26 1:15.98 1:16.17 1:16.05 1:15.81 1:15.20 1:12.27
  9 Flowers, Summer           17 Cayman               9:53.00   10:04.80  
    1:11.89 1:15.25 1:15.38 1:16.24 1:16.70 1:16.94 1:17.02 1:15.38
 10 Bourdy, Clarence          16 Guadeloupe          10:11.40   10:10.63  
 11 Myles, Stephanie          17 Bermuda              9:50.26   10:15.47  
    1:09.86 1:16.46 1:18.69 1:19.01 1:19.20 1:17.69 1:18.08 1:16.48
 12 Kenny, Brittany           15 Jamaica             10:19.78   10:30.87  
    1:12.43 1:16.75 1:18.32 1:19.48 1:20.57 1:21.51 1:22.01 1:19.80
 13 Saunders, Je'Nae          15 Bahamas             10:27.34   10:51.98  
    6:42.69 1:23.80 1:24.79 1:20.70                                
 
Event 2  Boys 13-14 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: R 16:17.72   4/16/2009 Allan Huygues-Beaufond, GUAD-             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bouchaut, Joris           14 Guadeloupe          16:39.12   16:43.99    9  
    1:01.34 1:06.32 1:07.30 1:07.94 1:07.21 1:07.83 1:08.00 1:08.17
    1:08.08 1:07.52 1:07.74 1:06.81 1:07.56 1:07.45 1:04.72        
  2 Mamet, Jonathan           14 Guadeloupe          17:02.63   17:19.54    7  
    1:03.44 1:07.73 1:09.05 1:09.48 1:09.56 1:10.12 1:09.60 1:09.55
    1:09.73 1:10.15 1:10.17 1:10.47 1:10.40 1:10.51 1:09.58        
  3 Butler, Geoffrey          14 Cayman              18:20.44   17:48.78    6  
    1:05.72 1:10.29 1:11.09 1:10.32 1:09.86 1:11.37 1:11.51 1:10.90
    1:12.37 1:12.51 1:13.60 1:14.12 1:13.53 1:12.53 1:09.06        
  4 Perez De Carvasal, Jorda  14 Martinique          17:50.34   18:07.21    5  
    1:04.93 1:10.35 1:11.06 1:10.80 1:10.58 1:11.19 1:12.98 1:13.65
    1:14.41 1:14.48 1:14.97 1:15.41 1:15.84 1:15.33 1:11.23        
  5 Drogo, Theo               14 Martinique          19:45.83   18:15.45    4  
    8:53.98                                                        
  6 Hernandez Valdes, Anibal  14 Bahamas             19:34.43   19:03.64    3  
    1:06.80 1:13.18 1:15.15 1:14.91 1:15.57 1:16.24 1:16.45 1:16.39
    1:17.43 1:18.36 1:18.88 1:18.69 1:19.34 1:18.94 1:17.31        
  7 James, Justin             13 Jamaica             19:47.12   19:30.24    2  
    1:07.81 1:13.83 1:16.37 1:17.26 1:18.50 1:17.95 1:18.77 1:18.41
    1:19.07 1:20.44 1:20.38 1:21.18 1:22.20 1:21.09 1:16.98        
  8 Brown, Dominic            13 Jamaica             19:47.19   19:47.85    1  
    1:09.57 1:15.44 1:17.07 1:17.61 1:19.06 1:19.29 1:21.30 1:21.52
    1:20.26 1:23.06 1:22.53 1:22.04 1:22.60 1:20.50 1:16.00        
 
Event 2  Boys 15-17 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: R 16:10.71        2004 Shaune D FRASER                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walter, Dominic           17 Jamaica             16:48.48   16:56.07    9  
    1:02.57 1:06.22 1:07.39 1:08.13 1:07.61 1:08.76 1:07.97 1:08.49
    1:08.88 1:08.88 1:09.53 1:08.31 1:08.99 1:08.84 1:05.50        
  2 Sharpe, Stefan            16 Trinidad            17:28.49   17:08.98    7  
    1:04.37 1:08.80 1:09.58 1:09.29 1:09.72 1:09.65 1:08.65 1:09.07
    1:09.02 1:10.31 1:09.33 1:09.34 1:10.54 1:08.71 1:02.60        
  3 Col, Miguel               17 Guadeloupe          17:27.02   17:11.08    6  
  4 Maisonneuve, Swann        16 Guadeloupe          17:42.78   17:13.27    5  
    1:03.68 1:07.05 1:08.67 1:08.86 1:09.35 1:08.67 1:09.57 1:09.95
    1:09.95 1:10.43 1:10.17 1:10.11 1:10.40 1:09.97 1:06.44        
  5 Lavater, Alexandre        15 Martinique          17:43.12   17:13.66    4  
    1:03.39 1:07.83 1:09.15 1:09.17 1:09.15 1:09.99 1:10.24 1:09.63
    1:09.03 1:09.87 1:09.70 1:10.09 1:10.18 1:10.12 1:06.12        
  6 Lowe, Matthew             15 Bahamas             17:19.82   17:22.27    3  
    1:06.48 1:09.75 1:08.98 1:09.77 1:09.04 1:10.15 1:10.56 1:10.45
    1:10.63 1:10.53 1:10.73 1:09.24 1:09.71 1:09.12 1:07.13        
  7 Blondeau, Ludovic         15 Martinique          17:24.20   18:31.13    2  
    1:04.85 1:09.32 1:10.89 1:13.23 1:14.27 1:15.48 1:15.67 1:16.13
    1:15.59 1:15.89 1:16.09 1:16.42 1:16.38 1:15.85 1:15.07        
  8 McCallum, Alex            15 Cayman              18:58.80   18:42.23    1  
    1:07.56 1:12.80 1:14.77 1:15.92 1:15.63 1:15.10 1:15.38 1:15.27
    1:15.30 1:16.06 1:15.65 1:16.04 1:16.54 1:15.75 1:14.46        
  9 Graham, Richard           17 Jamaica                   NT   18:44.30  
    1:08.49 1:12.20 1:12.39 1:12.62 1:13.86 1:15.47 1:16.42 1:16.57
    1:17.01 1:17.07 1:17.59 1:17.11 1:16.47 1:13.22 1:17.81        
 10 McIntosh, Delano          16 Bahamas                   NT   19:33.88  
                                    1:19.11 1:19.75 1:20.53 1:18.91
    1:18.64 1:19.34 1:19.32 1:19.93 1:21.32 1:21.01 1:14.75        
 
Event 3  Girls 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     Carifta: R 2:49.73   4/16/2009 Danielle Boothe, JAM-                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Tomascik, Coral           12 Cayman               2:56.62    2:55.71    9  
    1:26.14 1:29.57                                                
  2 Renfurm, Brienne          12 Suriname             3:06.10    3:04.58    7  
    1:28.51 1:36.07                                                
  3 David, Syriah             12 Trinidad             3:05.51    3:05.47    6  
    1:31.01 1:34.46                                                
  4 Willoughby, Kimberley     12 Barbados             3:09.22    3:05.58    5  
  5 Hopkins, Gabrielle        12 Jamaica              3:06.66    3:06.58    4  
    1:29.97 1:36.61                                                
  6 Pique, Candis             12 Suriname             3:06.79    3:08.40    3  
    1:31.89 1:36.51                                                
  7 Cherebin, Oreoluwa        12 Grenada              3:11.86    3:12.65    2  
    1:31.11 1:41.54                                                
  8 Dixon, Nadani             12 Jamaica              3:10.37    3:13.07    1  
    1:32.67 1:40.40                                                
 
Event 3  Girls 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     Carifta: R 2:49.73   4/16/2009 Danielle Boothe, JAM-                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Tomascik, Coral           12 Cayman               3:02.34    2:56.62  
    1:25.58 1:31.04                                                
  2 David, Syriah             12 Trinidad             3:05.21    3:05.51  
    1:31.95 1:33.56                                                
  3 Renfurm, Brienne          12 Suriname             3:08.84    3:06.10  
    1:29.42 1:36.68                                                
  4 Hopkins, Gabrielle        12 Jamaica              3:16.60    3:06.66  
    1:30.00 1:36.66                                                
  5 Pique, Candis             12 Suriname             3:07.57    3:06.79  
    1:29.66 1:37.13                                                
  6 Willoughby, Kimberley     12 Barbados             3:06.89    3:09.22  
    1:33.13 1:36.09                                                
  7 Dixon, Nadani             12 Jamaica              3:13.85    3:10.37  
    1:32.23 1:38.14                                                
  8 Cherebin, Oreoluwa        12 Grenada              3:08.97    3:11.86  
    1:32.82 1:39.04                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gay, Jessica              12 Trinidad             3:15.32    3:12.21  
    1:32.32 1:39.89                                                
 10 Vadius, Andrea            12 Martinique           3:23.30    3:17.58  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Williams, Ahlea           11 Barbados             3:21.47    3:19.97  
 12 Evans, Joanna             12 Bahamas              3:21.14    3:20.44  
    1:36.61 1:43.83                                                
 12 Sturrup, Simone           11 Bahamas              3:24.34    3:20.44  
    1:35.27 1:45.17                                                
 14 Cleaver, Bethany          12 Cayman               3:28.52    3:22.92  
    1:37.31 1:45.61                                                
 15 Vaity, Camille            11 Martinique           3:32.70    3:32.46  
    1:42.08 1:50.38                                                
 
Event 4  Boys 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     Carifta: R 2:37.84   4/16/2009 Jordy Groters, ARU-                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Campbell, Kevaughn        12 Jamaica              2:45.04    2:43.21    9  
    1:16.82 1:26.39                                                
  2 Moses, Zach               12 Bahamas              2:47.01    2:50.76    7  
    1:21.69 1:29.07                                                
  3 Carey, Dionisio           12 Bahamas              2:48.65    2:51.32    6  
    1:19.56 1:31.76                                                
  4 Grauwde, Michael          12 Suriname             2:53.87    2:52.74    5  
    1:22.69 1:30.05                                                
  5 Ollivierre, Corey         12 Grenada              2:57.21    2:55.27    4  
    1:23.96 1:31.31                                                
  6 Schreuders, Mikel         11 Aruba                2:58.24    2:57.80    3  
  7 Manning, Jonathan         12 Barbados             3:01.45    3:00.34    2  
    1:26.27 1:34.07                                                
  8 Gillette, Christian       12 Trinidad             3:04.53    3:04.87    1  
    1:27.37 1:37.50                                                
 
Event 4  Boys 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     Carifta: R 2:37.84   4/16/2009 Jordy Groters, ARU-                        
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Campbell, Kevaughn        12 Jamaica              2:53.70    2:45.04  
    1:19.41 1:25.63                                                
  2 Moses, Zach               12 Bahamas              3:03.04    2:47.01  
    1:19.58 1:27.43                                                
  3 Carey, Dionisio           12 Bahamas              2:50.36    2:48.65  
    1:19.09 1:29.56                                                
  4 Grauwde, Michael          12 Suriname             2:53.04    2:53.87  
    1:24.84 1:29.03                                                
  5 Ollivierre, Corey         12 Grenada              2:58.49    2:57.21  
    1:25.36 1:31.85                                                
  6 Schreuders, Mikel         11 Aruba                2:59.80    2:58.24  
    1:25.48 1:32.76                                                
  7 Manning, Jonathan         12 Barbados             3:00.83    3:01.45  
    1:28.13 1:33.32                                                
  8 Gillette, Christian       12 Trinidad             3:24.83    3:04.53  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Charlemagne, Che Sheldon  12 Guadeloupe           3:05.02    3:05.15  
    1:27.55 1:37.60                                                
 10 Schollaert, Mehdi         12 Martinique           3:10.54    3:05.90  
    1:30.29 1:35.61                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 Marie-Noel, David         12 Martinique           3:16.24    3:10.92  
    1:30.85 1:40.07                                                
 12 Butler, Simon             12 Cayman               3:27.99    3:12.41  
    1:31.51 1:40.90                                                
 13 Phillips, Xavier          11 Jamaica              3:26.22    3:12.66  
 14 Sankar, Sachin            12 Trinidad             3:28.68    3:15.25  
    1:34.43 1:40.82                                                
 15 Williams, Brandon         12 Cayman               3:47.28    3:47.55  
    1:49.77 1:57.78                                                
 
Event 5  Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     Carifta: R 2:38.67    4/7/2007 McKayla M Lightbourn                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Stephenson, Jessica       14 Guyana               2:49.84    2:46.33    9  
    1:18.89 1:27.44                                                
  2 Small, Deandre            13 Barbados             2:53.55    2:49.71    7  
    1:20.45 1:29.26                                                
  3 Rolle, Riquel             14 Bahamas              2:56.49    2:57.43    6  
    1:22.65 1:34.78                                                
  4 Leter, Evita              14 Suriname             2:59.72    2:57.93    5  
    1:24.14 1:33.79                                                
  5 Boothe, Danielle          13 Jamaica              2:56.68    2:58.83    4  
    1:24.27 1:34.56                                                
  6 Foy, Solene               13 Martinique           2:58.11    3:00.19    3  
  7 van den Berg, Daniella    13 Aruba                3:00.78    3:03.58    2  
    1:28.72 1:34.86                                                
 -- Morley, Laura             13 Bahamas              2:56.39         DQ  
    1:20.08 1:29.57                                                
 
Event 5  Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     Carifta: R 2:38.67    4/7/2007 McKayla M Lightbourn                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stephenson, Jessica       14 Guyana               2:48.53    2:49.84  
    1:20.78 1:29.06                                                
  2 Small, Deandre            13 Barbados             2:54.81    2:53.55  
    1:23.38 1:30.17                                                
  3 Morley, Laura             13 Bahamas              2:51.04    2:56.39  
    1:24.96 1:31.43                                                
  4 Rolle, Riquel             14 Bahamas              3:08.03    2:56.49  
  5 Boothe, Danielle          13 Jamaica              2:49.73    2:56.68  
    1:25.01 1:31.67                                                
  6 Foy, Solene               13 Martinique           3:03.17    2:58.11  
    1:27.52 1:30.59                                                
  7 Leter, Evita              14 Suriname             2:58.11    2:59.72  
    1:24.46 1:35.26                                                
  8 van den Berg, Daniella    13 Aruba                2:54.13    3:00.78  
    1:29.63 1:31.15                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gray, Octivia             14 Jamaica              2:57.53    3:01.03  
    1:25.80 1:35.23                                                
 10 Serramoglia, Kelia        14 Guadeloupe           3:01.22    3:01.06  
    1:30.50 1:30.56                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 Bazabas, Celia            14 Martinique           3:02.98    3:05.14  
    1:28.01 1:37.13                                                
 12 Purperhart, Shannon       13 Suriname             3:05.82    3:06.50  
 13 Jordan-Browne, Crystal    14 Barbados                  NT    3:21.14  
    1:37.19 1:43.95                                                
 14 John, Alejandra           13 Antigua              3:31.50    3:31.18  
    1:39.87 1:51.31                                                
 
Event 6  Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     Carifta: R 2:31.30    4/3/2010 Dustin Tynes, Bahamas                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Tynes, Dustin             13 Bahamas              2:34.06    2:31.30R   9  
    1:11.89 1:19.41                                                
  2 Groters, Jordy            13 Aruba                2:39.81    2:34.32    7  
    1:12.45 1:21.87                                                
  3 Meerberg, Shane           14 Suriname             2:44.24    2:38.83    6  
    1:14.86 1:23.97                                                
  4 O'Brien, Jeron            13 Trinidad             2:39.99    2:39.57    5  
    1:17.26 1:22.31                                                
  5 Joseph, Nicolas           14 Martinique           2:43.78    2:43.39    4  
    1:17.07 1:26.32                                                
  6 van Zanten, Asher         13 Cayman               2:47.99    2:51.37    3  
  7 Mamet, Jonathan           14 Guadeloupe           2:48.78    2:51.40    2  
    1:25.15 1:26.25                                                
  8 Rodrigues, Ronaldo        14 Guyana               2:48.39    2:57.42    1  
    1:19.73 1:37.69                                                
 
Event 6  Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     Carifta: R 2:31.30    4/3/2010 Dustin Tynes, Bahamas                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Tynes, Dustin             13 Bahamas              2:38.79    2:34.06  
    1:13.76 1:20.30                                                
  2 Groters, Jordy            13 Aruba                2:37.84    2:39.81  
    1:19.66 1:20.15                                                
  3 O'Brien, Jeron            13 Trinidad             2:41.04    2:39.99  
  4 Joseph, Nicolas           14 Martinique           2:41.57    2:43.78  
  5 Meerberg, Shane           14 Suriname             2:49.10    2:44.24  
    1:17.17 1:27.07                                                
  6 van Zanten, Asher         13 Cayman               3:07.49    2:47.99  
    1:22.87 1:25.12                                                
  7 Rodrigues, Ronaldo        14 Guyana               2:56.48    2:48.39  
    1:19.33 1:29.06                                                
  8 Mamet, Jonathan           14 Guadeloupe           2:55.36    2:48.78  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Melidor Fuxis, Jordan     14 Martinique           2:53.34    2:49.90  
    1:20.62 1:29.28                                                
 10 Sobrian, Blaine           14 Trinidad             2:43.55    2:50.37  
    1:21.64 1:28.73                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 Williams, Sidrell         13 Jamaica              2:52.53    2:52.07  
    1:22.94 1:29.13                                                
 12 Bourgeois, Liveurce       13 Guadeloupe           2:56.10    2:52.31  
 13 Denswil, Wayne            13 Suriname             2:53.67    2:54.93  
    1:23.23 1:31.70                                                
 14 Hopkin, Andrew            14 Grenada              2:59.98    2:55.52  
    1:22.82 1:32.70                                                
 15 Young, Antoine            13 Jamaica              2:50.56    2:58.76  
    1:20.71 1:38.05                                                
 16 Smith, Trey               14 Antigua              3:45.28    3:26.83  
    1:36.08 1:50.75                                                
 
Event 7  Girls 15-17 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     Carifta: R 2:37.97   3/27/2008 McKayla M Lightbourn, Bahamas-             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Rahael, Samantha          17 Trinidad             2:49.93    2:42.11    9  
    1:18.91 1:23.20                                                
  2 Lightbourn, McKayla       17 Bahamas              2:54.11    2:50.67    7  
  3 Chin, Rejan               16 Trinidad             2:49.94    2:53.48    6  
    1:21.61 1:31.87                                                
  4 Lembert, Yasmina          15 Guadeloupe           2:52.53    2:53.75    5  
    1:24.28 1:29.47                                                
  5 Dufeal, Etie              16 Martinique           2:53.62    2:53.81    4  
    1:26.44 1:27.37                                                
  6 Hopkins, Morgan           15 Bermuda              2:54.02    2:55.59    3  
    1:24.10 1:31.49                                                
  7 Rasmussen, Brigitte       15 US Virgin Is.        2:55.94    2:57.27    2  
    1:25.03 1:32.24                                                
  8 Francoise, Marjorie       15 Guadeloupe           2:57.33    2:58.48    1  
    1:26.55 1:31.93                                                
 
Event 7  Girls 15-17 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     Carifta: R 2:37.97   3/27/2008 McKayla M Lightbourn, Bahamas-             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rahael, Samantha          17 Trinidad             2:53.01    2:49.93  
    1:20.50 1:29.43                                                
  2 Chin, Rejan               16 Trinidad             2:49.23    2:49.94  
    1:21.78 1:28.16                                                
  3 Lembert, Yasmina          15 Guadeloupe           2:53.87    2:52.53  
    1:24.70 1:27.83                                                
  4 Dufeal, Etie              16 Martinique           2:57.66    2:53.62  
    1:25.04 1:28.58                                                
  5 Hopkins, Morgan           15 Bermuda              2:50.25    2:54.02  
    1:22.86 1:31.16                                                
  6 Lightbourn, McKayla       17 Bahamas              2:37.97    2:54.11  
    1:26.35 1:27.76                                                
  7 Rasmussen, Brigitte       15 US Virgin Is.        2:59.98    2:55.94  
    1:22.93 1:33.01                                                
  8 Francoise, Marjorie       15 Guadeloupe           3:02.28    2:57.33  
    1:26.07 1:31.26                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Moss, Shaunte             16 Bahamas              2:53.35    2:58.63  
    1:26.43 1:32.20                                                
 10 Lewis, Lauren             17 US Virgin Is.        3:06.10    2:59.28  
    1:23.72 1:35.56                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 Darmohoetomo, Dewi        15 Suriname             3:01.48    3:03.96  
    1:27.57 1:36.39                                                
 12 De Rogatis, Rebecca       15 Martinique           3:05.60    3:05.04  
 13 Myles, Stephanie          17 Bermuda              3:09.53    3:09.13  
    1:30.38 1:38.75                                                
 14 Banks, Dania              16 Jamaica              3:02.78    3:10.35  
 
Event 8  Boys 15-17 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     Carifta: R 2:26.68        1998 Jeremy KNOWLES                             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Pigot, Diguan             15 Suriname             2:35.78    2:31.01    9  
    1:12.53 1:18.48                                                
  2 Mc Leod, Abraham          17 Trinidad             2:37.93    2:32.06    7  
    1:13.31 1:18.75                                                
  3 Groome, Seiji             16 Cayman               2:35.71    2:32.14    6  
    1:11.63 1:20.51                                                
  4 Rigues, Ryan              17 Trinidad             2:42.40    2:39.34    5  
    1:14.90 1:24.44                                                
  5 Regent, Vince             16 Guadeloupe           2:38.04    2:39.41    4  
    1:14.01 1:25.40                                                
  6 McCarroll, Toby           15 Bahamas              2:38.17    2:39.99    3  
    1:17.75 1:22.24                                                
  7 Wicks, Wendy              15 Guadeloupe           2:41.18    2:41.52    2  
    1:16.96 1:24.56                                                
  8 Zephir, Jean Luc          16 Martinique           2:40.39    2:43.82    1  
 
Event 8  Boys 15-17 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     Carifta: R 2:26.68        1998 Jeremy KNOWLES                             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Groome, Seiji             16 Cayman               2:30.89    2:35.71  
    1:13.26 1:22.45                                                
  2 Pigot, Diguan             15 Suriname             2:32.77    2:35.78  
    1:15.60 1:20.18                                                
  3 Mc Leod, Abraham          17 Trinidad             2:30.37    2:37.93  
    1:12.13 1:25.80                                                
  4 Regent, Vince             16 Guadeloupe           2:47.71    2:38.04  
    1:12.25 1:25.79                                                
  5 McCarroll, Toby           15 Bahamas              2:38.05    2:38.17  
    1:16.48 1:21.69                                                
  6 Zephir, Jean Luc          16 Martinique           2:40.47    2:40.39  
    1:16.01 1:24.38                                                
  7 Wicks, Wendy              15 Guadeloupe           2:44.69    2:41.18  
    1:18.45 1:22.73                                                
  8 Rigues, Ryan              17 Trinidad             2:36.89    2:42.40  
    1:16.07 1:26.33                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sorel, Yannick            16 Martinique           2:45.51    2:43.53  
    1:17.10 1:26.43                                                
 10 Easton, Prince            16 Jamaica              2:46.53    2:47.86  
    1:17.83 1:30.03                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 Panoet, Kevin             16 Suriname             2:49.13    2:48.39  
 12 Innocent-Dolor, Jon-L     16 St Lucia             2:53.09    2:53.77  
    1:20.17 1:33.60                                                
 -- Gibson, Evante            15 Bahamas              2:40.54         DQ  
    1:17.42 1:24.75                                                
 
Event 9  Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Carifta: R 32.27    4/3/2010 Tyla Martin, Trinidad                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Martin, Tyla              12 Trinidad               32.63      32.27R   9  
  2 Sherry, Inayah            12 Barbados               33.15      33.23    7  
  3 Arends, Sue-Gin           12 Aruba                  32.75      33.81    6  
  4 Bergasse, Thalia          12 St Lucia               34.64      35.01    5  
  5 Backovic, Charlotte       11 Guadeloupe             35.43      35.11    4  
  6 Renfurm, Brienne          12 Suriname               34.97      35.33    3  
  7 Blondeau, Sarah           12 Martinique             35.29      35.36    2  
  8 Washshah, JJ              12 US Virgin Is.          35.31      36.13    1  
 
Event 9  Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Carifta: R 32.27    4/3/2010 Tyla Martin, Trinidad                        
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Martin, Tyla              12 Trinidad               32.38      32.63  
  2 Arends, Sue-Gin           12 Aruba                  34.39      32.75  
  3 Sherry, Inayah            12 Barbados               33.16      33.15  
  4 Bergasse, Thalia          12 St Lucia               35.18      34.64  
  5 Renfurm, Brienne          12 Suriname               34.66      34.97  
  6 Blondeau, Sarah           12 Martinique             38.23      35.29  
  7 Washshah, JJ              12 US Virgin Is.          36.02      35.31  
  8 Backovic, Charlotte       11 Guadeloupe             35.63      35.43  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Campbell, Leslie          12 Bahamas                37.07      35.44  
 10 Mazurier, Morghane        12 Guadeloupe             34.70      35.62  
-------------------------------------------------------------------------
 11 de Negri, Emily           12 Martinique             36.41      36.85  
 12 Keane, Katherine          12 Trinidad               36.77      36.86  
 12 Graham, Xonnel            12 Jamaica                38.25      36.86  
 14 Weech, Andreas            11 Bahamas                37.06      36.89  
 15 Williams, Ahlea           11 Barbados               37.28      38.13  
 16 Froud, Somer              11 Bermuda                42.40      38.32  
 17 Brown, Ashleigh           12 Jamaica                37.64      38.47  
 18 Tognazzo, Isabella        11 Cayman                 46.56      39.18  
 19 Rivers, Martha            11 Cayman                 43.31      41.66  
 
Event 10  Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Carifta: R 30.29   4/16/2009 Timothy Wynter, JAM-                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Carey, Dionisio           12 Bahamas                31.29      30.86    9  
  2 Baptiste, Jabari          12 Trinidad               31.46      30.90    7  
  3 Kolf, Daniel              12 Suriname               32.79      32.90    6  
  4 Blokland, Cedric          11 Suriname               33.30      33.74    5  
  5 Wernet, Tyreke            11 Aruba                  34.00      33.78    4  
  6 Hendricks, Tony           12 US Virgin Is.          34.06      34.09    3  
  7 Roseau, Loic              11 Guadeloupe             35.48      35.09    2  
  8 Ramtahal, Revash          11 Trinidad               34.87      35.21    1  
 
Event 10  Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Carifta: R 30.29   4/16/2009 Timothy Wynter, JAM-                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Carey, Dionisio           12 Bahamas                31.26      31.29  
  2 Baptiste, Jabari          12 Trinidad               33.20      31.46  
  3 Kolf, Daniel              12 Suriname               33.04      32.79  
  4 Blokland, Cedric          11 Suriname               33.37      33.30  
  5 Wernet, Tyreke            11 Aruba                  33.90      34.00  
  6 Hendricks, Tony           12 US Virgin Is.          35.32      34.06  
  7 Ramtahal, Revash          11 Trinidad               33.13      34.87  
  8 Roseau, Loic              11 Guadeloupe             35.69      35.48  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Levarity, Aaron           12 Bahamas                36.48      35.76  
 10 Berol, Thomas             12 Martinique             37.48      36.78  
-------------------------------------------------------------------------
 11 McCallum, Iain            12 Cayman                 38.57      37.19  
 12 Nunez, Romario            12 Jamaica                39.78      37.55  
 13 Charlemagne, Che Sheldon  12 Guadeloupe             36.91      37.62  
 14 Thaly, Fabio              12 Martinique             36.50      37.92  
 15 Goren, Yonatan            11 Jamaica                38.70      38.18  
 16 Ollivierre, Corey         12 Grenada                42.58      42.34  
 17 Morgan, Cole              11 Cayman                 46.86      44.61  
 
Event 11  Girls 13-14 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Carifta: R 31.60    4/3/2009 Kimberlee John Williams, Trinidad            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Julien, Kristin           13 Trinidad               32.19      32.43    9  
  2 Small, Deandre            13 Barbados               32.85      32.62    7  
  3 Franklin, Emma            14 Bermuda                32.51      32.74    6  
  4 Webley, Stefani           13 Jamaica                33.64      33.64    5  
  5 Drane, Megane             14 Guadeloupe             33.94      33.90    4  
  6 Ponson, Ally              14 Aruba                  33.99      33.95    3  
  7 Ponson, Gaby              14 Aruba                  33.73      34.49    2  
  8 Tjoen A Choy, Xaenne      14 Suriname               34.35      35.23    1  
 
Event 11  Girls 13-14 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Carifta: R 31.60    4/3/2009 Kimberlee John Williams, Trinidad            
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Julien, Kristin           13 Trinidad               32.60      32.19  
  2 Franklin, Emma            14 Bermuda                33.38      32.51  
  3 Small, Deandre            13 Barbados               32.67      32.85  
  4 Webley, Stefani           13 Jamaica                33.55      33.64  
  5 Ponson, Gaby              14 Aruba                  34.15      33.73  
  6 Drane, Megane             14 Guadeloupe             36.24      33.94  
  7 Ponson, Ally              14 Aruba                  34.25      33.99  
  8 Tjoen A Choy, Xaenne      14 Suriname               34.91      34.35  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Azincourt, Laurie         14 Guadeloupe             34.48      34.86  
 10 Moss, Berchadette         14 Bahamas                34.84      35.14  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Williams, Jacinda         13 Bahamas                35.42      35.35  
 12 Myrie, Amber              14 Cayman                 36.99      35.46  
 13 Duncan, Bryanna           13 Trinidad               35.66      35.52  
 14 Regina, Lauriane          14 Martinique             36.68      35.79  
 15 Nodin, Madison            14 Martinique             38.85      38.29  
 16 John, Alejandra           13 Antigua                39.48      40.28  
 17 Gray, Octivia             14 Jamaica                39.45      40.96  
 
Event 12  Boys 13-14 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Carifta: R 27.99    4/7/2007 Christian Homer                              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Wynter, Timothy           13 Jamaica                28.33      28.02    9  
  2 Romany, Joshua            14 Trinidad               29.72      28.23    7  
  3 Boisson-Yates, Keegan     14 Trinidad               29.88      28.48    6  
  4 Contout, Karl             14 Martinique             29.60      29.88    5  
  5 Bouchaut, Joris           14 Guadeloupe             30.02      30.18    4  
  6 Daniel, Joshua Runako     14 St Lucia               30.83      30.95    3  
  7 Chong, Kieran             13 Suriname               30.82      31.01    2  
  8 Moss, T'Auren             14 Bahamas                31.05      31.81    1  
 
Event 12  Boys 13-14 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Carifta: R 27.99    4/7/2007 Christian Homer                              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wynter, Timothy           13 Jamaica                30.29      28.33  
  2 Contout, Karl             14 Martinique             31.68      29.60  
  3 Romany, Joshua            14 Trinidad               29.31      29.72  
  4 Boisson-Yates, Keegan     14 Trinidad               29.81      29.88  
  5 Bouchaut, Joris           14 Guadeloupe             30.18      30.02  
  6 Chong, Kieran             13 Suriname               31.17      30.82  
  7 Daniel, Joshua Runako     14 St Lucia               30.33      30.83  
  8 Moss, T'Auren             14 Bahamas                32.96      31.05  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Datil, Maxime             14 Guadeloupe             33.15      31.78  
 10 Tjon A Joe, Renzo         14 Suriname               32.30      31.90  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Drogo, Theo               14 Martinique             32.91      32.35  
 12 Cleare, Zarian            14 Bahamas                32.91      32.82  
 13 Williams, Sidrell         13 Jamaica                33.27      33.18  
 14 Hopkin, Andrew            14 Grenada                36.95      35.54  
 15 Smith, Trey               14 Antigua                39.90      36.54  
 
Event 13  Girls 15-17 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Carifta: R 30.53    4/3/2010 Kimberlee John Williams, Trinidad            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 John Williams, Kimberlee  15 Trinidad               30.53      30.60    9  
  2 Huxley, Siona             16 St Lucia               30.57      30.93    7  
  3 Nangle, Kendese           15 Jamaica                30.94      31.13    6  
  4 Domaso, Chandel           17 Suriname               32.65      32.36    5  
  5 Marinette, Caroline       16 Guadeloupe             32.42      32.43    4  
  6 Rose, Lee-Ann             15 Barbados               32.47      32.67    3  
  7 Butler, Lara              15 Cayman                 32.38      32.76    2  
  8 Pigot, Chinyére           16 Suriname               32.27      33.20    1  
 
Event 13  Girls 15-17 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Carifta: R 30.53    4/3/2010 Kimberlee John Williams, Trinidad            
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 John Williams, Kimberlee  15 Trinidad               31.15      30.53R 
  2 Huxley, Siona             16 St Lucia               29.98      30.57  
  3 Nangle, Kendese           15 Jamaica                31.08      30.94  
  4 Pigot, Chinyére           16 Suriname               32.84      32.27  
  5 Butler, Lara              15 Cayman                 33.65      32.38  
  6 Marinette, Caroline       16 Guadeloupe             33.76      32.42  
  7 Rose, Lee-Ann             15 Barbados               32.84      32.47  
  8 Domaso, Chandel           17 Suriname               32.76      32.65  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Williams, Lauren          17 Jamaica                29.75      32.82  
 10 Deneuville, Cecilia       15 Guadeloupe             33.22      32.88  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Yearwood, Nicole          17 Bermuda                32.70      32.99  
 12 De Rogatis, Rebecca       15 Martinique             35.06      33.03  
 13 Heyliger, Rebecca         17 Bermuda                33.38      33.61  
 14 Saunders, Je'Nae          15 Bahamas                33.51      33.76  
 15 Armstrong, Makayla        16 Trinidad               34.44      33.96  
 16 Butler, Ashley            17 Bahamas                33.38      34.53  
 16 Morales, Gloria           15 US Virgin Is.          34.41      34.53  
 18 Dufeal, Lea               17 Martinique             35.15      34.74  
 19 Drummond, Abi             15 Cayman                 36.14      35.58  
 
Event 14  Boys 15-17 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Carifta: R 26.70    4/3/2010 Christian Homer, Trinidad                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Homer, Christian          17 Trinidad               26.93      26.70R   9  
  2 Lyons, Cadell             17 Trinidad               28.15      27.66    7  
  3 Aricat, Alexis            16 Martinique             28.66      28.09    6  
  4 Geran, Laurent            15 Guadeloupe             29.67      29.33    5  
  5 Pelagie, Valy             15 Guadeloupe             29.31      29.48    4  
  6 Roberts, Mancer           16 Bahamas                29.31      29.51    3  
  7 Blondeau, Ludovic         15 Martinique             29.16      29.57    2  
  8 Coard, Nicholas           15 Grenada                29.40      30.23    1  
 
Event 14  Boys 15-17 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Carifta: R 26.70    4/3/2010 Christian Homer, Trinidad                    
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Homer, Christian          17 Trinidad               26.82      26.93  
  2 Lyons, Cadell             17 Trinidad               28.68      28.15  
  3 Aricat, Alexis            16 Martinique             27.81      28.66  
  4 Blondeau, Ludovic         15 Martinique             29.61      29.16  
  5 Pelagie, Valy             15 Guadeloupe             29.59      29.31  
  5 Roberts, Mancer           16 Bahamas                29.85      29.31  
  7 Coard, Nicholas           15 Grenada                29.46      29.40  
  8 Geran, Laurent            15 Guadeloupe             29.34      29.67  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Augier, Jordan            15 St Lucia               30.83      29.94  
 10 LeGrand, Jemal            15 Aruba                  30.60      30.38  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Brice, Julien             17 St Lucia               30.97      30.46  
 12 Brown, Stefan             17 Jamaica                31.40      30.64  
 13 Parfit, Benedict          15 Bermuda                33.25      30.66  
 14 Moodie, Steven            16 Jamaica                32.36      30.89  
 14 Bain, Joshua              15 Cayman                 31.61      30.89  
 16 Groome, Seiji             16 Cayman                 33.01      31.10  
 17 Patterson, Nicholas       15 Bermuda                32.46      32.21  
 18 McIntosh, Delano          16 Bahamas                36.60      35.42  
 
Event 15  Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: R 1:07.46    4/3/2010 Tyla Martin, Trinidad                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Martin, Tyla              12 Trinidad             1:07.84    1:07.46R   9  
  2 Arends, Sue-Gin           12 Aruba                1:09.95    1:09.63    7  
  3 Mazurier, Morghane        12 Guadeloupe           1:12.06    1:11.81    6  
  4 Sherry, Inayah            12 Barbados             1:12.67    1:12.56    5  
  5 David, Syriah             12 Trinidad             1:13.49    1:13.02    4  
  6 Chang, Ivana              12 Jamaica              1:13.72    1:13.14    3  
  7 de Negri, Emily           12 Martinique           1:15.01    1:14.63    2  
  8 Breidel, Gabrielle        12 Suriname             1:15.91    1:15.81    1  
 
Event 15  Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: R 1:07.46    4/3/2010 Tyla Martin, Trinidad                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Martin, Tyla              12 Trinidad             1:07.46    1:07.84  
  2 Arends, Sue-Gin           12 Aruba                1:10.73    1:09.95  
  3 Mazurier, Morghane        12 Guadeloupe           1:11.84    1:12.06  
  4 Sherry, Inayah            12 Barbados             1:15.68    1:12.67  
  5 David, Syriah             12 Trinidad             1:13.58    1:13.49  
  6 Chang, Ivana              12 Jamaica              1:17.55    1:13.72  
  7 de Negri, Emily           12 Martinique           1:16.74    1:15.01  
  8 Breidel, Gabrielle        12 Suriname             1:16.84    1:15.91  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sherry, Sariyah           11 Barbados             1:21.29    1:17.16  
 10 Blondeau, Sarah           12 Martinique           1:17.50    1:17.24  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Arends, Ginayla           11 Aruba                1:20.40    1:17.51  
 12 Bevans, Jourdan           12 Bahamas              1:22.01    1:17.57  
 13 Sturrup, Simone           11 Bahamas              1:18.95    1:18.02  
 14 Renfurm, Brienne          12 Suriname             1:18.87    1:19.62  
 15 Graham, Xonnel            12 Jamaica              1:22.15    1:20.42  
 16 Narborough, Alice         11 Cayman               1:32.72    1:24.69  
 17 Cherebin, Oreoluwa        12 Grenada              1:24.94    1:25.04  
 18 Froud, Somer              11 Bermuda                   NT    1:26.07  
 19 Myrie, Hannah             11 Cayman               1:40.67    1:29.10  
 
Event 16  Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: R 1:03.48   4/16/2009 Dylan Carter, TRI  -                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Selby, Christian          12 Barbados             1:07.21    1:06.16    9  
  2 Baptiste, Jabari          12 Trinidad             1:06.88    1:06.40    7  
  3 Carey, Dionisio           12 Bahamas              1:07.97    1:07.32    6  
  4 Freitas Roque DE, Raiche  12 Neth. Antilles       1:08.13    1:08.27    5  
  5 Campbell, Kevaughn        12 Jamaica              1:11.62    1:09.67    4  
  6 Fiarri, Dimitri           12 Guadeloupe           1:10.62    1:11.62    3  
  7 Ramkissioon, Joshua       12 Trinidad             1:10.93    1:11.75    2  
  8 Blokland, Cedric          11 Suriname             1:10.32    1:11.77    1  
 
Event 16  Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: R 1:03.48   4/16/2009 Dylan Carter, TRI  -                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Baptiste, Jabari          12 Trinidad             1:10.06    1:06.88  
  2 Selby, Christian          12 Barbados             1:09.16    1:07.21  
  3 Carey, Dionisio           12 Bahamas              1:06.32    1:07.97  
  4 Freitas Roque DE, Raiche  12 Neth. Antilles       1:12.25    1:08.13  
  5 Blokland, Cedric          11 Suriname             1:10.52    1:10.32  
  6 Fiarri, Dimitri           12 Guadeloupe           1:16.13    1:10.62  
  7 Ramkissioon, Joshua       12 Trinidad             1:12.11    1:10.93  
  8 Campbell, Kevaughn        12 Jamaica              1:15.84    1:11.62  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Marsau, Mathias           12 Guadeloupe           1:15.73    1:13.03  
 10 Wernet, Tyreke            11 Aruba                1:18.11    1:13.39  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Marshall, Robert          12 Jamaica              1:19.97    1:13.62  
 12 Moses, Zach               12 Bahamas              1:18.05    1:14.65  
 13 Mays, Matthew             11 US Virgin Is.        1:19.84    1:16.78  
 14 Thaly, Fabio              12 Martinique           1:22.46    1:20.05  
 15 McCallum, Iain            12 Cayman               1:26.35    1:23.17  
 16 Resin, Malcolm            11 Martinique           1:26.56    1:24.13  
 17 Butler, Simon             12 Cayman               1:32.92    1:28.88  
 
Event 17  Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: R 1:04.74    4/3/2010 Zabrina Holder, Barbados                   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Holder, Zabrina           13 Barbados             1:05.68    1:04.74R   9  
  2 Gibbs, Amara              13 Barbados             1:08.58    1:06.43    7  
  3 Smith, Taryn              13 Bahamas              1:08.94    1:07.82    6  
  4 Duncan, Bryanna           13 Trinidad             1:10.89    1:10.18    5  
  5 Narayanin, Elodie         14 Guadeloupe           1:10.84    1:10.65    4  
  6 McClure, Priscilla        13 Jamaica              1:11.04    1:10.82    3  
  7 Webley, Stefani           13 Jamaica              1:11.92    1:12.51    2  
  8 Serramoglia, Kelia        14 Guadeloupe           1:13.00    1:12.92    1  
 
Event 17  Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: R 1:04.74    4/3/2010 Zabrina Holder, Barbados                   
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Holder, Zabrina           13 Barbados             1:06.66    1:05.68  
  2 Gibbs, Amara              13 Barbados             1:09.81    1:08.58  
  3 Smith, Taryn              13 Bahamas              1:07.97    1:08.94  
  4 Narayanin, Elodie         14 Guadeloupe           1:11.36    1:10.84  
  5 Duncan, Bryanna           13 Trinidad             1:11.64    1:10.89  
  6 McClure, Priscilla        13 Jamaica              1:12.24    1:11.04  
  7 Webley, Stefani           13 Jamaica              1:10.86    1:11.92  
  8 Serramoglia, Kelia        14 Guadeloupe           1:11.95    1:13.00  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Moss, Berchadette         14 Bahamas              1:15.50    1:13.94  
 10 Tjoen A Choy, Xaenne      14 Suriname             1:14.72    1:14.75  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Myrie, Amber              14 Cayman               1:15.63    1:16.70  
 12 Franklin, Emma            14 Bermuda              1:17.97    1:16.73  
 13 Bazabas, Celia            14 Martinique           1:22.51    1:18.42  
 14 Foy, Solene               13 Martinique           1:19.56    1:23.53  
 
Event 18  Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: R 58.62    4/3/2010 Dylan Carter, Trinidad                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Carter, Dylan             13 Trinidad               59.84      58.62R   9  
  2 Romany, Joshua            14 Trinidad             1:01.90      59.48    7  
  3 Bouchaut, Joris           14 Guadeloupe           1:00.69    1:00.70    6  
  4 Groters, Jordy            13 Aruba                1:03.40    1:01.11    5  
  5 Wynter, Timothy           13 Jamaica              1:01.60    1:01.81    4  
  6 Laventure, Kevin          14 Martinique           1:03.21    1:03.13    3  
  7 Ledan, Axel               14 Guadeloupe           1:03.27    1:03.59    2  
  8 Daniel, Joshua Runako     14 St Lucia             1:03.61    1:04.10    1  
 
Event 18  Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: R 58.62    4/3/2010 Dylan Carter, Trinidad                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Carter, Dylan             13 Trinidad               59.80      59.84  
  2 Bouchaut, Joris           14 Guadeloupe           1:02.62    1:00.69  
  3 Wynter, Timothy           13 Jamaica              1:04.81    1:01.60  
  4 Romany, Joshua            14 Trinidad               59.84    1:01.90  
  5 Laventure, Kevin          14 Martinique           1:03.96    1:03.21  
  6 Ledan, Axel               14 Guadeloupe           1:03.53    1:03.27  
  7 Groters, Jordy            13 Aruba                1:01.14    1:03.40  
  8 Daniel, Joshua Runako     14 St Lucia             1:02.56    1:03.61  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Contout, Karl             14 Martinique           1:06.34    1:04.11  
 10 Young, Antoine            13 Jamaica              1:06.35    1:04.92  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Farquharson, Peter        14 Bahamas              1:07.35    1:05.58  
 12 Tjon A Joe, Renzo         14 Suriname             1:05.34    1:06.79  
 13 Cleare, Zarian            14 Bahamas              1:09.73    1:06.85  
 -- Denswil, Wayne            13 Suriname             1:05.15         DQ  
 
Event 19  Girls 15-17 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: R 1:02.54   3/27/2008 Arianna F Vanderpool-Wallace, Bahamas-     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 John Williams, Kimberlee  15 Trinidad             1:07.89    1:06.63    9  
  2 Deveaux, Bria             15 Bahamas              1:09.38    1:07.67    7  
  3 Nangle, Kendese           15 Jamaica              1:08.71    1:07.91    6  
  4 Phillip, Kadeja           16 Trinidad             1:08.30    1:08.74    5  
  5 Chong, Ashley             15 Suriname             1:09.34    1:09.97    4  
  6 Lesdema, Maeva            16 Martinique           1:09.20    1:10.06    3  
  7 Yearwood, Nicole          17 Bermuda              1:09.77    1:10.44    2  
  8 Watson, Caylee            15 US Virgin Is.        1:10.94    1:11.29    1  
 
Event 19  Girls 15-17 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: R 1:02.54   3/27/2008 Arianna F Vanderpool-Wallace, Bahamas-     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 John Williams, Kimberlee  15 Trinidad             1:07.11    1:07.89  
  2 Phillip, Kadeja           16 Trinidad             1:07.68    1:08.30  
  3 Nangle, Kendese           15 Jamaica              1:08.75    1:08.71  
  4 Lesdema, Maeva            16 Martinique           1:11.70    1:09.20  
  5 Chong, Ashley             15 Suriname             1:09.68    1:09.34  
  6 Deveaux, Bria             15 Bahamas              1:09.31    1:09.38  
  7 Yearwood, Nicole          17 Bermuda              1:11.72    1:09.77  
  8 Watson, Caylee            15 US Virgin Is.        1:12.21    1:10.94  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Albury, Maya              15 Bahamas              1:09.39    1:11.53  
 10 Malidor, Julie Anne       15 Martinique           1:10.34    1:11.88  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Pigot, Chinyére           16 Suriname             1:09.92    1:12.49  
 12 Heyliger, Rebecca         17 Bermuda              1:13.06    1:12.97  
 13 Williams, Lauren          17 Jamaica              1:12.94    1:13.61  
 14 Bourdy, Clarence          16 Guadeloupe           1:14.56    1:14.80  
 15 Hutchins, Michelle        16 US Virgin Is.        1:27.92    1:16.94  
 16 Drummond, Abi             15 Cayman               1:18.00    1:20.58  
 
Event 20  Boys 15-17 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: R 55.79    4/3/2010 Cadell Lyons, Trinidad                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Lyons, Cadell             17 Trinidad               57.72      55.79R   9  
  2 Homer, Christian          17 Trinidad               58.11      56.30    7  
  3 Bellance, Matthias        16 Martinique             56.34      56.48    6  
  4 Pelagie, Valy             15 Guadeloupe             57.92      58.21    5  
  5 Gibson, Evante            15 Bahamas                59.63      59.29    4  
  6 Aricat, Alexis            16 Martinique           1:01.28      59.55    3  
  7 Pigot, Diguan             15 Suriname             1:01.06    1:00.27    2  
  8 Moss, Armando             17 Bahamas              1:00.23    1:01.22    1  
 
Event 20  Boys 15-17 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: R 55.79    4/3/2010 Cadell Lyons, Trinidad                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bellance, Matthias        16 Martinique             54.81      56.34  
  2 Lyons, Cadell             17 Trinidad               57.01      57.72  
  3 Pelagie, Valy             15 Guadeloupe           1:00.48      57.92  
  4 Homer, Christian          17 Trinidad               56.45      58.11  
  5 Gibson, Evante            15 Bahamas              1:00.81      59.63  
  6 Moss, Armando             17 Bahamas              1:00.91    1:00.23  
  7 Pigot, Diguan             15 Suriname             1:01.62    1:01.06  
  8 Aricat, Alexis            16 Martinique           1:01.55    1:01.28  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ponson, Joey              16 Aruba                1:00.20    1:01.32  
 10 Bakhuis, Derrick          15 Neth. Antilles       1:00.84    1:01.49  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Brown, Stefan             17 Jamaica              1:03.67    1:01.59  
 12 Mays, Bryson              15 US Virgin Is.        1:02.52    1:01.76  
 13 Regent, Vince             16 Guadeloupe           1:03.12    1:02.12  
 14 Coard, Nicholas           15 Grenada              1:02.49    1:02.44  
 15 Chen, Matthew             16 Jamaica              1:01.70    1:02.71  
 16 Patterson, Nicholas       15 Bermuda              1:03.51    1:03.08  
 17 Parfit, Benedict          15 Bermuda              1:13.37    1:04.37  
 
Event 21  Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     Carifta: R 4:18.89   3/27/2008 Antilles Guyane Francaise                  
                         N Mande, P Monthieux, C Erin, L Azincourt         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barbados  'A'                                     4:25.50    4:24.47   18  
     1) Sherry, Sariyah 11              2) Willoughby, Kimberley 12       
     3) Williams, Ahlea 11              4) Sherry, Inayah 12              
     1:05.23    21.98  1:54.13  1:03.13                                    
  2 Trinidad and Tobago  'A'                          4:26.68    4:25.52   14  
     1) David, Syriah 12                2) Mulrain, Jewel 11              
     3) Marcano, Melina 12              4) Martin, Tyla 12                
     1:05.88  1:08.50  1:09.55  1:01.59                                    
  3 Bahamas  'A'                                      4:32.57    4:29.87   12  
     1) Weech, Andreas 11               2) Reed, Doran 12                 
     3) Campbell, Leslie 12             4) Sturrup, Simone 11             
     1:08.52  1:08.18  1:07.78  1:05.39                                    
  4 Jamaica  'A'                                      4:40.18    4:30.19   10  
     1) McMaster, Leanne 12             2) Graham, Xonnel 12              
     3) Brown, Ashleigh 12              4) Chang, Ivana 12                
  5 Martinique  'A'                                   4:34.92    4:37.93    8  
     1) Blondeau, Sarah 12              2) Vaity, Camille 11              
     3) Carmigniani, Marie 11           4) de Negri, Emily 12             
     1:07.94  1:12.58  1:11.94  1:05.47                                    
  6 Suriname  'A'                                     4:38.49    4:45.50    6  
     1) Pique, Candis 12                2) Breidel, Gabrielle 12          
     3) Singh, Sajni 12                 4) Renfurm, Brienne 12            
     1:10.28  1:13.43  1:09.92  1:11.87                                    
  7 Cayman Islands  'A'                               4:56.96    4:57.02    4  
     1) Cleaver, Bethany 12             2) Narborough, Alice 11           
     3) Tognazzo, Isabella 11           4) Macrae, Catriona 11            
     1:12.28  1:15.12  1:15.10  1:14.52                                    
 
Event 22  Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     Carifta: R 4:04.04    4/7/2007 Antilles Guyane Francaise                  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bahamas  'A'                                      4:23.36    4:16.04   18  
     1) Moses, Zach 12                  2) Levarity, Aaron 12             
     3) Cooper, Farion 12               4) Carey, Dionisio 12             
     1:03.79  1:05.24  1:05.19  1:01.82                                    
  2 Trinidad and Tobago  'A'                          4:29.61    4:16.50   14  
     1) Sankar, Sachin 12               2) Ramkissioon, Joshua 12         
     3) Lewis, Christian 12             4) Baptiste, Jabari 12            
     1:05.23    16.16  1:56.55    58.56                                    
  3 Jamaica  'A'                                      4:34.43    4:28.83   12  
     1) Campbell, Kevaughn 12           2) Phillips, Xavier 11            
     3) Goren, Yonatan 11               4) Marshall, Robert 12            
     1:04.55  1:08.92  1:11.29  1:04.07                                    
  4 Guadeloupe  'A'                                   4:21.32    4:29.91   10  
     1) Roseau, Loic 11                 2) Marsau, Mathias 12             
     3) Charlemagne, Che Sheldon 12     4) Fiarri, Dimitri 12             
     1:07.48  1:07.42  1:10.75  1:04.26                                    
  5 Martinique  'A'                                   4:26.22    4:29.98    8  
     1) Marie-Noel, David 12            2) Thaly, Fabio 12                
     3) Schollaert, Mehdi 12            4) Berol, Thomas 12               
     1:06.09  1:08.57  1:07.21  1:08.11                                    
  6 Cayman Islands  'A'                               5:09.39    5:06.56    6  
     1) McCallum, Iain 12               2) Butler, Simon 12               
     3) Morgan, Cole 11                 4) Williams, Brandon 12           
 
Event 23  Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     Carifta: R 4:07.88    4/3/2010 Aruba, Aruba                               
                         D van den Berg, C Maduro, G PONSON, A Ponson      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aruba  'A'                                        4:11.61    4:07.88R  18  
     1) van den Berg, Daniella 13       2) Maduro, Cindy 13               
     3) Ponson, Gaby 14                 4) Ponson, Ally 14                
     1:02.88  1:03.73  1:00.55  1:00.72                                    
  2 Guadeloupe  'A'                                   4:07.80    4:12.26   14  
     1) Phemius, Ophelie 14             2) Drane, Megane 14               
     3) Narayanin, Elodie 14            4) Azincourt, Laurie 14           
     1:04.33  1:04.03  1:02.83  1:01.07                                    
  3 Barbados  'A'                                     4:16.60    4:16.56   12  
     1) Holder, Zabrina 13              2) Small, Deandre 13              
     3) Gibbs, Amara 13                 4) Jordan-Browne, Crystal 14      
     1:03.54  1:04.25  1:02.91  1:05.86                                    
  4 Bahamas  'A'                                      4:22.00    4:20.09   10  
     1) Greene, Gabrielle 14            2) Morley, Laura 13               
     3) Moss, Berchadette 14            4) Smith, Taryn 13                
     1:05.40  1:06.48  1:04.63  1:03.58                                    
  5 Jamaica  'A'                                      4:25.49    4:25.86    8  
     1) Webley, Stefani 13              2) Webber, Marissa 14             
     3) Boothe, Danielle 13             4) Gray, Octivia 14               
     1:04.94  1:07.97  1:05.86  1:07.09                                    
  6 Martinique  'A'                                   4:31.20    4:31.48    6  
     1) Jean-Francois, Marie-Sara 13    2) Bazabas, Celia 14              
     3) Regina, Lauriane 14             4) Foy, Solene 13                 
 
Event 24  Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     Carifta: R 3:42.24    4/3/2010 Trinidad and Tobago, Trinidad              
                         K Boisson-Yates, D Carter, B Sobrian, J Romany    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trinidad and Tobago  'A'                          3:40.65    3:42.24R  18  
     1) Boisson-Yates, Keegan 14        2) Carter, Dylan 13               
     3) Sobrian, Blaine 14              4) Romany, Joshua 14              
       54.99    55.34    56.69    55.22                                    
  2 Guadeloupe  'A'                                   3:48.84    3:49.60   14  
     1) Bourgeois, Liveurce 13          2) Ledan, Axel 14                 
     3) Datil, Maxime 14                4) Bouchaut, Joris 14             
       57.98    57.99    57.08    56.55                                    
  3 Martinique  'A'                                   3:52.03    3:51.79   12  
     1) Laventure, Kevin 14             2) Drogo, Theo 14                 
     3) Joseph, Nicolas 14              4) Sorel, Laurent 14              
       55.82    59.79    57.82    58.36                                    
  4 Bahamas  'A'                                      4:01.78    3:57.86   10  
     1) Farquharson, Peter 14           2) Hernandez Valdes, Anibal 14    
     3) Tynes, Dustin 13                4) Cleare, Zarian 14              
       59.06    59.20  1:01.30    58.30                                    
  5 Jamaica  'A'                                      4:02.02    3:58.88    8  
     1) Burnett, Jason-Craig 14         2) Williams, Sidrell 13           
     3) Young, Antoine 13               4) Wynter, Timothy 13             
  6 Suriname  'A'                                     4:08.11    4:03.28    6  
     1) Chong, Kieran 13                2) Meerberg, Shane 14             
     3) Denswil, Wayne 13               4) Tjon A Joe, Renzo 14           
     1:01.52  1:03.16  1:01.09    57.51                                    
 
Event 25  Girls 15-17 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     Carifta: R 3:59.25   3/27/2008 Bahamas                                    
                         WEECH, LIGHTBOURNE, BUTLER, VANDERPOOL-WALLACE    
    Team                                              Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Trinidad and Tobago  'A'                          4:12.51    4:06.78   18  
     1) Rahael, Samantha 17             2) Thompson, Cherelle 17          
     3) Phillip, Kadeja 16              4) John Williams, Kimberlee 15    
     1:01.13  1:01.24  1:04.10  1:00.31                                    
  2 Suriname  'A'                                     4:25.32    4:09.20   14  
     1) Domaso, Chandel 17              2) van der Jagt, Karlene 16       
     3) Chong, Ashley 15                4) Pigot, Chinyére 16             
     1:01.49  1:04.34  1:04.22    59.15                                    
  3 Martinique  'A'                                   4:18.36    4:12.00   12  
     1) Eginer, Camille 17              2) De Rogatis, Rebecca 15         
     3) Lesdema, Maeva 16               4) Dufeal, Lea 17                 
     1:01.47  1:03.76  1:03.19  1:03.58                                    
  4 Jamaica  'A'                                      4:14.83    4:12.84   10  
     1) Williams, Lauren 17             2) Ho, Victoria 16                
     3) Kenny, Brittany 15              4) Nangle, Kendese 15             
     1:04.58  1:01.25  1:05.77  1:01.24                                    
  5 Bahamas  'A'                                      4:19.09    4:13.43    8  
     1) Deveaux, Bria 15                2) Lightbourn, McKayla 17         
     3) Albury, Maya 15                 4) Butler, Ashley 17              
     1:03.02  1:03.90  1:04.57  1:01.94                                    
  6 Guadeloupe  'A'                                   4:22.93    4:15.42    6  
     1) Deneuville, Cecilia 15          2) Lembert, Yasmina 15            
     3) Bourdy, Clarence 16             4) Marinette, Caroline 16         
     1:04.08  1:04.26  1:05.33  1:01.75                                    
  7 Bermuda  'A'                                      4:24.45    4:25.79    4  
     1) Heyliger, Rebecca 17            2) Myles, Stephanie 17            
     3) Hopkins, Morgan 15              4) Yearwood, Nicole 17            
  8 Cayman Islands  'A'                               4:29.80    4:29.73    2  
     1) Butler, Lara 15                 2) Drummond, Abi 15               
     3) Bain, Ariana 16                 4) Flowers, Summer 17             
     1:03.10    18.05  2:02.07  1:06.51                                    
 
Event 25  Girls 15-17 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     Carifta: R 3:59.25   3/27/2008 Bahamas                                    
                         WEECH, LIGHTBOURNE, BUTLER, VANDERPOOL-WALLACE    
    Team                                                 Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Trinidad and Tobago  'A'                          4:03.24    4:12.51  
     1) Rahael, Samantha 17             2) Thompson, Cherelle 17          
     3) Phillip, Kadeja 16              4) John Williams, Kimberlee 15    
     1:00.49  1:01.96  1:05.34  1:04.72                                    
  2 Jamaica  'A'                                      4:10.06    4:14.83  
     1) Williams, Lauren 17             2) Ho, Victoria 16                
     3) Kenny, Brittany 15              4) Nangle, Kendese 15             
     1:05.50  1:00.40  1:06.36  1:02.57                                    
  3 Martinique  'A'                                   4:09.85    4:18.36  
     1) Eginer, Camille 17              2) De Rogatis, Rebecca 15         
     3) Lesdema, Maeva 16               4) Dufeal, Lea 17                 
     1:04.05  1:05.78  1:05.07  1:03.46                                    
  4 Bahamas  'A'                                      4:10.35    4:19.09  
     1) Deveaux, Bria 15                2) Lightbourn, McKayla 17         
     3) Albury, Maya 15                 4) Butler, Ashley 17              
     1:06.15  1:07.09  1:03.56  1:02.29                                    
  5 Guadeloupe  'A'                                   4:15.15    4:22.93  
     1) Deneuville, Cecilia 15          2) Lembert, Yasmina 15            
     3) Bourdy, Clarence 16             4) Marinette, Caroline 16         
     1:06.66  1:04.86  1:06.32  1:05.09                                    
  6 Bermuda  'A'                                           NT    4:24.45  
     1) Heyliger, Rebecca 17            2) Myles, Stephanie 17            
     3) Hopkins, Morgan 15              4) Yearwood, Nicole 17            
     1:06.74  1:08.23  1:05.31  1:04.17                                    
  7 Suriname  'A'                                     4:11.97    4:25.32  
     1) Domaso, Chandel 17              2) van der Jagt, Karlene 16       
     3) Chong, Ashley 15                4) Pigot, Chinyére 16             
     1:02.10  1:06.68  1:09.00  1:07.54                                    
  8 Cayman Islands  'A'                               4:30.02    4:29.80  
     1) Butler, Lara 15                 2) Drummond, Abi 15               
     3) Bain, Ariana 16                 4) Flowers, Summer 17             
     1:03.18  1:09.50  1:10.35  1:06.77                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 US Virgin Islands  'A'                            4:34.34    4:35.02  
     1) Rasmussen, Brigitte 15          2) Morales, Gloria 15             
     3) Lewis, Lauren 17                4) Watson, Caylee 15              
     1:08.13  1:11.09  1:07.22  1:08.58                                    
 
Event 26  Boys 15-17 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     Carifta: R 3:34.07   4/16/2009 Martinique Natation                        
                         A Aricat, Y Sorel, S Lameynardie, N Charlery      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martinique  'A'                                   3:32.60    3:35.40   18  
     1) Lameynardie, Samuel 16          2) Zephir, Jean Luc 16            
     3) Sorel, Yannick 16               4) Bellance, Matthias 16          
       53.52    54.00    54.79    53.09                                    
  2 Trinidad and Tobago  'A'                          3:38.44    3:38.65   14  
     1) Cabral, Jonathan 16             2) Mc Leod, Abraham 17            
     3) Lyons, Cadell 17                4) Homer, Christian 17            
       55.17    55.02    55.01    53.45                                    
  3 Guadeloupe  'A'                                   3:38.72    3:39.85   12  
     1) Pelagie, Valy 15                2) Geran, Laurent 15              
     3) Maisonneuve, Swann 16           4) Regent, Vince 16               
       54.02    55.80    56.51    53.52                                    
  4 Jamaica  'A'                                      3:43.89    3:47.13   10  
     1) Forte, Brian 17                 2) Chen, Matthew 16               
     3) Graham, Richard 17              4) Walter, Dominic 17             
       55.93    56.68    57.55    56.97                                    
  5 Bahamas  'A'                                      3:49.47    3:49.83    8  
     1) Roberts, Mancer 16              2) Gibson, Evante 15              
     3) Lowe, Matthew 15                4) Moss, Armando 17               
       57.16    58.48    58.17    56.02                                    
  6 St. Lucia  'A'                                    3:56.74    3:55.07    6  
     1) Brice, Julien 17                2) Augier, Jordan 15              
     3) Mayers, David 16                4) Innocent-Dolor, Jon-L 16       
 
Event 27  Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: R 2:14.22    4/4/2010 Tyla Martin, Trinidad                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Martin, Tyla              12 Trinidad             2:17.79    2:14.22R   9  
    1:05.80 1:08.42                                                
  2 Sherry, Sariyah           11 Barbados             2:20.63    2:18.31    7  
    1:07.34 1:10.97                                                
  3 Willoughby, Kimberley     12 Barbados             2:21.48    2:19.44    6  
    1:08.29 1:11.15                                                
  4 de Negri, Emily           12 Martinique           2:19.37    2:19.65    5  
    1:07.39 1:12.26                                                
  5 Tomascik, Coral           12 Cayman               2:21.14    2:20.75    4  
    1:08.36 1:12.39                                                
  6 David, Syriah             12 Trinidad             2:22.59    2:20.89    3  
    1:09.28 1:11.61                                                
  7 Backovic, Charlotte       11 Guadeloupe           2:23.85    2:22.22    2  
    1:09.04 1:13.18                                                
  8 Blondeau, Sarah           12 Martinique           2:25.54    2:24.80    1  
 
Event 27  Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: R 2:14.22    4/4/2010 Tyla Martin, Trinidad                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Martin, Tyla              12 Trinidad             2:17.48    2:17.79  
    1:07.09 1:10.70                                                
  2 de Negri, Emily           12 Martinique           2:20.29    2:19.37  
    1:06.45 1:12.92                                                
  3 Sherry, Sariyah           11 Barbados             2:21.75    2:20.63  
    1:08.46 1:12.17                                                
  4 Tomascik, Coral           12 Cayman               2:24.23    2:21.14  
    1:09.17 1:11.97                                                
  5 Willoughby, Kimberley     12 Barbados             2:21.66    2:21.48  
    1:09.58 1:11.90                                                
  6 David, Syriah             12 Trinidad             2:21.93    2:22.59  
    1:10.74 1:11.85                                                
  7 Backovic, Charlotte       11 Guadeloupe           2:32.77    2:23.85  
    1:10.80 1:13.05                                                
  8 Blondeau, Sarah           12 Martinique           2:25.82    2:25.54  
    1:09.34 1:16.20                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Arends, Ginayla           11 Aruba                2:29.81    2:27.70  
    1:11.48 1:16.22                                                
 10 Campbell, Leslie          12 Bahamas              2:29.33    2:28.70  
    1:10.94 1:17.76                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 Evans, Joanna             12 Bahamas              2:33.65    2:28.81  
    1:11.97 1:16.84                                                
 12 Graham, Xonnel            12 Jamaica              2:30.93    2:29.35  
    1:10.75 1:18.60                                                
 13 Singh, Sajni              12 Suriname             2:30.05    2:30.43  
    1:13.37 1:17.06                                                
 14 Froud, Somer              11 Bermuda              2:41.70    2:31.21  
    1:12.03 1:19.18                                                
 15 McMaster, Leanne          12 Jamaica              2:40.06    2:34.36  
    1:13.47 1:20.89                                                
 16 Breidel, Gabrielle        12 Suriname             2:36.98    2:38.35  
    1:17.00 1:21.35                                                
 17 Cleaver, Bethany          12 Cayman               2:43.90    2:41.71  
    1:17.78 1:23.93                                                
 
Event 28  Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: R 2:04.11   4/17/2009 Dylan Carter, TRI  -                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Selby, Christian          12 Barbados             2:14.25    2:07.27    9  
    1:02.63 1:04.64                                                
  2 Baptiste, Jabari          12 Trinidad             2:17.00    2:08.00    7  
    1:03.54 1:04.46                                                
  3 Moses, Zach               12 Bahamas              2:18.07    2:16.35    6  
    1:05.10 1:11.25                                                
  4 Manning, Jonathan         12 Barbados             2:20.27    2:19.76    5  
    1:06.43 1:13.33                                                
  5 Carey, Dionisio           12 Bahamas              2:21.84    2:20.65    4  
    1:07.26 1:13.39                                                
  6 Fiarri, Dimitri           12 Guadeloupe           2:24.18    2:22.94    3  
  7 Marshall, Robert          12 Jamaica              2:22.03    2:22.97    2  
    1:07.15 1:15.82                                                
  8 Sankar, Sachin            12 Trinidad             2:22.34    2:24.25    1  
    1:08.91 1:15.34                                                
 
Event 28  Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: R 2:04.11   4/17/2009 Dylan Carter, TRI  -                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Selby, Christian          12 Barbados             2:15.68    2:14.25  
    1:05.32 1:08.93                                                
  2 Baptiste, Jabari          12 Trinidad             2:12.78    2:17.00  
    1:05.97 1:11.03                                                
  3 Moses, Zach               12 Bahamas              2:17.76    2:18.07  
    1:06.57 1:11.50                                                
  4 Manning, Jonathan         12 Barbados             2:21.94    2:20.27  
    1:08.11 1:12.16                                                
  5 Carey, Dionisio           12 Bahamas              2:23.57    2:21.84  
    1:08.28 1:13.56                                                
  6 Marshall, Robert          12 Jamaica              2:24.70    2:22.03  
    1:07.66 1:14.37                                                
  7 Sankar, Sachin            12 Trinidad             2:27.19    2:22.34  
    1:09.93 1:12.41                                                
  8 Fiarri, Dimitri           12 Guadeloupe           2:25.06    2:24.18  
    1:10.98 1:13.20                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Marsau, Mathias           12 Guadeloupe           2:25.24    2:24.78  
    1:12.00 1:12.78                                                
 10 Thaly, Fabio              12 Martinique           2:25.36    2:26.13  
    1:10.23 1:15.90                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 Butler, Simon             12 Cayman               2:29.34    2:26.60  
    1:10.64 1:15.96                                                
 12 Grauwde, Michael          12 Suriname             2:25.84    2:27.14  
    1:11.62 1:15.52                                                
 13 Berol, Thomas             12 Martinique           2:30.64    2:30.79  
    1:11.35 1:19.44                                                
 14 Ollivierre, Corey         12 Grenada              2:47.25    2:35.91  
    1:14.99 1:20.92                                                
 15 McCallum, Iain            12 Cayman               2:39.17    2:35.92  
    1:15.10 1:20.82                                                
 16 Goren, Barak              11 Jamaica              2:40.62    2:42.05  
    1:15.61 1:26.44                                                
 -- Schreuders, Mikel         11 Aruba                2:23.28   X2:23.59  
    1:10.04 1:13.55                                                
 
Event 29  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: R 2:09.51   4/17/2009 Kimberlee John Williams, TRI  -            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Gibbs, Amara              13 Barbados             2:20.15    2:12.52    9  
    1:03.78 1:08.74                                                
  2 Azincourt, Laurie         14 Guadeloupe           2:14.84    2:13.83    7  
    1:04.83 1:09.00                                                
  3 Narayanin, Elodie         14 Guadeloupe           2:15.53    2:16.53    6  
    1:04.51 1:12.02                                                
  4 Flowers, Tori             14 Cayman               2:19.94    2:19.13    5  
    1:08.81 1:10.32                                                
  5 Morley, Laura             13 Bahamas              2:23.23    2:21.09    4  
    1:07.81 1:13.28                                                
  6 Smith, Taryn              13 Bahamas              2:20.06    2:21.27    3  
    1:07.61 1:13.66                                                
  7 Jean-Francois, Marie-Sar  13 Martinique           2:20.36    2:21.64    2  
    1:07.34 1:14.30                                                
  8 Purperhart, Shannon       13 Suriname             2:23.41    2:24.91    1  
 
Event 29  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: R 2:09.51   4/17/2009 Kimberlee John Williams, TRI  -            
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Azincourt, Laurie         14 Guadeloupe           2:16.17    2:14.84  
    1:05.25 1:09.59                                                
  2 Narayanin, Elodie         14 Guadeloupe           2:13.49    2:15.53  
    1:04.50 1:11.03                                                
  3 Flowers, Tori             14 Cayman               2:22.85    2:19.94  
    1:08.90 1:11.04                                                
  4 Smith, Taryn              13 Bahamas              2:22.94    2:20.06  
    1:08.18 1:11.88                                                
  5 Gibbs, Amara              13 Barbados             2:15.69    2:20.15  
    1:09.09 1:11.06                                                
  6 Jean-Francois, Marie-Sar  13 Martinique           2:21.80    2:20.36  
    1:07.37 1:12.99                                                
  7 Morley, Laura             13 Bahamas              2:23.75    2:23.23  
    1:09.06 1:14.17                                                
  8 Purperhart, Shannon       13 Suriname             2:28.15    2:23.41  
    1:09.90 1:13.51                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Myrie, Amber              14 Cayman               2:25.29    2:24.42  
    1:09.70 1:14.72                                                
 10 Nodin, Madison            14 Martinique           2:36.18    2:24.66  
    1:08.26 1:16.40                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 Stephenson, Jessica       14 Guyana               2:25.84    2:26.93  
    1:10.48 1:16.45                                                
 12 Webber, Marissa           14 Jamaica              2:31.89    2:33.89  
    1:12.46 1:21.43                                                
 13 John, Alejandra           13 Antigua              3:04.78    2:52.25  
 -- Holder, Zabrina           13 Barbados             2:13.02         DQ  
    1:07.46 1:12.26                                                
 
Event 30  Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: R 1:56.80    4/4/2010 Joshua Romany, Trinidad                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Romany, Joshua            14 Trinidad             2:06.64    1:56.80R   9  
      56.48 1:00.32                                                
  2 Carter, Dylan             13 Trinidad             2:06.41    2:00.92    7  
      57.83 1:03.09                                                
  3 Laventure, Kevin          14 Martinique           2:06.64    2:03.37    6  
      58.34 1:05.03                                                
  4 Joseph, Nicolas           14 Martinique           2:07.03    2:06.24    5  
    1:01.02 1:05.22                                                
  5 Mamet, Jonathan           14 Guadeloupe           2:06.92    2:06.60    4  
    1:01.71 1:04.89                                                
  6 Bourgeois, Liveurce       13 Guadeloupe           2:08.79    2:08.35    3  
    1:01.08 1:07.27                                                
  7 Hernandez Valdes, Anibal  14 Bahamas              2:10.56    2:12.49    2  
    1:02.50 1:09.99                                                
  8 Young, Antoine            13 Jamaica              2:11.28    2:22.39    1  
 
Event 30  Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: R 1:56.80    4/4/2010 Joshua Romany, Trinidad                    
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Carter, Dylan             13 Trinidad             2:00.87    2:06.41  
    1:01.88 1:04.53                                                
  2 Romany, Joshua            14 Trinidad             2:00.11    2:06.64  
    1:02.89 1:03.75                                                
  2 Laventure, Kevin          14 Martinique           2:07.14    2:06.64  
    1:01.63 1:05.01                                                
  4 Mamet, Jonathan           14 Guadeloupe           2:07.20    2:06.92  
    1:02.46 1:04.46                                                
  5 Joseph, Nicolas           14 Martinique           2:07.63    2:07.03  
    1:02.17 1:04.86                                                
  6 Bourgeois, Liveurce       13 Guadeloupe           2:04.77    2:08.79  
    1:02.33 1:06.46                                                
  7 Hernandez Valdes, Anibal  14 Bahamas              2:15.24    2:10.56  
    1:02.94 1:07.62                                                
  8 Young, Antoine            13 Jamaica              2:14.56    2:11.28  
    1:03.09 1:08.19                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cleare, Zarian            14 Bahamas              2:13.67    2:11.96  
    1:04.32 1:07.64                                                
 10 Butler, Geoffrey          14 Cayman               2:17.29    2:14.78  
    1:05.38 1:09.40                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 Tjon A Joe, Renzo         14 Suriname             2:11.81    2:14.97  
    1:05.36 1:09.61                                                
 12 Burnett, Jason-Craig      14 Jamaica              2:17.15    2:16.43  
    1:02.61 1:13.82                                                
 13 Vernon, Elliot            13 Cayman               2:28.03    2:25.55  
    1:10.42 1:15.13                                                
 14 Smith, Trey               14 Antigua              2:36.50    2:36.63  
    1:12.72 1:23.91                                                
 
Event 31  Girls 15-17 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: R 2:03.72        2000 Janelle ATKINSON                           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Rahael, Samantha          17 Trinidad             2:11.94    2:08.05    9  
    1:01.85 1:06.20                                                
  2 Marinette, Caroline       16 Guadeloupe           2:10.65    2:08.64    7  
    1:03.12 1:05.52                                                
  3 Ho, Victoria              16 Jamaica              2:10.16    2:10.22    6  
    1:02.81 1:07.41                                                
  4 Lightbourn, McKayla       17 Bahamas              2:14.70    2:10.25    5  
    1:03.92 1:06.33                                                
  5 Rose, Lee-Ann             15 Barbados             2:13.80    2:10.86    4  
    1:02.84 1:08.02                                                
  6 John Williams, Kimberlee  15 Trinidad             2:12.00    2:10.96    3  
    1:03.11 1:07.85                                                
  7 Eginer, Camille           17 Martinique           2:11.87    2:12.54    2  
    1:03.00 1:09.54                                                
  8 Pigot, Chinyére           16 Suriname             2:15.92    2:14.53    1  
 
Event 31  Girls 15-17 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: R 2:03.72        2000 Janelle ATKINSON                           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ho, Victoria              16 Jamaica              2:07.94    2:10.16  
    1:04.32 1:05.84                                                
  2 Marinette, Caroline       16 Guadeloupe           2:11.47    2:10.65  
    1:03.43 1:07.22                                                
  3 Eginer, Camille           17 Martinique           2:07.50    2:11.87  
    1:03.96 1:07.91                                                
  4 Rahael, Samantha          17 Trinidad             2:09.24    2:11.94  
    1:04.03 1:07.91                                                
  5 John Williams, Kimberlee  15 Trinidad             2:10.15    2:12.00  
    1:04.19 1:07.81                                                
  6 Rose, Lee-Ann             15 Barbados             2:14.46    2:13.80  
    1:05.19 1:08.61                                                
  7 Lightbourn, McKayla       17 Bahamas              2:08.08    2:14.70  
    1:06.09 1:08.61                                                
  8 Pigot, Chinyére           16 Suriname             2:11.14    2:15.92  
    1:04.98 1:10.94                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Yearwood, Nicole          17 Bermuda              2:16.25    2:17.38  
    1:06.95 1:10.43                                                
 10 Deveaux, Bria             15 Bahamas              2:14.49    2:17.90  
    1:05.96 1:11.94                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 Domaso, Chandel           17 Suriname             2:17.03    2:18.39  
    1:06.07 1:12.32                                                
 12 Malidor, Julie Anne       15 Martinique           2:10.87    2:18.62  
    1:07.97 1:10.65                                                
 13 Postma, Saskia            15 Aruba                2:16.81    2:18.76  
    1:07.13 1:11.63                                                
 14 Kenny, Brittany           15 Jamaica              2:19.14    2:21.43  
    1:08.73 1:12.70                                                
 15 Flowers, Summer           17 Cayman               2:21.42    2:22.00  
    1:09.74 1:12.26                                                
 16 Lembert, Yasmina          15 Guadeloupe           2:20.23    2:24.36  
    1:10.12 1:14.24                                                
 17 Myles, Stephanie          17 Bermuda              2:20.54    2:29.68  
    1:11.69 1:17.99                                                
 18 Hutchins, Michelle        16 US Virgin Is.        2:40.26    2:30.08  
    1:11.62 1:18.46                                                
 -- Butler, Lara              15 Cayman               2:15.52   X2:15.96  
    1:05.46 1:10.50                                                
 
Event 32  Boys 15-17 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: R 1:53.57        2000 Damian ALLEYNE                             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Bellance, Matthias        16 Martinique           1:59.55    1:55.24    9  
      57.60   57.64                                                
  2 Regent, Vince             16 Guadeloupe           2:01.99    1:56.99    7  
      55.90 1:01.09                                                
  3 Lameynardie, Samuel       16 Martinique           2:00.78    1:57.27    6  
      58.31   58.96                                                
  4 LeGrand, Jemal            15 Aruba                2:00.49    1:57.68    5  
      57.38 1:00.30                                                
  5 Bakhuis, Derrick          15 Neth. Antilles       2:03.24    2:01.68    4  
      58.41 1:03.27                                                
  6 Maisonneuve, Swann        16 Guadeloupe           2:03.49    2:02.17    3  
      59.82 1:02.35                                                
  7 Mays, Bryson              15 US Virgin Is.        2:03.17    2:02.26    2  
      59.50 1:02.76                                                
  8 Lyons, Cadell             17 Trinidad             2:03.63    2:05.57    1  
 
Event 32  Boys 15-17 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: R 1:53.57        2000 Damian ALLEYNE                             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bellance, Matthias        16 Martinique           1:59.10    1:59.55  
      59.87   59.68                                                
  2 LeGrand, Jemal            15 Aruba                1:57.26    2:00.49  
      57.66 1:02.83                                                
  3 Lameynardie, Samuel       16 Martinique           1:55.71    2:00.78  
      57.16 1:03.62                                                
  4 Regent, Vince             16 Guadeloupe           2:03.04    2:01.99  
      58.60 1:03.39                                                
  5 Mays, Bryson              15 US Virgin Is.        2:01.97    2:03.17  
      59.78 1:03.39                                                
  6 Bakhuis, Derrick          15 Neth. Antilles       1:59.29    2:03.24  
      59.02 1:04.22                                                
  7 Maisonneuve, Swann        16 Guadeloupe           2:04.38    2:03.49  
    1:00.56 1:02.93                                                
  8 Lyons, Cadell             17 Trinidad             2:01.82    2:03.63  
      59.58 1:04.05                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cabral, Jonathan          16 Trinidad             2:03.98    2:04.60  
    1:00.18 1:04.42                                                
 10 Graham, Richard           17 Jamaica              2:04.04    2:05.40  
    1:00.82 1:04.58                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 Lowe, Matthew             15 Bahamas              2:05.96    2:06.40  
    1:01.55 1:04.85                                                
 12 Chen, Matthew             16 Jamaica              2:05.37    2:07.62  
    1:01.48 1:06.14                                                
 13 Coard, Nicholas           15 Grenada              1:59.99    2:07.75  
    1:00.76 1:06.99                                                
 14 Parfit, Benedict          15 Bermuda              2:18.31    2:08.78  
    1:01.43 1:07.35                                                
 15 Roberts, Mancer           16 Bahamas              2:06.58    2:11.96  
    1:02.81 1:09.15                                                
 16 McCallum, Alex            15 Cayman               2:20.18    2:15.73  
    1:05.51 1:10.22                                                
 17 Bain, Joshua              15 Cayman               2:16.74    2:17.29  
    1:05.99 1:11.30                                                
 18 Mayers, David             16 St Lucia             2:18.36    2:20.57  
    1:06.78 1:13.79                                                
 
Event 33  Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: R 29.97   4/17/2009 Danielle Boothe, JAM-                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Martin, Tyla              12 Trinidad               30.09      30.03    9  
  2 Mazurier, Morghane        12 Guadeloupe             31.40      31.04    7  
  3 Arends, Sue-Gin           12 Aruba                  32.10      31.38    6  
  4 Sherry, Inayah            12 Barbados               31.52      31.40    5  
  5 Chang, Ivana              12 Jamaica                32.46      32.38    4  
  6 Sturrup, Simone           11 Bahamas                32.83      32.44    3  
  7 Renfurm, Brienne          12 Suriname               32.84      33.06    2  
  8 Breidel, Gabrielle        12 Suriname               33.51      33.46    1  
 
Event 33  Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: R 29.97   4/17/2009 Danielle Boothe, JAM-                        
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Martin, Tyla              12 Trinidad               30.56      30.09  
  2 Mazurier, Morghane        12 Guadeloupe             31.37      31.40  
  3 Sherry, Inayah            12 Barbados               32.74      31.52  
  4 Arends, Sue-Gin           12 Aruba                  30.82      32.10  
  5 Chang, Ivana              12 Jamaica                34.19      32.46  
  6 Sturrup, Simone           11 Bahamas                33.37      32.83  
  7 Renfurm, Brienne          12 Suriname               32.84      32.84  
  8 Breidel, Gabrielle        12 Suriname               33.04      33.51  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Brown, Ashleigh           12 Jamaica                36.10      33.87  
 10 de Negri, Emily           12 Martinique             35.85      33.94  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Weech, Andreas            11 Bahamas                34.80      33.95  
 12 Mulrain, Jewel            11 Trinidad               34.81      34.42  
 13 Blondeau, Sarah           12 Martinique             35.70      34.70  
 14 Bergasse, Thalia          12 St Lucia               35.66      35.14  
 15 Arends, Ginayla           11 Aruba                  33.87      35.31  
 16 Sherry, Sariyah           11 Barbados               34.89      35.43  
 17 Macrae, Catriona          11 Cayman                 40.11      35.73  
 18 Cherebin, Oreoluwa        12 Grenada                37.50      36.21  
 19 Myrie, Hannah             11 Cayman                 41.28      38.64  
 
Event 34  Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: R 28.05   4/17/2009 Dylan Carter, TRI  -                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Carey, Dionisio           12 Bahamas                29.31      29.08    9  
  2 Freitas Roque DE, Raiche  12 Neth. Antilles         28.61      29.10    7  
  3 Baptiste, Jabari          12 Trinidad               30.61      30.17    6  
  4 Campbell, Kevaughn        12 Jamaica                31.55      30.89    5  
  5 Wernet, Tyreke            11 Aruba                  30.86      31.06    4  
  6 Ramkissioon, Joshua       12 Trinidad               31.17      31.54    3  
  7 Blokland, Cedric          11 Suriname               31.46      31.55    2  
  8 Fiarri, Dimitri           12 Guadeloupe             31.63      32.14    1  
 
Event 34  Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: R 28.05   4/17/2009 Dylan Carter, TRI  -                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Freitas Roque DE, Raiche  12 Neth. Antilles         30.14      28.61  
  2 Carey, Dionisio           12 Bahamas                29.27      29.31  
  3 Baptiste, Jabari          12 Trinidad               30.98      30.61  
  4 Wernet, Tyreke            11 Aruba                  31.82      30.86  
  5 Ramkissioon, Joshua       12 Trinidad               32.07      31.17  
  6 Blokland, Cedric          11 Suriname               31.17      31.46  
  7 Campbell, Kevaughn        12 Jamaica                32.53      31.55  
  8 Fiarri, Dimitri           12 Guadeloupe             33.15      31.63  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cooper, Farion            12 Bahamas                34.59      31.90  
 10 Marshall, Robert          12 Jamaica                33.60      32.51  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Thaly, Fabio              12 Martinique             35.38      34.05  
 12 Berol, Thomas             12 Martinique             35.58      35.78  
 13 Mays, Matthew             11 US Virgin Is.          34.86      36.12  
 14 Roseau, Loic              11 Guadeloupe             33.18      36.67  
 15 McCallum, Iain            12 Cayman                 37.59      37.25  
 16 Ollivierre, Corey         12 Grenada                37.49      37.45  
 17 Williams, Brandon         12 Cayman                 53.58      45.04  
 
Event 35  Girls 13-14 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: R 29.74   3/28/2008 Kendese Nangle, Jamaica-                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Holder, Zabrina           13 Barbados               30.71      30.29    9  
  2 Smith, Taryn              13 Bahamas                30.96      30.57    7  
  3 Moss, Berchadette         14 Bahamas                30.76      31.14    6  
  4 Duncan, Bryanna           13 Trinidad               30.99      31.20    5  
  5 Boothe, Danielle          13 Jamaica                31.28      31.27    4  
  6 Small, Deandre            13 Barbados               32.20      31.53    3  
  7 Webley, Stefani           13 Jamaica                31.20      31.67    2  
  8 Ponson, Ally              14 Aruba                  31.69      31.72    1  
 
Event 35  Girls 13-14 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: R 29.74   3/28/2008 Kendese Nangle, Jamaica-                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Holder, Zabrina           13 Barbados               30.89      30.71  
  2 Moss, Berchadette         14 Bahamas                30.18      30.76  
  3 Smith, Taryn              13 Bahamas                30.44      30.96  
  4 Duncan, Bryanna           13 Trinidad               31.37      30.99  
  5 Webley, Stefani           13 Jamaica                30.95      31.20  
  6 Boothe, Danielle          13 Jamaica                29.97      31.28  
  7 Ponson, Ally              14 Aruba                  31.52      31.69  
  8 Small, Deandre            13 Barbados               31.29      32.20  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Narayanin, Elodie         14 Guadeloupe             32.01      32.28  
 10 Maduro, Cindy             13 Aruba                  32.49      32.66  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Phemius, Ophelie          14 Guadeloupe             32.86      32.83  
 12 Julien, Kristin           13 Trinidad               33.27      33.39  
 13 Foy, Solene               13 Martinique             33.32      33.55  
 14 Bazabas, Celia            14 Martinique             34.66      33.86  
 15 Myrie, Amber              14 Cayman                 34.10      34.36  
 16 Tjoen A Choy, Xaenne      14 Suriname               32.62      38.79  
 17 John, Alejandra           13 Antigua                39.00      40.36  
 
Event 36  Boys 13-14 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: R 25.66    4/8/2007 Cadell Lyons                                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Wynter, Timothy           13 Jamaica                28.21      26.69    9  
  2 Carter, Dylan             13 Trinidad               28.45      26.91    7  
  3 Romany, Joshua            14 Trinidad               27.74      27.07    6  
  4 Daniel, Joshua Runako     14 St Lucia               28.04      27.84    5  
  5 Tjon A Joe, Renzo         14 Suriname               28.23      28.29    4  
  6 Laventure, Kevin          14 Martinique             28.42      28.31    3  
  7 Moss, T'Auren             14 Bahamas                28.44      28.73    2  
  8 Certain, Lance            14 Martinique             28.64      28.95    1  
 
Event 36  Boys 13-14 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: R 25.66    4/8/2007 Cadell Lyons                                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Romany, Joshua            14 Trinidad               26.79      27.74  
  2 Daniel, Joshua Runako     14 St Lucia               28.41      28.04  
  3 Wynter, Timothy           13 Jamaica                28.33      28.21  
  4 Tjon A Joe, Renzo         14 Suriname               28.77      28.23  
  5 Laventure, Kevin          14 Martinique             28.84      28.42  
  6 Moss, T'Auren             14 Bahamas                29.47      28.44  
  7 Carter, Dylan             13 Trinidad               27.34      28.45  
  8 Certain, Lance            14 Martinique             28.04      28.64  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bourgeois, Liveurce       13 Guadeloupe             29.99      28.79  
 10 Williams, Sidrell         13 Jamaica                29.34      29.27  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Farquharson, Peter        14 Bahamas                29.94      29.28  
 12 Rodrigues, Ronaldo        14 Guyana                 30.08      29.33  
 13 Denswil, Wayne            13 Suriname               29.47      29.39  
 14 Ledan, Axel               14 Guadeloupe             29.43      29.51  
 15 van Zanten, Asher         13 Cayman                 34.70      32.14  
 16 Hopkin, Andrew            14 Grenada                35.49      34.24  
 17 Smith, Trey               14 Antigua                35.20      34.91  
 
Event 37  Girls 15-17 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: R 28.72   4/17/2009 Ashley Butler, BAH  -                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Huxley, Siona             16 St Lucia               29.93      29.68    9  
  2 Nangle, Kendese           15 Jamaica                29.95      29.99    7  
  3 Butler, Ashley            17 Bahamas                31.04      30.47    6  
  4 Pigot, Chinyére           16 Suriname               31.04      30.51    5  
  5 Lesdema, Maeva            16 Martinique             30.72      30.81    4  
  6 Chong, Ashley             15 Suriname               31.06      30.83    3  
  7 Heyliger, Rebecca         17 Bermuda                31.25      31.13    2  
  8 Culmer, Kadesha           17 Bahamas                31.07      31.43    1  
 
Event 37  Girls 15-17 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: R 28.72   4/17/2009 Ashley Butler, BAH  -                        
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Huxley, Siona             16 St Lucia               30.96      29.93  
  2 Nangle, Kendese           15 Jamaica                29.57      29.95  
  3 Lesdema, Maeva            16 Martinique             31.46      30.72  
  4 Butler, Ashley            17 Bahamas                28.72      31.04  
  4 Pigot, Chinyére           16 Suriname               31.71      31.04  
  6 Chong, Ashley             15 Suriname               31.85      31.06  
  7 Culmer, Kadesha           17 Bahamas                31.08      31.07  
  8 Heyliger, Rebecca         17 Bermuda                31.62      31.25  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Phillip, Kadeja           16 Trinidad               30.56      31.27  
 10 Thompson, Cherelle        17 Trinidad               30.74      31.37  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Watson, Caylee            15 US Virgin Is.          31.44      31.62  
 12 Eginer, Camille           17 Martinique             31.33      31.87  
 13 Williams, Lauren          17 Jamaica                32.73      32.21  
 14 Drummond, Abi             15 Cayman                 33.64      33.77  
 15 Bourdy, Clarence          16 Guadeloupe             32.99      34.24  
 16 Hutchins, Michelle        16 US Virgin Is.          37.88      34.84  
 17 Lembert, Yasmina          15 Guadeloupe             33.02      35.18  
 18 Bain, Ariana              16 Cayman                 37.32      36.96  
 
Event 38  Boys 15-17 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: R 25.16    4/8/2007 Vereance E Burrows                           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Homer, Christian          17 Trinidad               26.01      25.41    9  
  2 Bellance, Matthias        16 Martinique             25.91      25.71    7  
  3 Ponson, Joey              16 Aruba                  26.28      26.17    6  
  4 Gibson, Evante            15 Bahamas                26.56      26.45    5  
  5 Lameynardie, Samuel       16 Martinique             26.70      26.51    4  
  6 Pelagie, Valy             15 Guadeloupe             26.53      26.56    3  
  7 Moss, Armando             17 Bahamas                26.52      26.88    2  
  8 Moodie, Steven            16 Jamaica                27.06      27.33    1  
 
Event 38  Boys 15-17 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: R 25.16    4/8/2007 Vereance E Burrows                           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bellance, Matthias        16 Martinique             25.49      25.91  
  2 Homer, Christian          17 Trinidad               25.35      26.01  
  3 Ponson, Joey              16 Aruba                  26.13      26.28  
  4 Moss, Armando             17 Bahamas                26.75      26.52  
  5 Pelagie, Valy             15 Guadeloupe             27.32      26.53  
  6 Gibson, Evante            15 Bahamas                26.97      26.56  
  7 Lameynardie, Samuel       16 Martinique             26.19      26.70  
  8 Moodie, Steven            16 Jamaica                27.51      27.06  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pigot, Diguan             15 Suriname               27.89      27.10  
 10 Brice, Julien             17 St Lucia               27.31      27.25  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Coard, Nicholas           15 Grenada                27.86      28.14  
 12 Brown, Stefan             17 Jamaica                28.51      28.43  
 13 Parfit, Benedict          15 Bermuda                32.37      28.57  
 14 Augier, Jordan            15 St Lucia               29.45      28.77  
 15 Patterson, Nicholas       15 Bermuda                29.08      28.78  
 -- Lyons, Cadell             17 Trinidad               25.20         DQ  
 
Event 39  Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Carifta: R 1:08.69    4/4/2010 Tyla Martin, Trinidad                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Martin, Tyla              12 Trinidad             1:13.80    1:08.69R   9  
  2 Sherry, Inayah            12 Barbados             1:12.92    1:10.45    7  
  3 Tomascik, Coral           12 Cayman               1:15.39    1:16.50    6  
  4 Mazurier, Morghane        12 Guadeloupe           1:17.78    1:17.33    5  
  5 Washshah, JJ              12 US Virgin Is.        1:17.67    1:17.67    4  
  6 Campbell, Leslie          12 Bahamas              1:17.32    1:18.34    3  
  7 Keane, Katherine          12 Trinidad             1:18.89    1:20.00    2  
 -- Arends, Sue-Gin           12 Aruba                1:13.08         DQ  
 
Event 39  Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Carifta: R 1:08.69    4/4/2010 Tyla Martin, Trinidad                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sherry, Inayah            12 Barbados             1:12.40    1:12.92  
  2 Arends, Sue-Gin           12 Aruba                1:13.93    1:13.08  
  3 Martin, Tyla              12 Trinidad             1:10.56    1:13.80  
  4 Tomascik, Coral           12 Cayman               1:16.88    1:15.39  
  5 Campbell, Leslie          12 Bahamas              1:18.56    1:17.32  
  6 Washshah, JJ              12 US Virgin Is.        1:18.70    1:17.67  
  7 Mazurier, Morghane        12 Guadeloupe           1:16.54    1:17.78  
  8 Keane, Katherine          12 Trinidad             1:19.06    1:18.89  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Backovic, Charlotte       11 Guadeloupe           1:20.45    1:19.06  
 10 Bergasse, Thalia          12 St Lucia             1:18.68    1:19.35  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Renfurm, Brienne          12 Suriname             1:18.52    1:19.54  
 12 Reed, Doran               12 Bahamas              1:26.14    1:21.67  
 13 Sherry, Sariyah           11 Barbados             1:19.01    1:22.23  
 14 Carmigniani, Marie        11 Martinique           1:25.65    1:23.02  
 15 Vaity, Camille            11 Martinique           1:25.61    1:23.21  
 16 Graham, Xonnel            12 Jamaica              1:22.64    1:23.39  
 17 Chang, Ivana              12 Jamaica              1:24.27    1:23.79  
 18 Macrae, Catriona          11 Cayman               1:24.50    1:23.83  
 19 Breidel, Gabrielle        12 Suriname             1:23.49    1:24.51  
 20 Froud, Somer              11 Bermuda                   NT    1:26.58  
 21 Cherebin, Oreoluwa        12 Grenada              1:27.10    1:28.45  
 
Event 40  Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Carifta: R 1:06.44   4/17/2009 Dylan Carter, TRI  -                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Baptiste, Jabari          12 Trinidad             1:10.86    1:08.28    9  
  2 Carey, Dionisio           12 Bahamas              1:11.33    1:10.67    7  
  3 Kolf, Daniel              12 Suriname             1:11.68    1:12.81    6  
  4 Wernet, Tyreke            11 Aruba                1:16.14    1:14.69    5  
  5 Blokland, Cedric          11 Suriname             1:13.27    1:14.91    4  
  6 Hendricks, Tony           12 US Virgin Is.        1:14.57    1:15.25    3  
  7 Roseau, Loic              11 Guadeloupe           1:15.73    1:16.19    2  
  8 Berol, Thomas             12 Martinique           1:17.44    1:18.07    1  
 
Event 40  Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Carifta: R 1:06.44   4/17/2009 Dylan Carter, TRI  -                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Baptiste, Jabari          12 Trinidad             1:10.51    1:10.86  
  2 Carey, Dionisio           12 Bahamas              1:09.46    1:11.33  
  3 Kolf, Daniel              12 Suriname             1:12.32    1:11.68  
  4 Blokland, Cedric          11 Suriname             1:13.62    1:13.27  
  5 Hendricks, Tony           12 US Virgin Is.        1:27.09    1:14.57  
  6 Roseau, Loic              11 Guadeloupe           1:17.65    1:15.73  
  7 Wernet, Tyreke            11 Aruba                1:18.71    1:16.14  
  8 Berol, Thomas             12 Martinique           1:20.16    1:17.44  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Roberts, Meshach          12 Bahamas              1:22.09    1:17.83  
 10 Ramtahal, Revash          11 Trinidad             1:17.94    1:19.66  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Resin, Malcolm            11 Martinique           1:24.12    1:22.10  
 12 Goren, Yonatan            11 Jamaica              1:26.24    1:23.28  
 13 Butler, Simon             12 Cayman               1:21.98    1:25.05  
 14 Morgan, Cole              11 Cayman               1:46.64    1:37.57  
 15 Goren, Barak              11 Jamaica              1:24.76    1:26.09  
 
Event 41  Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Carifta: R 1:07.68        1995 Sangeeta PURI                              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Small, Deandre            13 Barbados             1:12.22    1:10.99    9  
  2 Gibbs, Amara              13 Barbados             1:15.17    1:11.61    7  
  3 Franklin, Emma            14 Bermuda              1:11.57    1:11.67    6  
  4 Drane, Megane             14 Guadeloupe           1:12.85    1:12.18    5  
  5 Ponson, Gaby              14 Aruba                1:14.59    1:14.83    4  
  6 Tjoen A Choy, Xaenne      14 Suriname             1:15.59    1:15.93    3  
  7 Webley, Stefani           13 Jamaica              1:15.12    1:16.25    2  
  8 Azincourt, Laurie         14 Guadeloupe           1:15.36    1:17.16    1  
 
Event 41  Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Carifta: R 1:07.68        1995 Sangeeta PURI                              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Franklin, Emma            14 Bermuda              1:13.59    1:11.57  
  2 Small, Deandre            13 Barbados             1:11.83    1:12.22  
  3 Drane, Megane             14 Guadeloupe           1:13.90    1:12.85  
  4 Ponson, Gaby              14 Aruba                1:14.80    1:14.59  
  5 Webley, Stefani           13 Jamaica              1:13.77    1:15.12  
  6 Gibbs, Amara              13 Barbados             1:12.83    1:15.17  
  7 Azincourt, Laurie         14 Guadeloupe           1:14.90    1:15.36  
  8 Tjoen A Choy, Xaenne      14 Suriname             1:16.27    1:15.59  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Williams, Jacinda         13 Bahamas              1:16.86    1:16.16  
 10 Julien, Kristin           13 Trinidad             1:07.51    1:16.55  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Regina, Lauriane          14 Martinique           1:20.82    1:17.43  
 12 Flowers, Tori             14 Cayman               1:20.98    1:18.38  
 13 Myrie, Amber              14 Cayman               1:17.43    1:18.94  
 14 Nodin, Madison            14 Martinique           1:25.63    1:19.43  
 15 Moss, Berchadette         14 Bahamas              1:17.62    1:19.74  
 16 Duncan, Bryanna           13 Trinidad             1:21.14    1:20.06  
 
Event 42  Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Carifta: R 1:00.69   4/17/2009 Laurent Geran, GUAD-                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Romany, Joshua            14 Trinidad             1:07.48    1:02.91    9  
  2 Wynter, Timothy           13 Jamaica              1:06.30    1:03.01    7  
  3 Boisson-Yates, Keegan     14 Trinidad             1:06.41    1:03.08    6  
  4 Bouchaut, Joris           14 Guadeloupe           1:04.54    1:05.11    5  
  5 Contout, Karl             14 Martinique           1:04.59    1:06.12    4  
  6 Chong, Kieran             13 Suriname             1:08.13    1:07.21    3  
  7 Ledan, Axel               14 Guadeloupe           1:06.87    1:07.33    2  
  8 Drogo, Theo               14 Martinique           1:11.58    1:12.25    1  
 
Event 42  Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Carifta: R 1:00.69   4/17/2009 Laurent Geran, GUAD-                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bouchaut, Joris           14 Guadeloupe           1:04.51    1:04.54  
  2 Contout, Karl             14 Martinique           1:09.21    1:04.59  
  3 Wynter, Timothy           13 Jamaica              1:04.95    1:06.30  
  4 Boisson-Yates, Keegan     14 Trinidad             1:03.51    1:06.41  
  5 Ledan, Axel               14 Guadeloupe           1:08.34    1:06.87  
  6 Romany, Joshua            14 Trinidad             1:01.96    1:07.48  
  7 Chong, Kieran             13 Suriname             1:06.98    1:08.13  
  8 Drogo, Theo               14 Martinique           1:11.20    1:11.58  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Moss, T'Auren             14 Bahamas              1:15.31    1:11.68  
 10 Young, Antoine            13 Jamaica              1:11.94    1:12.44  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Cleare, Zarian            14 Bahamas              1:13.90    1:12.65  
 11 Butler, Geoffrey          14 Cayman               1:19.28    1:12.65  
 13 Hopkin, Andrew            14 Grenada              1:19.40    1:19.60  
 
Event 43  Girls 15-17 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Carifta: R 1:06.11   4/17/2009 Rebecca Sharpe, BERM-                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 John Williams, Kimberlee  15 Trinidad             1:08.91    1:07.58    9  
  2 Rose, Lee-Ann             15 Barbados             1:09.15    1:08.30    7  
  3 Marinette, Caroline       16 Guadeloupe           1:08.70    1:08.52    6  
  4 Nangle, Kendese           15 Jamaica              1:10.96    1:08.90    5  
  5 Domaso, Chandel           17 Suriname             1:10.42    1:09.14    4  
  6 Butler, Lara              15 Cayman               1:12.17    1:09.49    3  
  7 Williams, Lauren          17 Jamaica              1:11.24    1:11.61    2  
  8 Lightbourn, McKayla       17 Bahamas              1:12.15    1:11.89    1  
 
Event 43  Girls 15-17 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Carifta: R 1:06.11   4/17/2009 Rebecca Sharpe, BERM-                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Marinette, Caroline       16 Guadeloupe           1:11.23    1:08.70  
  2 John Williams, Kimberlee  15 Trinidad             1:07.68    1:08.91  
  3 Rose, Lee-Ann             15 Barbados             1:07.13    1:09.15  
  4 Domaso, Chandel           17 Suriname             1:12.39    1:10.42  
  5 Nangle, Kendese           15 Jamaica              1:06.76    1:10.96  
  6 Williams, Lauren          17 Jamaica              1:06.72    1:11.24  
  7 Lightbourn, McKayla       17 Bahamas              1:06.79    1:12.15  
  8 Butler, Lara              15 Cayman               1:10.69    1:12.17  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Deneuville, Cecilia       15 Guadeloupe           1:11.43    1:12.41  
 10 Yearwood, Nicole          17 Bermuda              1:10.88    1:12.62  
-------------------------------------------------------------------------
 11 De Rogatis, Rebecca       15 Martinique           1:12.02    1:13.56  
 12 Huxley, Siona             16 St Lucia             1:07.55    1:13.64  
 13 Dufeal, Lea               17 Martinique           1:13.82    1:13.77  
 14 Saunders, Je'Nae          15 Bahamas              1:13.29    1:13.96  
 15 Heyliger, Rebecca         17 Bermuda              1:14.29    1:14.63  
 16 Pigot, Chinyére           16 Suriname             1:10.32    1:14.73  
 17 Morales, Gloria           15 US Virgin Is.        1:20.43    1:15.32  
 18 Armstrong, Makayla        16 Trinidad             1:10.14    1:15.60  
 19 Drummond, Abi             15 Cayman               1:15.50    1:17.48  
 
Event 44  Boys 15-17 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Carifta: R 58.70   4/20/2003 Andrew MacKay                                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Homer, Christian          17 Trinidad             1:01.91      58.79    9  
  2 Geran, Laurent            15 Guadeloupe           1:04.61    1:01.10    7  
  3 Lyons, Cadell             17 Trinidad             1:05.96    1:01.27    6  
  4 Aricat, Alexis            16 Martinique           1:03.54    1:02.10    5  
  5 Pelagie, Valy             15 Guadeloupe           1:05.97    1:03.89    4  
  6 Blondeau, Ludovic         15 Martinique           1:04.70    1:04.25    3  
  7 Roberts, Mancer           16 Bahamas              1:04.62    1:04.38    2  
  8 Coard, Nicholas           15 Grenada              1:06.75    1:04.56    1  
 
Event 44  Boys 15-17 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Carifta: R 58.70   4/20/2003 Andrew MacKay                                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Homer, Christian          17 Trinidad               59.46    1:01.91  
  2 Aricat, Alexis            16 Martinique             59.58    1:03.54  
  3 Geran, Laurent            15 Guadeloupe           1:00.33    1:04.61  
  4 Roberts, Mancer           16 Bahamas              1:04.37    1:04.62  
  5 Blondeau, Ludovic         15 Martinique           1:02.31    1:04.70  
  6 Lyons, Cadell             17 Trinidad             1:00.86    1:05.96  
  7 Pelagie, Valy             15 Guadeloupe           1:05.05    1:05.97  
  8 Coard, Nicholas           15 Grenada              1:03.68    1:06.75  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Augier, Jordan            15 St Lucia             1:04.80    1:07.12  
 10 Brown, Stefan             17 Jamaica              1:06.52    1:08.24  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Parfit, Benedict          15 Bermuda              1:15.09    1:09.80  
 12 Bain, Joshua              15 Cayman               1:07.49    1:12.37  
 13 McCallum, Alex            15 Cayman               1:14.26    1:13.46  
 14 Graham, Richard           17 Jamaica              1:06.48    1:13.72  
 15 McIntosh, Delano          16 Bahamas              1:21.64    1:18.24  
 
Event 45  Girls 11-12 400 LC Meter IM
===============================================================================
     Carifta: R 5:23.40   4/17/2009 Daniella van den Berg, ARU-                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tomascik, Coral           12 Cayman               5:43.70    5:28.81    9  
    1:17.57 1:24.26 1:34.12 1:12.86                                
  2 Arends, Sue-Gin           12 Aruba                5:55.57    5:40.15    7  
    1:16.45 1:26.60 1:42.19 1:14.91                                
  3 David, Syriah             12 Trinidad             5:53.16    5:43.37    6  
    1:16.99 1:32.13 1:39.80 1:14.45                                
  4 de Negri, Emily           12 Martinique           5:44.41    5:45.46    5  
    1:18.20 1:29.37 1:44.79 1:13.10                                
  5 Willoughby, Kimberley     12 Barbados                  NT    5:49.55    4  
    1:23.44 1:33.53 1:40.07 1:12.51                                
  6 Singh, Sajni              12 Suriname             5:53.58    5:50.07    3  
    1:20.42 1:31.95 1:40.13 1:17.57                                
  7 Blondeau, Sarah           12 Martinique           5:51.22    5:56.65    2  
    1:20.65 1:30.64 1:44.82 1:20.54                                
  8 Graham, Xonnel            12 Jamaica                   NT    6:00.13    1  
    1:22.72 1:31.33 1:46.27 1:19.81                                
  9 Williams, Ahlea           11 Barbados                  NT    6:02.10  
    1:27.28 1:33.59 1:45.36 1:15.87                                
 10 Mulrain, Jewel            11 Trinidad                  NT    6:07.30  
    1:20.72 1:39.32 1:45.72 1:21.54                                
 11 Evans, Joanna             12 Bahamas                   NT    6:12.49  
    1:31.10 1:38.76 1:45.00 1:17.63                                
 12 Hopkins, Gabrielle        12 Jamaica              6:31.81    6:18.57  
                            1:46.07                                
 13 Sturrup, Simone           11 Bahamas              6:16.64    6:22.43  
    1:25.66 1:41.82 1:51.03 1:23.92                                
 14 Narborough, Alice         11 Cayman                    NT    6:35.80  
    1:31.09 1:40.15 1:57.74 1:26.82                                
 
Event 46  Boys 11-12 400 LC Meter IM
===============================================================================
     Carifta: R 5:11.79   4/17/2009 Jordy Groters, ARU-                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Selby, Christian          12 Barbados             5:21.79    5:14.06    9  
    1:10.80 1:23.45 1:31.20 1:08.61                                
  2 Moses, Zach               12 Bahamas              5:40.68    5:21.83    7  
    1:15.27 1:27.15 1:27.35 1:12.06                                
  3 Manning, Jonathan         12 Barbados             5:39.67    5:32.27    6  
    1:17.47 1:26.81 1:35.07 1:12.92                                
  4 Campbell, Kevaughn        12 Jamaica              5:59.89    5:37.89    5  
                    1:32.87 1:18.32                                
  5 Marsau, Mathias           12 Guadeloupe           5:37.00    5:44.90    4  
    1:17.65 1:29.51 1:43.21 1:14.53                                
  6 Schreuders, Mikel         11 Aruba                5:43.23    5:48.70    3  
    1:26.65 1:28.17 1:37.09 1:16.79                                
  7 Butler, Simon             12 Cayman               6:25.87    5:49.30    2  
    1:25.24 1:26.54 1:42.06 1:15.46                                
  8 Thaly, Fabio              12 Martinique           5:54.45    5:54.83    1  
    1:20.58 1:30.47 1:44.41 1:19.37                                
  9 Roberts, Meshach          12 Bahamas              6:15.63    5:56.42  
    1:28.20 1:25.74 1:42.07 1:20.41                                
 10 Schollaert, Mehdi         12 Martinique           5:56.73    6:00.23  
 11 Gillette, Christian       12 Trinidad                  NT    6:05.13  
    1:25.42 1:38.16 1:37.37 1:24.18                                
 12 Phillips, Xavier          11 Jamaica              6:25.15    6:13.99  
    1:30.87 1:43.47 1:42.09 1:17.56                                
 13 McCallum, Iain            12 Cayman               6:35.10    6:14.04  
    1:29.42 1:36.77 1:48.44 1:19.41                                
 -- Grauwde, Michael          12 Suriname             5:35.73         DQ  
    1:19.39 1:26.85 1:32.04 1:15.42                                
 
Event 47  Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
     Carifta: R 5:00.35    4/8/2007 McKayla M Lightbourn                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 van den Berg, Daniella    13 Aruba                5:23.40    5:23.40    9  
    1:14.74 1:24.51 1:34.34 1:09.81                                
  2 Holder, Zabrina           13 Barbados             5:25.37    5:24.25    7  
    1:14.18 1:26.27 1:35.68 1:08.12                                
  3 Gibbs, Amara              13 Barbados             5:29.16    5:24.66    6  
    1:14.50 1:24.50 1:38.12 1:07.54                                
  4 Morley, Laura             13 Bahamas              5:37.45    5:35.48    5  
    1:19.04 1:27.22 1:32.92 1:16.30                                
  5 Flowers, Tori             14 Cayman               5:47.98    5:35.67    4  
    1:25.00 1:25.05 1:34.83 1:10.79                                
  6 Serramoglia, Kelia        14 Guadeloupe           5:45.99    5:46.06    3  
    1:18.71 1:31.24 1:33.34 1:22.77                                
  7 Ruffe, Cassie             14 Guadeloupe           5:45.62    5:47.57    2  
    1:15.58 1:28.55 1:47.00 1:16.44                                
  8 Gray, Octivia             14 Jamaica              5:59.41    5:50.84    1  
    1:14.66 1:35.97 1:40.31 1:19.90                                
  9 McClure, Priscilla        13 Jamaica              5:52.58    5:52.24  
 10 Foy, Solene               13 Martinique           6:00.14    5:54.52  
    1:26.29 1:33.71 1:35.11 1:19.41                                
 11 Bazabas, Celia            14 Martinique           6:05.87    6:01.36  
    1:19.74 1:37.02 1:42.21 1:22.39                                
 12 Lowe, Abigail             13 Bahamas              6:27.06    6:17.96  
    1:28.71 1:35.01 1:54.50 1:19.74                                
 
Event 48  Boys 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
     Carifta: R 4:44.89        2003 Shaune FRASER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bouchaut, Joris           14 Guadeloupe           4:53.89    4:52.12    9  
    1:03.75 1:13.73 1:29.54 1:05.10                                
  2 Groters, Jordy            13 Aruba                5:01.46    4:59.62    7  
    1:06.72 1:21.29 1:23.59 1:08.02                                
  3 Sobrian, Blaine           14 Trinidad             5:07.73    5:10.08    6  
    1:07.13 1:23.87 1:29.06 1:10.02                                
  4 Tynes, Dustin             13 Bahamas              5:29.14    5:15.74    5  
  5 Mamet, Jonathan           14 Guadeloupe           5:27.72    5:15.92    4  
    1:20.12 1:21.71 1:28.21 1:05.88                                
  6 Joseph, Nicolas           14 Martinique           5:17.01    5:16.24    3  
    1:08.79 1:28.18 1:30.72 1:08.55                                
  7 Butler, Geoffrey          14 Cayman               5:36.04    5:18.84    2  
    1:15.98 1:19.80 1:36.27 1:06.79                                
  8 Sorel, Laurent            14 Martinique           5:33.91    5:21.66    1  
    1:15.03 1:23.36 1:33.63 1:09.64                                
  9 Gonzales, Jonathan        13 Trinidad             5:29.02    5:23.38  
    1:11.43 1:25.80 1:36.77 1:09.38                                
 10 Williams, Sidrell         13 Jamaica              5:23.18    5:24.12  
    1:10.93 1:27.16 1:34.10 1:11.93                                
 11 Hernandez Valdes, Anibal  14 Bahamas              5:50.70    5:33.85  
    1:14.75 1:25.95 1:41.82 1:11.33                                
 12 van Zanten, Asher         13 Cayman               5:59.59    5:38.13  
    1:21.86 1:27.40 1:33.37 1:15.50                                
 13 James, Justin             13 Jamaica              5:42.00    5:45.11  
    1:18.46 1:33.41 1:38.80 1:14.44                                
 
Event 49  Girls 15-17 400 LC Meter IM
===============================================================================
     Carifta: R 5:00.00   3/28/2008 McKayla M Lightbourn, Bahamas-             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rahael, Samantha          17 Trinidad             5:24.24    5:05.70    9  
    1:09.62 1:20.85 1:27.15 1:08.08                                
  2 Lightbourn, McKayla       17 Bahamas              5:00.00    5:13.32    7  
    1:13.34 1:21.55 1:30.48 1:07.95                                
  3 Butler, Lara              15 Cayman               5:22.08    5:13.35    6  
    1:11.32 1:21.12 1:31.52 1:09.39                                
  4 Pigot, Chinyére           16 Suriname             5:23.66    5:21.85    5  
    1:12.34 1:24.87 1:33.21 1:11.43                                
  5 Deveaux, Bria             15 Bahamas              5:26.48    5:33.86    4  
    1:13.74 1:24.96 1:42.07 1:13.09                                
  6 Malidor, Julie Anne       15 Martinique           5:33.39    5:33.90    3  
    1:15.33 1:30.16 1:38.28 1:10.13                                
  7 Kenny, Brittany           15 Jamaica              5:33.09    5:34.58    2  
    1:17.75 1:22.96 1:38.88 1:14.99                                
  8 Darmohoetomo, Dewi        15 Suriname             5:40.77    5:35.71    1  
    1:13.76 1:26.59 1:39.58 1:15.78                                
  9 Myles, Stephanie          17 Bermuda              5:43.11    5:48.93  
    1:21.53 1:36.80 1:36.31 1:14.29                                
 10 Lesdema, Maeva            16 Martinique           5:50.08    5:49.13  
    1:19.68 1:33.05 1:42.89 1:13.51                                
 11 Flowers, Summer           17 Cayman               5:43.63    5:50.27  
    1:29.68 1:26.79 1:40.11 1:13.69                                
 12 Hopkins, Morgan           15 Bermuda              5:36.27    5:51.47  
 13 Armstrong, Makayla        16 Trinidad             6:11.40    6:07.03  
    1:21.55 1:29.83 1:52.01 1:23.64                                
 
Event 50  Boys 15-17 400 LC Meter IM
===============================================================================
     Carifta: R 4:31.95        2004 Bradley ALLY                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Geran, Laurent            15 Guadeloupe           4:43.12    4:44.26    9  
    1:04.92 1:11.08 1:23.86 1:04.40                                
  2 Pigot, Diguan             15 Suriname             5:00.02    4:51.32    7  
    1:03.16 1:17.10 1:24.55 1:06.51                                
  3 Mays, Bryson              15 US Virgin Is.        4:55.85    4:51.43    6  
    1:04.81 1:16.27 1:27.07 1:03.28                                
  4 Walter, Dominic           17 Jamaica              4:57.62    4:54.15    5  
    1:02.83 1:17.33 1:30.20 1:03.79                                
  5 Wicks, Wendy              15 Guadeloupe           4:55.29    4:55.18    4  
    1:06.06 1:17.53 1:26.20 1:05.39                                
  6 Groome, Seiji             16 Cayman               4:54.97    5:03.49    3  
    1:03.51 1:18.80 1:26.14 1:15.04                                
  7 Lowe, Matthew             15 Bahamas              5:04.92    5:03.65    2  
    1:07.41 1:17.45 1:32.24 1:06.55                                
  8 Sorel, Yannick            16 Martinique           5:01.98    5:07.20    1  
    1:04.62 1:19.48 1:31.40 1:11.70                                
  9 Lavater, Alexandre        15 Martinique           5:03.51    5:10.47  
 10 McCarroll, Toby           15 Bahamas                   NT    5:22.88  
    1:19.41 1:27.80 1:24.95 1:10.72                                
 11 McCallum, Alex            15 Cayman               5:41.35    5:24.96  
    1:17.12 1:20.53 1:36.53 1:10.78                                
 -- Easton, Prince            16 Jamaica              5:56.89         DQ  
    1:15.11 1:31.59 1:36.63 1:16.80                                
 
Event 51  Girls 11-12 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     Carifta: R 4:52.00        2002 JAMAICA                                    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trinidad and Tobago  'A'                          5:01.94    5:00.45   18  
     1) Keane, Katherine 12             2) Gay, Jessica 12                
     3) Martin, Tyla 12                 4) David, Syriah 12               
     1:20.48  1:29.23  1:06.08  1:04.66                                    
  2 Barbados  'A'                                     5:09.10    5:02.13   14  
     1) Sherry, Inayah 12               2) Willoughby, Kimberley 12       
     3) Sherry, Sariyah 11              4) Williams, Ahlea 11             
     1:11.62  1:26.49  1:16.25  1:07.77                                    
  3 Suriname  'A'                                     5:08.44    5:12.87   12  
     1) Renfurm, Brienne 12             2) Pique, Candis 12               
     3) Breidel, Gabrielle 12           4) Singh, Sajni 12                
     1:20.19  1:27.19  2:25.49                                             
  4 Bahamas  'A'                                      5:16.99    5:13.01   10  
     1) Campbell, Leslie 12             2) Evans, Joanna 12               
     3) Bevans, Jourdan 12              4) Sturrup, Simone 11             
     1:19.46  1:31.23  1:17.49  1:04.83                                    
  5 Jamaica  'A'                                      5:20.51    5:16.01    8  
     1) Graham, Xonnel 12               2) Hopkins, Gabrielle 12          
     3) Chang, Ivana 12                 4) McMaster, Leanne 12            
     1:21.37  1:32.23  1:13.32  1:09.09                                    
  6 Martinique  'A'                                   5:21.01    5:22.65    6  
     1) Carmigniani, Marie 11           2) Vadius, Andrea 12              
     3) Blondeau, Sarah 12              4) de Negri, Emily 12             
     1:23.89  1:31.90  1:19.62  1:07.24                                    
  7 Cayman Islands  'A'                               5:37.50    5:33.28    4  
     1) Tomascik, Coral 12              2) Cleaver, Bethany 12            
     3) Macrae, Catriona 11             4) Tognazzo, Isabella 11          
     1:15.82  1:33.23  1:29.32  1:14.91                                    
 
Event 52  Boys 11-12 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     Carifta: R 4:41.49    4/8/2007 Antilles Guyane Francaise                  
                         V Pelagie, M Jolo, L Geran, J Ravin               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trinidad and Tobago  'A'                          5:00.36    4:49.41   18  
     1) Baptiste, Jabari 12             2) Gillette, Christian 12         
     3) Ramkissioon, Joshua 12          4) Sankar, Sachin 12              
     1:09.01  1:25.57  1:10.59  1:04.24                                    
  2 Bahamas  'A'                                      5:01.00    4:52.00   14  
     1) Carey, Dionisio 12              2) Moses, Zach 12                 
     3) Levarity, Aaron 12              4) Cooper, Farion 12              
     1:12.50  1:21.02  1:13.64  1:04.84                                    
  3 Guadeloupe  'A'                                   4:59.59    4:56.15   12  
     1) Roseau, Loic 11                 2) Charlemagne, Che Sheldon 12    
     3) Marsau, Mathias 12              4) Fiarri, Dimitri 12             
     1:15.83  1:21.38  1:14.45  1:04.49                                    
  4 Jamaica  'A'                                      5:16.81    5:04.87   10  
     1) Goren, Yonatan 11               2) Campbell, Kevaughn 12          
     3) Marshall, Robert 12             4) Phillips, Xavier 11            
     1:23.21  1:16.02  1:14.83  1:10.81                                    
  5 Martinique  'A'                                   5:13.71    5:08.67    8  
     1) Berol, Thomas 12                2) Schollaert, Mehdi 12           
     3) Thaly, Fabio 12                 4) Marie-Noel, David 12           
     1:17.68  1:25.76  1:20.58  1:04.65                                    
  6 Cayman Islands  'A'                               5:48.45    6:04.43    6  
     1) Butler, Simon 12                2) Morgan, Cole 11                
     3) McCallum, Iain 12               4) Williams, Brandon 12           
     1:24.48  1:52.47  1:30.24  1:17.24                                    
 
Event 53  Girls 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     Carifta: R 4:42.95   4/17/2009 JAMAICA                                    
                         B KENNY, O GRAY, A Royal-Eatmon, K Nangle         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guadeloupe  'A'                                   4:44.44    4:46.91   18  
     1) Drane, Megane 14                2) Serramoglia, Kelia 14          
     3) Narayanin, Elodie 14            4) Azincourt, Laurie 14           
     1:12.83  1:22.28  1:11.73  1:00.07                                    
  2 Jamaica  'A'                                      4:50.76    4:51.24   14  
     1) Webley, Stefani 13              2) Gray, Octivia 14               
     3) McClure, Priscilla 13           4) Boothe, Danielle 13            
     1:15.44  1:20.22  1:11.85  1:03.73                                    
  3 Aruba  'A'                                        4:54.42    4:54.14   12  
     1) Ponson, Gaby 14                 2) Maduro, Cindy 13               
     3) van den Berg, Daniella 13       4) Ponson, Ally 14                
     1:13.82  1:26.79  2:13.53                                             
  4 Martinique  'A'                                   5:05.40    5:04.09   10  
     1) Regina, Lauriane 14             2) Foy, Solene 13                 
     3) Nodin, Madison 14               4) Jean-Francois, Marie-Sara 13   
     1:17.43  1:26.01  1:14.53  1:06.12                                    
 -- Bahamas  'A'                                      4:54.39         DQ  
     1) Williams, Jacinda 13            2) Morley, Laura 13               
     3) Smith, Taryn 13                 4) Greene, Gabrielle 14           
     1:17.14  1:21.50  1:07.98  1:04.73                                    
 -- Barbados  'A'                                     4:42.99         DQ  
     1) Gibbs, Amara 13                 2) Small, Deandre 13              
     3) Holder, Zabrina 13              4) Jordan-Browne, Crystal 14      
     1:11.41  1:19.97  1:28.59    46.93                                    
 
Event 54  Boys 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     Carifta: R 4:12.45   4/17/2009 Guadeloupe                                 
                         Geran, Marie Julienne, Huygues-Beaufond, Pelagie  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trinidad and Tobago  'A'                          4:10.88    4:16.03   18  
     1) Romany, Joshua 14               2) Ramkissoon, Jonathan 14        
     3) Carter, Dylan 13                4) Boisson-Yates, Keegan 14       
     1:02.92  1:14.85  1:02.61    55.65                                    
  2 Guadeloupe  'A'                                   4:20.02    4:22.16   14  
     1) Bouchaut, Joris 14              2) Bourgeois, Liveurce 13         
     3) Ledan, Axel 14                  4) Datil, Maxime 14               
     1:03.96  1:19.49  1:02.77    55.94                                    
  3 Suriname  'A'                                     4:24.23    4:24.17   12  
     1) Chong, Kieran 13                2) Meerberg, Shane 14             
     3) Denswil, Wayne 13               4) Tjon A Joe, Renzo 14           
     1:08.07  1:13.16  1:05.34    57.60                                    
  4 Martinique  'A'                                   4:21.81    4:24.75   10  
     1) Contout, Karl 14                2) Melidor Fuxis, Jordan 14       
     3) Laventure, Kevin 14             4) Sorel, Laurent 14              
     1:06.45  1:16.53  1:03.52    58.25                                    
  5 Bahamas  'A'                                      4:34.29    4:26.05    8  
     1) Moss, T'Auren 14                2) Tynes, Dustin 13               
     3) Farquharson, Peter 14           4) Cleare, Zarian 14              
  6 Jamaica  'A'                                      4:30.68    4:31.23    6  
     1) Wynter, Timothy 13              2) Young, Antoine 13              
     3) Williams, Sidrell 13            4) Burnett, Jason-Craig 14        
     1:03.70  1:19.42  1:09.61    58.50                                    
 
Event 55  Girls 15-17 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     Carifta: R 4:27.37   3/28/2008 Bahamas                                    
                         LIGHTBOURN, LIGHTBOURNE, VANDERPOOL-WALLACE, WEECH
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trinidad and Tobago  'A'                          4:33.03    4:37.85   18  
     1) John Williams, Kimberlee 15     2) Chin, Rejan 16                 
     3) Phillip, Kadeja 16              4) Thompson, Cherelle 17          
     1:08.20  1:18.47  1:08.71  1:02.47                                    
  2 Martinique  'A'                                   4:52.11    4:46.52   14  
     1) De Rogatis, Rebecca 15          2) Dufeal, Etie 16                
     3) Lesdema, Maeva 16               4) Dufeal, Lea 17                 
     1:14.55  1:19.57  1:09.27  1:03.13                                    
  3 Jamaica  'A'                                      4:35.75    4:46.76   12  
     1) Williams, Lauren 17             2) Banks, Dania 16                
     3) Nangle, Kendese 15              4) Ho, Victoria 16                
     1:11.36  1:26.15  1:08.29  1:00.96                                    
  4 Guadeloupe  'A'                                   4:44.44    4:52.47   10  
     1) Deneuville, Cecilia 15          2) Lembert, Yasmina 15            
     3) Bourdy, Clarence 16             4) Marinette, Caroline 16         
     1:11.71  1:22.51  1:14.79  1:03.46                                    
  5 Suriname  'A'                                     4:44.64    4:52.90    8  
     1) Domaso, Chandel 17              2) Darmohoetomo, Dewi 15          
     3) Chong, Ashley 15                4) Pigot, Chinyére 16             
     1:13.46  1:26.86  1:10.10  1:02.48                                    
  6 US Virgin Islands  'A'                            5:01.97    4:54.35    6  
  7 Bermuda  'A'                                      4:54.40    5:01.16    4  
     1) Yearwood, Nicole 17             2) Hopkins, Morgan 15             
     3) Heyliger, Rebecca 17            4) Myles, Stephanie 17            
     1:13.20  1:26.57  1:12.46  1:08.93                                    
 -- Bahamas  'A'                                      4:34.95         DQ  
     1) Lightbourn, McKayla 17          2) Moss, Shaunte 16               
     3) Deveaux, Bria 15                4) Butler, Ashley 17              
     1:13.18  1:21.19  1:09.54  1:01.98                                    
 
Event 56  Boys 15-17 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     Carifta: R 3:59.33    4/4/2010 Trinidad and Tobago, Trinidad              
                         C Homer, R RIGUES, C Lyons, J Cabral              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trinidad and Tobago  'A'                          3:59.82    3:59.33R  18  
     1) Homer, Christian 17             2) Rigues, Ryan 17                
     3) Lyons, Cadell 17                4) Cabral, Jonathan 16            
       58.64  1:09.24    56.68    54.77                                    
  2 Martinique  'A'                                   3:56.92    4:05.00   14  
     1) Aricat, Alexis 16               2) Zephir, Jean Luc 16            
     3) Bellance, Matthias 16           4) Lameynardie, Samuel 16         
     1:01.79  1:12.80    56.51    53.90                                    
  3 Guadeloupe  'A'                                   4:08.50    4:08.47   12  
     1) Geran, Laurent 15               2) Wicks, Wendy 15                
     3) Pelagie, Valy 15                4) Regent, Vince 16               
     1:02.44  1:13.28    58.51    54.24                                    
  4 Bahamas  'A'                                      4:13.47    4:12.90   10  
     1) Roberts, Mancer 16              2) Gibson, Evante 15              
     3) Moss, Armando 17                4) McIntosh, Delano 16            
     1:04.29  1:11.11    59.59    57.91                                    
  5 Jamaica  'A'                                      4:14.18    4:20.23    8  
     1) Brown, Stefan 17                2) Chen, Matthew 16               
     3) Walter, Dominic 17              4) Forte, Brian 17                
     1:07.90  1:13.02  1:02.36    56.95                                    
  6 St. Lucia  'A'                                    4:30.37    4:26.27    6  
     1) Augier, Jordan 15               2) Innocent-Dolor, Jon-L 16       
     3) Brice, Julien 17                4) Mayers, David 16               
     1:05.26  1:16.24  1:03.44  1:01.33                                    
 
Event 57  Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
     Carifta: R 2:27.95    4/5/2010 Tyla Martin, Trinidad                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Martin, Tyla              12 Trinidad             2:32.06    2:27.95R   9  
    1:08.89 1:19.06                                                
  2 Tomascik, Coral           12 Cayman               2:39.40    2:36.55    7  
    1:15.48 1:21.07                                                
  3 Arends, Sue-Gin           12 Aruba                2:39.23    2:36.92    6  
    1:14.14 1:22.78                                                
  4 David, Syriah             12 Trinidad             2:43.27    2:43.80    5  
    1:19.56 1:24.24                                                
  5 Willoughby, Kimberley     12 Barbados             2:43.98    2:44.00    4  
    1:19.67 1:24.33                                                
  6 Mazurier, Morghane        12 Guadeloupe           2:48.89    2:47.27    3  
  7 Blondeau, Sarah           12 Martinique           2:46.72    2:47.56    2  
    1:22.14 1:25.42                                                
  8 Sherry, Inayah            12 Barbados             2:44.94    2:50.44    1  
    1:18.70 1:31.74                                                
 
Event 57  Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
     Carifta: R 2:27.95    4/5/2010 Tyla Martin, Trinidad                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Martin, Tyla              12 Trinidad             2:30.57    2:32.06  
    1:10.52 1:21.54                                                
  2 Arends, Sue-Gin           12 Aruba                2:38.40    2:39.23  
    1:14.52 1:24.71                                                
  3 Tomascik, Coral           12 Cayman               2:45.99    2:39.40  
    1:16.88 1:22.52                                                
  4 David, Syriah             12 Trinidad             2:41.00    2:43.27  
    1:20.60 1:22.67                                                
  5 Willoughby, Kimberley     12 Barbados             2:43.56    2:43.98  
    1:18.49 1:25.49                                                
  6 Sherry, Inayah            12 Barbados             2:43.29    2:44.94  
    1:13.16 1:31.78                                                
  7 Blondeau, Sarah           12 Martinique           2:48.39    2:46.72  
    1:18.98 1:27.74                                                
  8 Mazurier, Morghane        12 Guadeloupe           2:50.78    2:48.89  
    1:16.39 1:32.50                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Graham, Xonnel            12 Jamaica              2:59.07    2:49.70  
    1:20.77 1:28.93                                                
 10 Pique, Candis             12 Suriname             2:47.69    2:50.49  
    1:22.67 1:27.82                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 Chang, Ivana              12 Jamaica              2:52.93    2:51.15  
    1:18.60 1:32.55                                                
 12 Renfurm, Brienne          12 Suriname             2:46.16    2:52.98  
    1:20.69 1:32.29                                                
 13 Bergasse, Thalia          12 St Lucia             2:57.85    2:53.99  
    1:22.22 1:31.77                                                
 14 Sturrup, Simone           11 Bahamas              2:53.60    2:56.12  
    1:24.97 1:31.15                                                
 15 Carmigniani, Marie        11 Martinique           3:03.51    2:56.76  
    1:23.92 1:32.84                                                
 16 Campbell, Leslie          12 Bahamas              2:54.72    2:58.47  
    1:25.27 1:33.20                                                
 17 Washshah, JJ              12 US Virgin Is.        2:58.51    2:58.67  
    1:23.94 1:34.73                                                
 18 Froud, Somer              11 Bermuda                   NT    2:58.99  
    1:26.15 1:32.84                                                
 19 Cleaver, Bethany          12 Cayman               3:09.11    3:05.30  
    1:30.83 1:34.47                                                
 
Event 58  Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
     Carifta: R 2:23.88   4/18/2009 Dylan Carter, TRI  -                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Baptiste, Jabari          12 Trinidad             2:30.03    2:24.55    9  
    1:07.74 1:16.81                                                
  2 Selby, Christian          12 Barbados             2:39.63    2:31.09    7  
    1:12.72 1:18.37                                                
  3 Moses, Zach               12 Bahamas              2:38.31    2:33.68    6  
    1:15.66 1:18.02                                                
  4 Carey, Dionisio           12 Bahamas              2:35.89    2:33.90    5  
    1:14.48 1:19.42                                                
  5 Manning, Jonathan         12 Barbados             2:42.54    2:39.52    4  
    1:17.34 1:22.18                                                
  6 Grauwde, Michael          12 Suriname             2:44.37    2:40.10    3  
    1:18.18 1:21.92                                                
  7 Sankar, Sachin            12 Trinidad             2:43.45    2:43.68    2  
    1:15.95 1:27.73                                                
 -- Blokland, Cedric          11 Suriname             2:48.80         DQ  
 
Event 58  Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
     Carifta: R 2:23.88   4/18/2009 Dylan Carter, TRI  -                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Baptiste, Jabari          12 Trinidad             2:32.17    2:30.03  
    1:10.05 1:19.98                                                
  2 Carey, Dionisio           12 Bahamas              2:31.25    2:35.89  
    1:16.35 1:19.54                                                
  3 Moses, Zach               12 Bahamas              2:39.63    2:38.31  
    1:17.02 1:21.29                                                
  4 Selby, Christian          12 Barbados             2:34.33    2:39.63  
    1:16.53 1:23.10                                                
  5 Manning, Jonathan         12 Barbados             2:39.69    2:42.54  
    1:20.15 1:22.39                                                
  6 Sankar, Sachin            12 Trinidad             2:46.16    2:43.45  
    1:16.47 1:26.98                                                
  7 Grauwde, Michael          12 Suriname             2:37.44    2:44.37  
    1:20.19 1:24.18                                                
  8 Blokland, Cedric          11 Suriname             2:38.62    2:48.80  
    1:18.73 1:30.07                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Schollaert, Mehdi         12 Martinique           3:03.55    2:49.00  
    1:19.19 1:29.81                                                
 10 Thaly, Fabio              12 Martinique           2:53.12    2:49.26  
    1:19.66 1:29.60                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 Marsau, Mathias           12 Guadeloupe           2:45.42    2:50.12  
    1:24.32 1:25.80                                                
 12 McCallum, Iain            12 Cayman               2:58.24    2:57.12  
    1:27.28 1:29.84                                                
 13 Mays, Matthew             11 US Virgin Is.        3:03.16    2:58.83  
    1:24.99 1:33.84                                                
 14 Goren, Yonatan            11 Jamaica              2:54.85    3:00.61  
    1:22.41 1:38.20                                                
 15 Phillips, Xavier          11 Jamaica              3:06.04    3:05.25  
 -- Butler, Simon             12 Cayman               2:58.38         DQ  
    1:22.76 1:30.43                                                
 
Event 59  Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
     Carifta: R 2:22.80    4/9/2007 McKayla M Lightbourn                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Holder, Zabrina           13 Barbados             2:37.92    2:29.49    9  
    1:10.43 1:19.06                                                
  2 van den Berg, Daniella    13 Aruba                2:38.80    2:33.77    7  
    1:13.83 1:19.94                                                
  3 Small, Deandre            13 Barbados             2:42.58    2:35.36    6  
  4 Narayanin, Elodie         14 Guadeloupe           2:37.74    2:36.52    5  
    1:15.12 1:21.40                                                
  5 Morley, Laura             13 Bahamas              2:39.78    2:37.10    4  
    1:16.34 1:20.76                                                
  6 Boothe, Danielle          13 Jamaica              2:39.77    2:38.33    3  
    1:15.23 1:23.10                                                
  7 Serramoglia, Kelia        14 Guadeloupe           2:39.06    2:40.37    2  
    1:17.13 1:23.24                                                
  8 Leter, Evita              14 Suriname             2:40.52    2:44.65    1  
    1:18.51 1:26.14                                                
 
Event 59  Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
     Carifta: R 2:22.80    4/9/2007 McKayla M Lightbourn                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Narayanin, Elodie         14 Guadeloupe           2:35.18    2:37.74  
    1:16.82 1:20.92                                                
  2 Holder, Zabrina           13 Barbados             2:31.49    2:37.92  
    1:13.58 1:24.34                                                
  3 van den Berg, Daniella    13 Aruba                2:33.95    2:38.80  
    1:15.84 1:22.96                                                
  4 Serramoglia, Kelia        14 Guadeloupe           2:39.17    2:39.06  
    1:19.12 1:19.94                                                
  5 Boothe, Danielle          13 Jamaica              2:31.99    2:39.77  
    1:16.91 1:22.86                                                
  6 Morley, Laura             13 Bahamas              2:39.79    2:39.78  
    1:18.28 1:21.50                                                
  7 Leter, Evita              14 Suriname             2:43.70    2:40.52  
    1:18.55 1:21.97                                                
  8 Small, Deandre            13 Barbados             2:36.44    2:42.58  
    1:18.84 1:23.74                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tjoen A Choy, Xaenne      14 Suriname             2:45.44    2:43.71  
    1:17.07 1:26.64                                                
 10 Flowers, Tori             14 Cayman               2:43.18    2:43.83  
    1:22.04 1:21.79                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 Duncan, Bryanna           13 Trinidad             2:43.11    2:44.17  
    1:18.37 1:25.80                                                
 12 Gray, Octivia             14 Jamaica              2:43.63    2:44.33  
    1:20.18 1:24.15                                                
 13 Smith, Taryn              13 Bahamas              2:45.78    2:45.61  
    1:20.05 1:25.56                                                
 14 Bazabas, Celia            14 Martinique           2:47.72    2:48.31  
 15 Foy, Solene               13 Martinique           2:45.07    2:48.45  
    1:22.05 1:26.40                                                
 16 John, Alejandra           13 Antigua              3:07.38    3:12.65  
 
Event 60  Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
     Carifta: R 2:14.79        2003 Shaune FRASER                              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Groters, Jordy            13 Aruba                2:28.44    2:17.51    9  
    1:05.67 1:11.84                                                
  2 Boisson-Yates, Keegan     14 Trinidad             2:23.24    2:20.01    7  
    1:02.79 1:17.22                                                
  3 Bouchaut, Joris           14 Guadeloupe           2:22.21    2:20.09    6  
    1:03.80 1:16.29                                                
  4 Joseph, Nicolas           14 Martinique           2:28.97    2:24.44    5  
    1:10.45 1:13.99                                                
  5 Sobrian, Blaine           14 Trinidad             2:24.89    2:24.63    4  
    1:07.54 1:17.09                                                
  6 Certain, Lance            14 Martinique           2:29.40    2:27.21    3  
  7 Tynes, Dustin             13 Bahamas              2:27.84    2:28.30    2  
    1:11.25 1:17.05                                                
  8 Young, Antoine            13 Jamaica              2:28.03    2:28.97    1  
    1:09.25 1:19.72                                                
 
Event 60  Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
     Carifta: R 2:14.79        2003 Shaune FRASER                              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bouchaut, Joris           14 Guadeloupe           2:17.80    2:22.21  
    1:06.47 1:15.74                                                
  2 Boisson-Yates, Keegan     14 Trinidad             2:25.25    2:23.24  
    1:04.21 1:19.03                                                
  3 Sobrian, Blaine           14 Trinidad             2:26.51    2:24.89  
    1:08.87 1:16.02                                                
  4 Tynes, Dustin             13 Bahamas              2:29.20    2:27.84  
    1:13.27 1:14.57                                                
  5 Young, Antoine            13 Jamaica              2:32.13    2:28.03  
    1:10.15 1:17.88                                                
  6 Groters, Jordy            13 Aruba                2:22.49    2:28.44  
    1:11.24 1:17.20                                                
  7 Joseph, Nicolas           14 Martinique           2:26.82    2:28.97  
    1:13.14 1:15.83                                                
  8 Certain, Lance            14 Martinique           2:31.35    2:29.40  
    1:09.94 1:19.46                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Daniel, Joshua Runako     14 St Lucia             2:29.72    2:30.35  
    1:09.25 1:21.10                                                
 10 Tjon A Joe, Renzo         14 Suriname             2:25.01    2:32.13  
    1:12.08 1:20.05                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 Bourgeois, Liveurce       13 Guadeloupe           2:28.95    2:33.74  
    1:15.16 1:18.58                                                
 12 Butler, Geoffrey          14 Cayman               2:45.14    2:34.61  
 13 Cleare, Zarian            14 Bahamas              2:38.34    2:37.95  
    1:13.85 1:24.10                                                
 14 van Zanten, Asher         13 Cayman               2:47.16    2:39.93  
 15 Brown, Dominic            13 Jamaica              2:43.89    2:43.27  
    1:15.03 1:28.24                                                
 -- Denswil, Wayne            13 Suriname             2:36.26         DQ  
    1:13.19 1:21.29                                                
 
Event 61  Girls 15-17 200 LC Meter IM
===============================================================================
     Carifta: R 2:20.09   3/29/2008 McKayla M Lightbourn, Bahamas-             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Lightbourn, McKayla       17 Bahamas              2:30.95    2:23.05    9  
    1:08.98 1:14.07                                                
  2 Rahael, Samantha          17 Trinidad             2:31.93    2:23.61    7  
    1:09.09 1:14.52                                                
  3 Marinette, Caroline       16 Guadeloupe           2:30.33    2:28.14    6  
    1:10.03 1:18.11                                                
  4 Butler, Lara              15 Cayman               2:31.07    2:29.60    5  
    1:10.95 1:18.65                                                
  5 Pigot, Chinyére           16 Suriname             2:31.73    2:29.91    4  
    1:11.69 1:18.22                                                
  6 Nangle, Kendese           15 Jamaica              2:36.46    2:30.72    3  
  7 Ho, Victoria              16 Jamaica              2:35.55    2:33.70    2  
    1:11.98 1:21.72                                                
  8 Hopkins, Morgan           15 Bermuda              2:35.53    2:40.57    1  
    1:16.31 1:24.26                                                
 
Event 61  Girls 15-17 200 LC Meter IM
===============================================================================
     Carifta: R 2:20.09   3/29/2008 McKayla M Lightbourn, Bahamas-             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Marinette, Caroline       16 Guadeloupe           2:33.57    2:30.33  
    1:09.91 1:20.42                                                
  2 Lightbourn, McKayla       17 Bahamas              2:20.09    2:30.95  
    1:13.74 1:17.21                                                
  3 Butler, Lara              15 Cayman               2:31.50    2:31.07  
    1:11.96 1:19.11                                                
  4 Pigot, Chinyére           16 Suriname             2:27.39    2:31.73  
    1:12.27 1:19.46                                                
  5 Rahael, Samantha          17 Trinidad             2:27.64    2:31.93  
    1:11.83 1:20.10                                                
  6 Hopkins, Morgan           15 Bermuda              2:31.76    2:35.53  
  7 Ho, Victoria              16 Jamaica              2:34.32    2:35.55  
    1:15.18 1:20.37                                                
  8 Nangle, Kendese           15 Jamaica              2:34.24    2:36.46  
    1:11.35 1:25.11                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Deveaux, Bria             15 Bahamas              2:31.72    2:37.83  
    1:13.19 1:24.64                                                
 10 Domaso, Chandel           17 Suriname             2:37.74    2:38.65  
    1:14.88 1:23.77                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 Lembert, Yasmina          15 Guadeloupe           2:38.64    2:40.41  
    1:16.95 1:23.46                                                
 12 De Rogatis, Rebecca       15 Martinique           2:45.31    2:40.84  
    1:15.95 1:24.89                                                
 13 Lewis, Lauren             17 US Virgin Is.        2:50.11    2:42.88  
    1:19.12 1:23.76                                                
 14 Malidor, Julie Anne       15 Martinique           2:38.64    2:42.94  
    1:19.38 1:23.56                                                
 15 Watson, Caylee            15 US Virgin Is.        2:44.57    2:44.22  
    1:12.78 1:31.44                                                
 16 Rose, Lee-Ann             15 Barbados             2:36.40    2:47.08  
    1:15.10 1:31.98                                                
 17 Flowers, Summer           17 Cayman               2:46.98    2:48.47  
    1:21.80 1:26.67                                                
 18 Armstrong, Makayla        16 Trinidad             2:46.52    2:48.79  
    1:17.88 1:30.91                                                
 19 Myles, Stephanie          17 Bermuda              2:36.30    2:53.24  
    1:24.70 1:28.54                                                
 
Event 62  Boys 15-17 200 LC Meter IM
===============================================================================
     Carifta: R 2:08.15        2004 Bradley ALLY                               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Homer, Christian          17 Trinidad             2:18.26    2:09.19    9  
      59.44 1:09.75                                                
  2 Geran, Laurent            15 Guadeloupe           2:19.06    2:13.70    7  
    1:02.09 1:11.61                                                
  3 Pigot, Diguan             15 Suriname             2:15.21    2:14.32    6  
    1:04.07 1:10.25                                                
  4 Aricat, Alexis            16 Martinique           2:20.87    2:14.50    5  
    1:02.27 1:12.23                                                
  5 Mays, Bryson              15 US Virgin Is.        2:18.43    2:16.46    4  
    1:04.40 1:12.06                                                
  6 Sorel, Yannick            16 Martinique           2:18.92    2:18.47    3  
    1:04.18 1:14.29                                                
  7 Groome, Seiji             16 Cayman               2:21.11    2:20.90    2  
  8 Cabral, Jonathan          16 Trinidad             2:20.68    2:20.91    1  
    1:05.68 1:15.23                                                
 
Event 62  Boys 15-17 200 LC Meter IM
===============================================================================
     Carifta: R 2:08.15        2004 Bradley ALLY                               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pigot, Diguan             15 Suriname             2:16.17    2:15.21  
    1:05.67 1:09.54                                                
  2 Homer, Christian          17 Trinidad             2:16.65    2:18.26  
    1:03.91 1:14.35                                                
  3 Mays, Bryson              15 US Virgin Is.        2:16.38    2:18.43  
    1:05.25 1:13.18                                                
  4 Sorel, Yannick            16 Martinique           2:18.24    2:18.92  
    1:05.24 1:13.68                                                
  5 Geran, Laurent            15 Guadeloupe           2:15.14    2:19.06  
    1:04.79 1:14.27                                                
  6 Cabral, Jonathan          16 Trinidad             2:19.62    2:20.68  
    1:05.43 1:15.25                                                
  7 Aricat, Alexis            16 Martinique           2:16.67    2:20.87  
    1:03.69 1:17.18                                                
  8 Groome, Seiji             16 Cayman               2:18.21    2:21.11  
    1:06.93 1:14.18                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gibson, Evante            15 Bahamas              2:18.57    2:23.41  
    1:07.64 1:15.77                                                
 10 Wicks, Wendy              15 Guadeloupe           2:19.85    2:24.21  
    1:08.75 1:15.46                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 Coard, Nicholas           15 Grenada              2:27.44    2:24.40  
    1:05.05 1:19.35                                                
 12 Lowe, Matthew             15 Bahamas              2:24.75    2:25.97  
    1:08.60 1:17.37                                                
 13 Graham, Richard           17 Jamaica              2:28.30    2:28.18  
    1:11.48 1:16.70                                                
 14 Parfit, Benedict          15 Bermuda              2:48.70    2:28.19  
    1:07.51 1:20.68                                                
 15 Easton, Prince            16 Jamaica              2:33.71    2:35.44  
    1:14.35 1:21.09                                                
 16 McCallum, Alex            15 Cayman               2:39.89    2:37.99  
    1:13.97 1:24.02                                                
 17 Innocent-Dolor, Jon-L     16 St Lucia             2:36.66    2:39.95  
    1:15.97 1:23.98                                                
 
Event 63  Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     Carifta: R 35.91   4/18/2009 Deandre Small, BARB-                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Cherebin, Oreoluwa        12 Grenada                38.25      38.39    9  
  2 Pique, Candis             12 Suriname               38.98      38.70    7  
  3 McMaster, Leanne          12 Jamaica                39.93      39.98    6  
  4 Willoughby, Kimberley     12 Barbados               40.11      40.07    5  
  5 Renfurm, Brienne          12 Suriname               40.49      40.35    4  
  6 Dixon, Nadani             12 Jamaica                40.26      40.36    3  
  7 Mulrain, Jewel            11 Trinidad               40.65      41.41    2  
  8 Gay, Jessica              12 Trinidad               40.83      41.43    1  
 
Event 63  Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     Carifta: R 35.91   4/18/2009 Deandre Small, BARB-                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cherebin, Oreoluwa        12 Grenada                39.88      38.25  
  2 Pique, Candis             12 Suriname               38.76      38.98  
  3 McMaster, Leanne          12 Jamaica                41.93      39.93  
  4 Willoughby, Kimberley     12 Barbados               40.66      40.11  
  5 Dixon, Nadani             12 Jamaica                42.33      40.26  
  6 Renfurm, Brienne          12 Suriname               39.58      40.49  
  7 Mulrain, Jewel            11 Trinidad               41.78      40.65  
  8 Gay, Jessica              12 Trinidad               41.29      40.83  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Vadius, Andrea            12 Martinique             43.57      41.41  
 10 Williams, Ahlea           11 Barbados               41.16      42.02  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Campbell, Leslie          12 Bahamas                42.01      42.49  
 12 Blondeau, Sarah           12 Martinique             43.78      43.93  
 13 Rivers, Martha            11 Cayman                 48.77      44.44  
 14 Tognazzo, Isabella        11 Cayman                 50.19      45.44  
 
Event 64  Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     Carifta: R 33.71    4/9/2007 Evante E Gibson                              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Campbell, Kevaughn        12 Jamaica                35.17      34.54    9  
  2 Carey, Dionisio           12 Bahamas                34.60      34.90    7  
  3 Charlemagne, Che Sheldon  12 Guadeloupe             36.08      35.99    6  
  4 Ollivierre, Corey         12 Grenada                37.48      36.34    5  
  5 Kolf, Daniel              12 Suriname               37.16      36.48    4  
  6 Marshall, Robert          12 Jamaica                37.14      36.50    3  
  7 Grauwde, Michael          12 Suriname               37.40      37.62    2  
  8 Schreuders, Mikel         11 Aruba                  38.38      39.47    1  
 
Event 64  Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     Carifta: R 33.71    4/9/2007 Evante E Gibson                              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Carey, Dionisio           12 Bahamas                34.17      34.60  
  2 Campbell, Kevaughn        12 Jamaica                36.74      35.17  
  3 Charlemagne, Che Sheldon  12 Guadeloupe             37.36      36.08  
  4 Marshall, Robert          12 Jamaica                38.81      37.14  
  5 Kolf, Daniel              12 Suriname               36.45      37.16  
  6 Grauwde, Michael          12 Suriname               36.97      37.40  
  7 Ollivierre, Corey         12 Grenada                37.59      37.48  
  8 Schreuders, Mikel         11 Aruba                  39.24      38.38  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cooper, Farion            12 Bahamas                39.02      38.59  
 10 Hendricks, Tony           12 US Virgin Is.          41.13      38.62  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Gillette, Christian       12 Trinidad               38.59      39.11  
 12 Manning, Jonathan         12 Barbados               39.96      39.47  
 13 Marie-Noel, David         12 Martinique             45.84      39.74  
 14 Schollaert, Mehdi         12 Martinique             40.63      39.91  
 15 Williams, Brandon         12 Cayman                 51.58      47.61  
 16 Morgan, Cole              11 Cayman                 51.23      51.14  
 
Event 65  Girls 13-14 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     Carifta: R 35.00    4/5/2010 Evita Leter, Suriname                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Leter, Evita              14 Suriname               35.06      35.00R   9  
  2 Small, Deandre            13 Barbados               36.40      35.37    7  
  3 Stephenson, Jessica       14 Guyana                 35.09      35.50    6  
  4 Gray, Octivia             14 Jamaica                36.37      35.91    5  
  5 Greene, Gabrielle         14 Bahamas                36.33      36.30    4  
  6 Serramoglia, Kelia        14 Guadeloupe             36.79      36.88    3  
  7 Purperhart, Shannon       13 Suriname               36.96      37.06    2  
  8 Rolle, Riquel             14 Bahamas                37.05      37.53    1  
 
Event 65  Girls 13-14 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     Carifta: R 35.00    4/5/2010 Evita Leter, Suriname                        
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Leter, Evita              14 Suriname               36.38      35.06  
  2 Stephenson, Jessica       14 Guyana                 35.55      35.09  
  3 Greene, Gabrielle         14 Bahamas                37.43      36.33  
  4 Gray, Octivia             14 Jamaica                36.75      36.37  
  5 Small, Deandre            13 Barbados               35.63      36.40  
  6 Serramoglia, Kelia        14 Guadeloupe             36.32      36.79  
  7 Purperhart, Shannon       13 Suriname               38.54      36.96  
  8 Rolle, Riquel             14 Bahamas                37.13      37.05  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Boothe, Danielle          13 Jamaica                36.06      37.91  
 10 Maduro, Cindy             13 Aruba                  37.52      38.64  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Bazabas, Celia            14 Martinique             39.53      39.73  
 12 Foy, Solene               13 Martinique             39.39      39.77  
 13 De Haas, Julianna         13 US Virgin Is.          39.54      40.58  
 14 Jordan-Browne, Crystal    14 Barbados               43.23      42.26  
 15 John, Alejandra           13 Antigua                40.52      42.39  
 
Event 66  Boys 13-14 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     Carifta: R 31.40        2005 Rodion DAVELAAR                              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Tynes, Dustin             13 Bahamas                31.97      32.06    9  
  2 Groters, Jordy            13 Aruba                  32.83      32.25    7  
  3 Denswil, Wayne            13 Suriname               33.20      33.16    6  
  4 Ramkissoon, Jonathan      14 Trinidad               33.45      33.65    5  
  5 Joseph, Nicolas           14 Martinique             33.81      33.89    4  
  6 Tjon A Joe, Renzo         14 Suriname               34.99      34.08    3  
  7 Melidor Fuxis, Jordan     14 Martinique             34.60      34.52    2  
  8 Rodrigues, Ronaldo        14 Guyana                 34.23      34.67    1  
 
Event 66  Boys 13-14 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     Carifta: R 31.40        2005 Rodion DAVELAAR                              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Tynes, Dustin             13 Bahamas                32.92      31.97  
  2 Groters, Jordy            13 Aruba                  33.22      32.83  
  3 Denswil, Wayne            13 Suriname               33.15      33.20  
  4 Ramkissoon, Jonathan      14 Trinidad               34.07      33.45  
  5 Joseph, Nicolas           14 Martinique             33.06      33.81  
  6 Rodrigues, Ronaldo        14 Guyana                 35.15      34.23  
  7 Melidor Fuxis, Jordan     14 Martinique             36.22      34.60  
  8 Tjon A Joe, Renzo         14 Suriname               33.91      34.99  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hopkin, Andrew            14 Grenada                35.92      35.38  
 10 van Zanten, Asher         13 Cayman                 38.71      36.06  
-------------------------------------------------------------------------
 11 James, Justin             13 Jamaica                38.78      36.86  
 12 Mamet, Jonathan           14 Guadeloupe             38.32      37.71  
 13 Hernandez Valdes, Anibal  14 Bahamas                41.51      37.93  
 14 Burnett, Jason-Craig      14 Jamaica                38.82      38.94  
 15 Smith, Trey               14 Antigua                39.79      40.00  
 -- O'Brien, Jeron            13 Trinidad               33.85         DQ  
 
Event 67  Girls 15-17 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     Carifta: R 33.56    4/8/2006 Alia Atkinson                                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Dufeal, Etie              16 Martinique             35.79      35.80    9  
  2 Chin, Rejan               16 Trinidad               35.63      36.07    7  
  3 Thompson, Cherelle        17 Trinidad               36.22      36.28    6  
  4 Hopkins, Morgan           15 Bermuda                35.67      36.41    5  
  5 Moss, Shaunte             16 Bahamas                36.45      36.43    4  
  6 Rasmussen, Brigitte       15 US Virgin Is.          36.50      36.68    3  
  7 Francoise, Marjorie       15 Guadeloupe             36.93      37.48    2  
  8 Lembert, Yasmina          15 Guadeloupe             36.99      38.00    1  
 
Event 67  Girls 15-17 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     Carifta: R 33.56    4/8/2006 Alia Atkinson                                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Chin, Rejan               16 Trinidad               35.66      35.63  
  2 Hopkins, Morgan           15 Bermuda                36.08      35.67  
  3 Dufeal, Etie              16 Martinique             36.67      35.79  
  4 Thompson, Cherelle        17 Trinidad               34.09      36.22  
  5 Moss, Shaunte             16 Bahamas                35.83      36.45  
  6 Rasmussen, Brigitte       15 US Virgin Is.          37.02      36.50  
  7 Francoise, Marjorie       15 Guadeloupe             37.14      36.93  
  8 Lembert, Yasmina          15 Guadeloupe             37.04      36.99  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lightbourn, McKayla       17 Bahamas                35.04      37.06  
 10 Ho, Victoria              16 Jamaica                36.14      37.33  
-------------------------------------------------------------------------
 11 De Rogatis, Rebecca       15 Martinique             38.39      37.49  
 12 Lewis, Lauren             17 US Virgin Is.          39.97      37.73  
 13 Banks, Dania              16 Jamaica                37.16      37.86  
 14 Darmohoetomo, Dewi        15 Suriname               38.87      42.10  
 15 Bain, Ariana              16 Cayman                 42.20      44.01  
 
Event 68  Boys 15-17 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     Carifta: R 29.91    4/9/2007 Brad A Hamilton                              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Pigot, Diguan             15 Suriname               31.06      31.34    9  
  2 Rigues, Ryan              17 Trinidad               31.13      31.53    7  
  3 Gibson, Evante            15 Bahamas                31.70      31.64    6  
  4 Mc Leod, Abraham          17 Trinidad               30.78      31.76    5  
  5 Panoet, Kevin             16 Suriname               31.51      32.43    4  
  6 Groome, Seiji             16 Cayman                 32.19      32.67    3  
  7 Zephir, Jean Luc          16 Martinique             32.46      32.97    2  
  8 Augier, Jordan            15 St Lucia               33.53      33.69    1  
 
Event 68  Boys 15-17 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     Carifta: R 29.91    4/9/2007 Brad A Hamilton                              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mc Leod, Abraham          17 Trinidad               31.29      30.78  
  2 Pigot, Diguan             15 Suriname               31.79      31.06  
  3 Rigues, Ryan              17 Trinidad               31.23      31.13  
  4 Panoet, Kevin             16 Suriname               31.80      31.51  
  5 Gibson, Evante            15 Bahamas                31.89      31.70  
  6 Groome, Seiji             16 Cayman                 33.18      32.19  
  7 Zephir, Jean Luc          16 Martinique             33.55      32.46  
  8 Augier, Jordan            15 St Lucia               34.26      33.53  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wicks, Wendy              15 Guadeloupe             35.39      33.75  
 10 Easton, Prince            16 Jamaica                34.91      33.76  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Lavater, Alexandre        15 Martinique             34.95      33.92  
 12 Innocent-Dolor, Jon-L     16 St Lucia               34.24      34.21  
 
Event 69  Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: R 1:01.74    4/5/2010 Tyla Martin, Trinidad                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Martin, Tyla              12 Trinidad             1:04.23    1:01.74R   9  
  2 Sherry, Inayah            12 Barbados             1:06.04    1:02.13    7  
  3 Backovic, Charlotte       11 Guadeloupe           1:05.96    1:04.25    6  
  4 Chang, Ivana              12 Jamaica              1:06.12    1:04.52    5  
  5 Sherry, Sariyah           11 Barbados             1:06.70    1:04.91    4  
  6 de Negri, Emily           12 Martinique           1:06.69    1:06.57    3  
  7 David, Syriah             12 Trinidad             1:06.02    1:07.07    2  
  8 Sturrup, Simone           11 Bahamas              1:06.68    1:07.95    1  
 
Event 69  Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: R 1:01.74    4/5/2010 Tyla Martin, Trinidad                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Martin, Tyla              12 Trinidad             1:02.78    1:04.23  
  2 Backovic, Charlotte       11 Guadeloupe           1:07.72    1:05.96  
  3 David, Syriah             12 Trinidad             1:05.28    1:06.02  
  4 Sherry, Inayah            12 Barbados             1:03.04    1:06.04  
  5 Chang, Ivana              12 Jamaica              1:06.75    1:06.12  
  6 Sturrup, Simone           11 Bahamas              1:06.72    1:06.68  
  7 de Negri, Emily           12 Martinique           1:05.85    1:06.69  
  8 Sherry, Sariyah           11 Barbados             1:05.32    1:06.70  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mazurier, Morghane        12 Guadeloupe           1:09.08    1:07.14  
 10 Graham, Xonnel            12 Jamaica              1:09.12    1:07.32  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Weech, Andreas            11 Bahamas              1:08.32    1:08.41  
 12 Arends, Sue-Gin           12 Aruba                1:04.23    1:08.58  
 13 Bergasse, Thalia          12 St Lucia             1:11.55    1:09.83  
 14 Vaity, Camille            11 Martinique           1:13.46    1:10.44  
 15 Breidel, Gabrielle        12 Suriname             1:10.34    1:11.19  
 16 Froud, Somer              11 Bermuda                   NT    1:12.15  
 17 Pique, Candis             12 Suriname             1:09.31    1:12.31  
 18 Cleaver, Bethany          12 Cayman               1:14.28    1:12.67  
 19 Macrae, Catriona          11 Cayman               1:16.12    1:13.78  
 20 Cherebin, Oreoluwa        12 Grenada              1:14.67    1:17.84  
 
Event 70  Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: R 56.11   4/18/2009 Dylan Carter, TRI  -                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Baptiste, Jabari          12 Trinidad             1:00.74      58.49    9  
  2 Selby, Christian          12 Barbados             1:01.16      59.29    7  
  3 Wernet, Tyreke            11 Aruba                1:00.71    1:00.07    6  
  4 Freitas Roque DE, Raiche  12 Neth. Antilles       1:02.96    1:02.58    5  
  5 Moses, Zach               12 Bahamas              1:03.74    1:03.67    4  
  6 Campbell, Kevaughn        12 Jamaica              1:04.07    1:03.79    3  
  7 Roseau, Loic              11 Guadeloupe           1:03.76    1:04.09    2  
  8 Carey, Dionisio           12 Bahamas              1:03.41    1:04.44    1  
 
Event 70  Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: R 56.11   4/18/2009 Dylan Carter, TRI  -                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wernet, Tyreke            11 Aruba                1:04.02    1:00.71  
  2 Baptiste, Jabari          12 Trinidad               59.54    1:00.74  
  3 Selby, Christian          12 Barbados             1:00.37    1:01.16  
  4 Freitas Roque DE, Raiche  12 Neth. Antilles       1:05.48    1:02.96  
  5 Carey, Dionisio           12 Bahamas              1:02.52    1:03.41  
  6 Moses, Zach               12 Bahamas              1:04.94    1:03.74  
  7 Roseau, Loic              11 Guadeloupe           1:05.14    1:03.76  
  8 Campbell, Kevaughn        12 Jamaica              1:06.39    1:04.07  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Marshall, Robert          12 Jamaica              1:05.24    1:04.38  
 10 Kolf, Daniel              12 Suriname             1:02.74    1:04.67  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Marie-Noel, David         12 Martinique           1:06.65    1:04.99  
 12 Schreuders, Mikel         11 Aruba                1:05.30    1:05.32  
 13 Fiarri, Dimitri           12 Guadeloupe           1:04.41    1:05.53  
 14 Sankar, Sachin            12 Trinidad             1:06.45    1:05.99  
 15 Manning, Jonathan         12 Barbados             1:05.70    1:06.70  
 16 Thaly, Fabio              12 Martinique           1:06.71    1:08.47  
 17 Ollivierre, Corey         12 Grenada              1:12.72    1:11.28  
 18 Williams, Brandon         12 Cayman               1:27.40    1:19.16  
 19 Morgan, Cole              11 Cayman               1:36.19    1:25.25  
 
Event 71  Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: R 59.54        1995 siobhan CROPPER                              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Holder, Zabrina           13 Barbados             1:02.55    1:00.43    9  
  2 Azincourt, Laurie         14 Guadeloupe           1:01.26    1:00.65    7  
  3 Ponson, Gaby              14 Aruba                1:01.97    1:01.38    6  
  4 Ponson, Ally              14 Aruba                1:01.96    1:01.48    5  
  5 Smith, Taryn              13 Bahamas              1:04.18    1:03.75    4  
  6 Narayanin, Elodie         14 Guadeloupe           1:02.25    1:04.11    3  
  7 Small, Deandre            13 Barbados             1:05.00    1:04.64    2  
  8 Purperhart, Shannon       13 Suriname             1:04.68    1:06.30    1  
 
Event 71  Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: R 59.54        1995 siobhan CROPPER                              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Azincourt, Laurie         14 Guadeloupe           1:00.78    1:01.26  
  2 Ponson, Ally              14 Aruba                1:02.30    1:01.96  
  3 Ponson, Gaby              14 Aruba                1:02.21    1:01.97  
  4 Narayanin, Elodie         14 Guadeloupe           1:01.85    1:02.25  
  5 Holder, Zabrina           13 Barbados             1:01.90    1:02.55  
  6 Smith, Taryn              13 Bahamas              1:02.75    1:04.18  
  7 Purperhart, Shannon       13 Suriname             1:05.64    1:04.68  
  8 Small, Deandre            13 Barbados             1:03.22    1:05.00  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Jean-Francois, Marie-Sar  13 Martinique           1:05.37    1:05.10  
 10 Julien, Kristin           13 Trinidad             1:07.07    1:05.15  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Leter, Evita              14 Suriname             1:03.57    1:05.53  
 12 Greene, Gabrielle         14 Bahamas              1:06.16    1:05.86  
 13 Nodin, Madison            14 Martinique           1:10.10    1:06.58  
 14 Myrie, Amber              14 Cayman               1:06.34    1:07.02  
 15 Franklin, Emma            14 Bermuda              1:06.50    1:08.00  
 16 Webber, Marissa           14 Jamaica              1:09.50    1:08.16  
 17 Gray, Octivia             14 Jamaica              1:06.07    1:08.96  
 18 De Haas, Julianna         13 US Virgin Is.        1:07.59    1:11.13  
 19 John, Alejandra           13 Antigua              1:16.20    1:17.28  
 
Event 72  Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: R 53.64    4/5/2010 Joshua Romany, Trinidad                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Romany, Joshua            14 Trinidad               57.04      53.64R   9  
  2 Carter, Dylan             13 Trinidad               56.29      54.77    7  
  3 Laventure, Kevin          14 Martinique             55.54      55.58    6  
  4 Datil, Maxime             14 Guadeloupe             56.50      56.60    5  
  5 Daniel, Joshua Runako     14 St Lucia               58.49      57.72    4  
  6 Bourgeois, Liveurce       13 Guadeloupe             57.79      58.46    3  
  7 Farquharson, Peter        14 Bahamas                58.65      59.05    2  
  8 Burnett, Jason-Craig      14 Jamaica                58.74      59.19    1  
 
Event 72  Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: R 53.64    4/5/2010 Joshua Romany, Trinidad                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Laventure, Kevin          14 Martinique             55.91      55.54  
  2 Carter, Dylan             13 Trinidad               55.49      56.29  
  3 Datil, Maxime             14 Guadeloupe             57.02      56.50  
  4 Romany, Joshua            14 Trinidad               53.55      57.04  
  5 Bourgeois, Liveurce       13 Guadeloupe             57.72      57.79  
  6 Daniel, Joshua Runako     14 St Lucia               57.17      58.49  
  7 Farquharson, Peter        14 Bahamas                59.79      58.65  
  8 Burnett, Jason-Craig      14 Jamaica              1:00.36      58.74  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tjon A Joe, Renzo         14 Suriname               57.83      59.10  
 10 Cleare, Zarian            14 Bahamas                59.69      59.32  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Drogo, Theo               14 Martinique             59.63      59.95  
 12 Butler, Geoffrey          14 Cayman               1:02.98    1:01.83  
 13 Vernon, Elliot            13 Cayman               1:05.43    1:03.47  
 14 Hopkin, Andrew            14 Grenada              1:07.70    1:04.41  
 15 Denswil, Wayne            13 Suriname             1:05.65    1:06.86  
 16 Smith, Trey               14 Antigua              1:08.48    1:09.24  
 
Event 73  Girls 15-17 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: R 56.77   3/29/2008 Arianna F Vanderpool-Wallace, Bahamas-       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Pigot, Chinyére           16 Suriname               59.70      59.00    9  
  2 John Williams, Kimberlee  15 Trinidad             1:00.37      59.68    7  
  3 Marinette, Caroline       16 Guadeloupe           1:00.26    1:00.09    6  
  4 Domaso, Chandel           17 Suriname             1:00.43    1:00.84    5  
  5 Ho, Victoria              16 Jamaica              1:01.30    1:01.32    4  
  6 Butler, Ashley            17 Bahamas              1:02.35    1:01.35    3  
  7 Nangle, Kendese           15 Jamaica              1:02.23    1:01.47    2  
  8 Deveaux, Bria             15 Bahamas              1:02.53    1:02.25    1  
 
Event 73  Girls 15-17 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: R 56.77   3/29/2008 Arianna F Vanderpool-Wallace, Bahamas-       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pigot, Chinyére           16 Suriname               59.57      59.70  
  2 Marinette, Caroline       16 Guadeloupe           1:01.85    1:00.26  
  3 John Williams, Kimberlee  15 Trinidad             1:00.35    1:00.37  
  4 Domaso, Chandel           17 Suriname             1:01.35    1:00.43  
  5 Ho, Victoria              16 Jamaica              1:01.37    1:01.30  
  6 Nangle, Kendese           15 Jamaica              1:01.56    1:02.23  
  7 Butler, Ashley            17 Bahamas                59.85    1:02.35  
  8 Deveaux, Bria             15 Bahamas              1:01.81    1:02.53  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Yearwood, Nicole          17 Bermuda              1:02.87    1:03.30  
 10 Heyliger, Rebecca         17 Bermuda              1:02.59    1:03.68  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Rose, Lee-Ann             15 Barbados             1:02.40    1:03.75  
 12 Thompson, Cherelle        17 Trinidad             1:00.97    1:04.46  
 13 Deneuville, Cecilia       15 Guadeloupe           1:04.46    1:04.47  
 14 Huxley, Siona             16 St Lucia             1:04.43    1:04.52  
 15 Postma, Saskia            15 Aruba                1:05.90    1:04.65  
 16 De Rogatis, Rebecca       15 Martinique           1:01.06    1:06.35  
 17 Drummond, Abi             15 Cayman               1:09.42    1:08.91  
 18 Morales, Gloria           15 US Virgin Is.        1:11.11    1:11.86  
 19 Bain, Ariana              16 Cayman               1:09.68    1:13.04  
 
Event 74  Boys 15-17 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: R 52.08        2005 Shaune FRASER                                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Lameynardie, Samuel       16 Martinique             53.51      52.25    9  
  2 LeGrand, Jemal            15 Aruba                  53.97      53.16    7  
  3 Regent, Vince             16 Guadeloupe             54.69      53.35    6  
  4 Pelagie, Valy             15 Guadeloupe             54.22      53.78    5  
  5 Lyons, Cadell             17 Trinidad               55.39      53.89    4  
  6 Zephir, Jean Luc          16 Martinique             54.88      54.47    3  
  7 Forte, Brian              17 Jamaica                55.34      55.20    2  
  8 Cabral, Jonathan          16 Trinidad               55.57      55.34    1  
 
Event 74  Boys 15-17 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: R 52.08        2005 Shaune FRASER                                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lameynardie, Samuel       16 Martinique             52.00      53.51  
  2 LeGrand, Jemal            15 Aruba                  53.37      53.97  
  3 Pelagie, Valy             15 Guadeloupe             56.23      54.22  
  4 Regent, Vince             16 Guadeloupe             52.76      54.69  
  5 Zephir, Jean Luc          16 Martinique             55.14      54.88  
  6 Forte, Brian              17 Jamaica                55.05      55.34  
  7 Lyons, Cadell             17 Trinidad               54.77      55.39  
  8 Cabral, Jonathan          16 Trinidad               55.20      55.57  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bakhuis, Derrick          15 Neth. Antilles         54.57      55.60  
 10 Roberts, Mancer           16 Bahamas                57.25      55.89  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Brice, Julien             17 St Lucia               55.00      55.97  
 12 Moss, Armando             17 Bahamas                55.77      56.18  
 13 Ponson, Joey              16 Aruba                  55.58      56.34  
 13 Coard, Nicholas           15 Grenada                55.99      56.34  
 15 Pigot, Diguan             15 Suriname               56.32      56.40  
 16 Parfit, Benedict          15 Bermuda              1:01.64      56.41  
 17 Chen, Matthew             16 Jamaica                55.59      56.44  
 18 Augier, Jordan            15 St Lucia               59.19      58.23  
 19 Patterson, Nicholas       15 Bermuda              1:00.06    1:00.87  
 20 Bain, Joshua              15 Cayman               1:02.04    1:01.20  
 21 Panoet, Kevin             16 Suriname             1:01.82    1:01.74  
 
Event 75  Girls 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: R 2:30.81   4/12/2002 Jodie FOSTER                               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Arends, Sue-Gin           12 Aruba                2:40.55    2:37.66    9  
    1:13.54 1:24.12                                                
  2 David, Syriah             12 Trinidad             2:44.72    2:42.91    7  
  3 Arends, Ginayla           11 Aruba                2:48.77    2:45.60    6  
    1:18.27 1:27.33                                                
  4 de Negri, Emily           12 Martinique           2:52.35    2:46.34    5  
    1:19.22 1:27.12                                                
  5 Marcano, Melina           12 Trinidad             2:51.59    2:52.25    4  
    1:18.81 1:33.44                                                
  6 Bevans, Jourdan           12 Bahamas              3:00.85    2:59.89    3  
    1:26.04 1:33.85                                                
  7 Sherry, Sariyah           11 Barbados             3:03.70    3:00.45    2  
    1:24.80 1:35.65                                                
  8 Sturrup, Simone           11 Bahamas              3:04.49    3:13.00    1  
 
Event 75  Girls 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: R 2:30.81   4/12/2002 Jodie FOSTER                               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Arends, Sue-Gin           12 Aruba                2:42.91    2:40.55  
    1:17.03 1:23.52                                                
  2 David, Syriah             12 Trinidad             2:44.92    2:44.72  
    1:21.23 1:23.49                                                
  3 Arends, Ginayla           11 Aruba                2:58.43    2:48.77  
    1:22.21 1:26.56                                                
  4 Marcano, Melina           12 Trinidad                  NT    2:51.59  
    1:18.17 1:33.42                                                
  5 de Negri, Emily           12 Martinique           2:57.03    2:52.35  
    1:21.61 1:30.74                                                
  6 Bevans, Jourdan           12 Bahamas              3:05.74    3:00.85  
    1:25.21 1:35.64                                                
  7 Sherry, Sariyah           11 Barbados             2:59.79    3:03.70  
    1:27.81 1:35.89                                                
  8 Sturrup, Simone           11 Bahamas              3:07.68    3:04.49  
    1:26.55 1:37.94                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Carmigniani, Marie        11 Martinique           3:00.00    3:09.56  
    1:30.15 1:39.41                                                
 10 McMaster, Leanne          12 Jamaica              3:41.16    3:11.09  
    1:27.44 1:43.65                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 Narborough, Alice         11 Cayman               3:28.12    3:18.37  
    1:40.34 1:38.03                                                
 12 Myrie, Hannah             11 Cayman                    NT    3:29.14  
    1:38.75 1:50.39                                                
 
Event 76  Boys 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: R 2:24.60        2001 Shaune FRASER                              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Selby, Christian          12 Barbados             2:38.89    2:27.31    9  
    1:10.54 1:16.77                                                
  2 Marsau, Mathias           12 Guadeloupe           2:46.68    2:41.52    7  
    1:17.52 1:24.00                                                
  3 Carey, Dionisio           12 Bahamas              2:41.52    2:43.28    6  
  4 Ramkissioon, Joshua       12 Trinidad             2:43.91    2:43.44    5  
    1:14.35 1:29.09                                                
  5 Moses, Zach               12 Bahamas              2:52.87    2:44.93    4  
    1:19.67 1:25.26                                                
  6 Freitas Roque DE, Raiche  12 Neth. Antilles       2:48.54    2:49.10    3  
    1:13.70 1:35.40                                                
  7 Mays, Matthew             11 US Virgin Is.        2:56.20    2:57.65    2  
    1:24.26 1:33.39                                                
  8 McCallum, Iain            12 Cayman               3:06.43    3:06.75    1  
 
Event 76  Boys 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: R 2:24.60        2001 Shaune FRASER                              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Selby, Christian          12 Barbados             2:28.24    2:38.89  
    1:17.68 1:21.21                                                
  2 Carey, Dionisio           12 Bahamas              2:38.64    2:41.52  
    1:16.05 1:25.47                                                
  3 Ramkissioon, Joshua       12 Trinidad             2:47.08    2:43.91  
    1:17.15 1:26.76                                                
  4 Marsau, Mathias           12 Guadeloupe           2:43.54    2:46.68  
    1:22.63 1:24.05                                                
  5 Freitas Roque DE, Raiche  12 Neth. Antilles       2:54.04    2:48.54  
    1:18.74 1:29.80                                                
  6 Blokland, Cedric          11 Suriname             2:52.62    2:50.10  
    1:15.96 1:34.14                                                
  7 Moses, Zach               12 Bahamas              2:50.91    2:52.87  
    1:20.75 1:32.12                                                
  8 Mays, Matthew             11 US Virgin Is.        3:01.17    2:56.20  
    1:25.18 1:31.02                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 McCallum, Iain            12 Cayman               3:12.68    3:06.43  
    1:28.21 1:38.22                                                
 10 Resin, Malcolm            11 Martinique           3:05.12    3:10.94  
    1:24.87 1:46.07                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 Phillips, Xavier          11 Jamaica              3:38.62    3:18.58  
    1:32.50 1:46.08                                                
 12 Goren, Barak              11 Jamaica              3:24.18    3:20.78  
    1:31.68 1:49.10                                                
 -- Berol, Thomas             12 Martinique           3:19.60         DQ  
    1:27.19 1:45.62                                                
 
Event 77  Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: R 2:22.26        2001 Heather ROFFEY                             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Gibbs, Amara              13 Barbados             2:41.18    2:22.37    9  
    1:09.08 1:13.29                                                
  2 Holder, Zabrina           13 Barbados             2:37.54    2:23.59    7  
    1:08.24 1:15.35                                                
  3 van den Berg, Daniella    13 Aruba                2:45.23    2:36.44    6  
    1:15.49 1:20.95                                                
  4 Smith, Taryn              13 Bahamas              2:39.23    2:38.58    5  
  5 Ruffe, Cassie             14 Guadeloupe           2:40.66    2:39.79    4  
    1:14.50 1:25.29                                                
  6 McClure, Priscilla        13 Jamaica              2:41.52    2:39.85    3  
    1:15.37 1:24.48                                                
  7 Webley, Stefani           13 Jamaica              2:50.93    2:48.77    2  
    1:16.80 1:31.97                                                
 -- Duncan, Bryanna           13 Trinidad             3:03.44         DQ  
 
Event 77  Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: R 2:22.26        2001 Heather ROFFEY                             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Holder, Zabrina           13 Barbados             2:28.22    2:37.54  
    1:17.21 1:20.33                                                
  2 Smith, Taryn              13 Bahamas              2:50.12    2:39.23  
    1:16.84 1:22.39                                                
  3 Ruffe, Cassie             14 Guadeloupe           2:39.58    2:40.66  
    1:16.92 1:23.74                                                
  4 Gibbs, Amara              13 Barbados             2:27.92    2:41.18  
    1:18.06 1:23.12                                                
  5 McClure, Priscilla        13 Jamaica              2:41.31    2:41.52  
    1:17.34 1:24.18                                                
  6 van den Berg, Daniella    13 Aruba                2:40.63    2:45.23  
    1:19.12 1:26.11                                                
  7 Webley, Stefani           13 Jamaica              2:46.54    2:50.93  
    1:17.89 1:33.04                                                
  8 Duncan, Bryanna           13 Trinidad             2:39.75    3:03.44  
    1:18.65 1:44.79                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rolle, Riquel             14 Bahamas              2:52.58    3:06.70  
    1:27.51 1:39.19                                                
 10 Bazabas, Celia            14 Martinique           3:03.47    3:10.72  
    1:28.27 1:42.45                                                
 
Event 78  Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: R 2:10.18        2003 Shaune FRASER                              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Bouchaut, Joris           14 Guadeloupe           2:26.13    2:17.92    9  
  2 Romany, Joshua            14 Trinidad             2:29.54    2:18.75    7  
    1:05.34 1:13.41                                                
  3 Ledan, Axel               14 Guadeloupe           2:21.94    2:19.96    6  
    1:05.74 1:14.22                                                
  4 Contout, Karl             14 Martinique           2:31.16    2:25.97    5  
    1:07.09 1:18.88                                                
  5 Williams, Sidrell         13 Jamaica              2:29.44    2:29.00    4  
    1:09.80 1:19.20                                                
  6 Young, Antoine            13 Jamaica              2:27.54    2:29.58    3  
    1:07.39 1:22.19                                                
  7 Perez De Carvasal, Jorda  14 Martinique           2:38.62    2:44.06    2  
    1:13.60 1:30.46                                                
  8 Moss, T'Auren             14 Bahamas              2:38.84    2:45.35    1  
 
Event 78  Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: R 2:10.18        2003 Shaune FRASER                              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ledan, Axel               14 Guadeloupe           2:21.29    2:21.94  
    1:07.64 1:14.30                                                
  2 Bouchaut, Joris           14 Guadeloupe           2:24.82    2:26.13  
    1:08.16 1:17.97                                                
  3 Young, Antoine            13 Jamaica              2:29.86    2:27.54  
    1:10.43 1:17.11                                                
  4 Williams, Sidrell         13 Jamaica              2:29.48    2:29.44  
    1:10.38 1:19.06                                                
  5 Romany, Joshua            14 Trinidad             2:20.11    2:29.54  
    1:08.36 1:21.18                                                
  6 Contout, Karl             14 Martinique           2:31.62    2:31.16  
    1:10.17 1:20.99                                                
  7 Carter, Dylan             13 Trinidad             2:27.77    2:36.69  
    1:13.02 1:23.67                                                
  8 Perez De Carvasal, Jorda  14 Martinique           2:36.85    2:38.62  
    1:14.11 1:24.51                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Moss, T'Auren             14 Bahamas              2:40.54    2:38.84  
    1:14.45 1:24.39                                                
 10 Farquharson, Peter        14 Bahamas              2:54.26    2:45.78  
    1:15.03 1:30.75                                                
 
Event 79  Girls 15-17 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: R 2:18.87        2004 Heather C. Roffey                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Butler, Lara              15 Cayman               2:31.57    2:27.07    9  
    1:10.21 1:16.86                                                
  2 Rahael, Samantha          17 Trinidad             2:33.19    2:28.83    7  
    1:10.71 1:18.12                                                
  3 Phillip, Kadeja           16 Trinidad             2:36.30    2:30.93    6  
    1:12.31 1:18.62                                                
  4 Malidor, Julie Anne       15 Martinique           2:37.70    2:32.61    5  
    1:12.92 1:19.69                                                
  5 Deveaux, Bria             15 Bahamas              2:39.68    2:36.01    4  
    1:13.63 1:22.38                                                
  6 Lightbourn, McKayla       17 Bahamas              2:40.26    2:36.21    3  
    1:14.66 1:21.55                                                
  7 van der Jagt, Karlene     16 Suriname             2:39.94    2:40.03    2  
    1:14.01 1:26.02                                                
 -- Lesdema, Maeva            16 Martinique           2:41.76         DQ  
 
Event 79  Girls 15-17 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: R 2:18.87        2004 Heather C. Roffey                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Butler, Lara              15 Cayman               2:33.38    2:31.57  
    1:14.27 1:17.30                                                
  2 Rahael, Samantha          17 Trinidad             2:30.03    2:33.19  
    1:12.90 1:20.29                                                
  3 Phillip, Kadeja           16 Trinidad             2:32.75    2:36.30  
    1:13.18 1:23.12                                                
  4 Malidor, Julie Anne       15 Martinique           2:35.44    2:37.70  
    1:15.53 1:22.17                                                
  5 Deveaux, Bria             15 Bahamas              2:30.28    2:39.68  
    1:16.10 1:23.58                                                
  6 van der Jagt, Karlene     16 Suriname             2:40.77    2:39.94  
    1:16.44 1:23.50                                                
  7 Lightbourn, McKayla       17 Bahamas              2:24.93    2:40.26  
    1:16.89 1:23.37                                                
  8 Lesdema, Maeva            16 Martinique           2:50.66    2:41.76  
    1:18.38 1:23.38                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Darmohoetomo, Dewi        15 Suriname             2:43.84    2:42.33  
    1:16.86 1:25.47                                                
 10 Kenny, Brittany           15 Jamaica              2:32.22    2:46.68  
    1:18.13 1:28.55                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 Hutchins, Michelle        16 US Virgin Is.        3:10.15    2:49.83  
    1:20.53 1:29.30                                                
 12 Watson, Caylee            15 US Virgin Is.        2:50.03    2:55.26  
    1:13.74 1:41.52                                                
 13 Bourdy, Clarence          16 Guadeloupe           2:52.63    2:57.35  
    1:23.55 1:33.80                                                
 
Event 80  Boys 15-17 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: R 2:05.83    4/5/2010 Matthias Bellance, Martinique              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Bellance, Matthias        16 Martinique           2:07.18    2:05.83R   9  
      59.79 1:06.04                                                
  2 Pelagie, Valy             15 Guadeloupe           2:10.72    2:10.30    7  
    1:00.55 1:09.75                                                
  3 Homer, Christian          17 Trinidad             2:13.46    2:12.73    6  
    1:02.29 1:10.44                                                
  4 Walter, Dominic           17 Jamaica              2:17.43    2:15.11    5  
    1:04.16 1:10.95                                                
  5 Lowe, Matthew             15 Bahamas              2:20.49    2:18.72    4  
    1:06.52 1:12.20                                                
  6 Lyons, Cadell             17 Trinidad             2:16.30    2:19.15    3  
    1:06.78 1:12.37                                                
  7 Mays, Bryson              15 US Virgin Is.        2:24.96    2:19.71    2  
  8 Gibson, Evante            15 Bahamas              2:23.80    2:22.90    1  
    1:05.92 1:16.98                                                
 
Event 80  Boys 15-17 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: R 2:05.83    4/5/2010 Matthias Bellance, Martinique              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bellance, Matthias        16 Martinique           2:04.86    2:07.18  
    1:01.13 1:06.05                                                
  2 Pelagie, Valy             15 Guadeloupe           2:18.20    2:10.72  
    1:02.57 1:08.15                                                
  3 Homer, Christian          17 Trinidad             2:13.78    2:13.46  
    1:02.52 1:10.94                                                
  4 Lyons, Cadell             17 Trinidad             2:15.03    2:16.30  
    1:07.00 1:09.30                                                
  5 Walter, Dominic           17 Jamaica              2:13.17    2:17.43  
    1:05.24 1:12.19                                                
  6 Lowe, Matthew             15 Bahamas              2:18.13    2:20.49  
    1:07.16 1:13.33                                                
  7 Gibson, Evante            15 Bahamas              2:24.11    2:23.80  
    1:06.45 1:17.35                                                
  8 Mays, Bryson              15 US Virgin Is.        2:20.52    2:24.96  
    1:08.82 1:16.14                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Coard, Nicholas           15 Grenada              2:28.58    2:25.68  
    1:09.16 1:16.52                                                
 10 Aricat, Alexis            16 Martinique           2:27.42    2:27.11  
    1:08.31 1:18.80                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 Maisonneuve, Swann        16 Guadeloupe           2:28.22    2:29.48  
    1:10.21 1:19.27                                                
 12 Patterson, Nicholas       15 Bermuda              2:24.20    2:30.35  
    1:07.27 1:23.08                                                
 
Event 81  Girls 13-14 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     Carifta: R 9:07.90   3/29/2008 Barbados Amateur Swimming Asso             
                         J Cumberbatch, C Gellineau, L Rose, L Cabrera     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barbados  'A'                                     9:20.33    9:12.92   18  
     1) Gibbs, Amara 13                 2) Small, Deandre 13              
     3) Jordan-Browne, Crystal 14       4) Holder, Zabrina 13             
     1:05.03  2:14.26    22.37  2:22.28  1:09.05  2:24.95  1:04.02  2:11.43
  2 Guadeloupe  'A'                                   9:04.72    9:13.46   14  
     1) Narayanin, Elodie 14            2) Phemius, Ophelie 14            
     3) Drane, Megane 14                4) Azincourt, Laurie 14           
     1:06.72  2:20.95  1:09.12  2:22.31  1:08.19  2:17.27  1:03.61  2:12.93
  3 Aruba  'A'                                        9:14.01    9:15.70   12  
     1) van den Berg, Daniella 13       2) Maduro, Cindy 13               
     3) Ponson, Gaby 14                 4) Ponson, Ally 14                
     1:06.13  2:16.24  1:07.05  2:23.80  1:05.96  2:19.12  1:04.05  2:16.54
  4 Bahamas  'A'                                      9:40.29    9:39.92   10  
     1) Morley, Laura 13                2) Lowe, Abigail 13               
     3) Williams, Jacinda 13            4) Smith, Taryn 13                
     1:09.53  2:24.89  1:07.15  2:20.03  1:09.78  2:25.81  1:10.50  2:29.19
  5 Martinique  'A'                                   9:50.97    9:45.65    8  
     1) Jean-Francois, Marie-Sara 13    2) Foy, Solene 13                 
     3) Bazabas, Celia 14               4) Nodin, Madison 14              
     1:06.14  2:19.58  1:09.90  2:30.47  1:12.50  2:30.37  1:08.47  2:25.23
  6 Jamaica  'A'                                      9:52.68   10:04.25    6  
     1) McClure, Priscilla 13           2) Webber, Marissa 14             
     3) Boothe, Danielle 13             4) Webley, Stefani 13             
     1:13.48  2:33.09  1:13.18  2:35.45  1:10.76  2:28.35  1:08.76  2:27.36
 
Event 82  Boys 13-14 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     Carifta: R 8:12.71   4/18/2009 Guadeloupe                                 
                         D Bernier, L Geran, V Pelagie, A Huygues-Beaufond 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trinidad and Tobago  'A'                          8:13.52    8:27.73   18  
     1) Carter, Dylan 13                2) Boisson-Yates, Keegan 14       
     3) Sobrian, Blaine 14              4) Romany, Joshua 14              
       59.99  2:04.62    59.43  2:05.42  1:01.75  2:08.86  1:00.69  2:08.83
  2 Martinique  'A'                                   8:33.64    8:28.67   14  
     1) Sorel, Laurent 14               2) Joseph, Nicolas 14             
     3) Perez De Carvasal, Jordan 14    4) Laventure, Kevin 14            
     1:01.36  2:08.61  1:00.60  2:06.65  1:00.95  2:08.29    58.02  2:05.12
  3 Guadeloupe  'A'                                   8:20.10    8:29.81   12  
     1) Mamet, Jonathan 14              2) Bourgeois, Liveurce 13         
     3) Ledan, Axel 14                  4) Bouchaut, Joris 14             
     1:01.05  2:06.33  1:03.16  2:13.79  1:02.52  2:06.86    59.11  2:02.83
  4 Jamaica  'A'                                      9:04.01    8:59.09   10  
     1) Young, Antoine 13               2) Wynter, Timothy 13             
     3) Williams, Sidrell 13            4) Burnett, Jason-Craig 14        
     1:05.25  2:17.42  1:00.69  2:08.28  1:06.35  2:18.85  1:03.93  2:14.54
  5 Suriname  'A'                                     9:31.44    9:01.92    8  
     1) Denswil, Wayne 13               2) Meerberg, Shane 14             
     3) Chong, Kieran 13                4) Tjon A Joe, Renzo 14           
     1:06.01  2:17.27  1:07.16  2:21.21  1:06.47  2:15.07  1:02.63  2:08.37
  6 Bahamas  'A'                                      9:03.18    9:04.52    6  
     1) Cleare, Zarian 14               2) Tynes, Dustin 13               
     3) Farquharson, Peter 14           4) Hernandez Valdes, Anibal 14    
     1:04.27  2:13.05  1:08.33  2:21.39  1:08.03  2:19.67  1:01.46  2:10.41
 
Event 83  Girls 15-17 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     Carifta: R 8:52.38   3/29/2008 Bahamas                                    
                         CHAPLIN, LIGHTBOURNE, LIGHTBOURN, VANDERPOOL-WALLA
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suriname  'A'                                     9:04.98    9:04.86   18  
     1) Domaso, Chandel 17              2) Chong, Ashley 15               
     3) Pigot, Chinyére 16              4) van der Jagt, Karlene 16       
     1:06.68  2:15.31  1:08.46  2:22.48  1:02.44  2:12.02  1:06.02  2:15.05
  2 Trinidad and Tobago  'A'                          7:43.40    9:04.98   14  
     1) John Williams, Kimberlee 15     2) Rahael, Samantha 17            
     3) Armstrong, Makayla 16           4) Phillip, Kadeja 16             
     1:04.62  2:12.71  1:03.90  2:12.61  1:08.94  2:25.66  1:05.34  2:14.00
  3 Jamaica  'A'                                      8:59.50    9:12.32   12  
     1) Nangle, Kendese 15              2) Kenny, Brittany 15             
     3) Williams, Lauren 17             4) Ho, Victoria 16                
     1:06.56  2:19.67  1:09.21  2:21.49  1:06.63  2:20.38  1:03.01  2:10.78
  4 Guadeloupe  'A'                                   9:10.11    9:14.15   10  
     1) Marinette, Caroline 16          2) Lembert, Yasmina 15            
     3) Bourdy, Clarence 16             4) Deneuville, Cecilia 15         
     1:03.92  2:11.23  1:07.35  2:28.82  1:02.39  2:15.28  1:07.25  2:18.82
  5 Bahamas  'A'                                      9:05.93    9:19.49    8  
     1) Deveaux, Bria 15                2) Butler, Ashley 17              
     3) Albury, Maya 15                 4) Lightbourn, McKayla 17         
     1:07.25  2:18.43  1:08.79  2:24.74  1:08.50  2:21.78  1:06.68  2:14.54
  6 Martinique  'A'                                   9:03.64    9:20.07    6  
     1) Dufeal, Lea 17                  2) De Rogatis, Rebecca 15         
     3) Lesdema, Maeva 16               4) Malidor, Julie Anne 15         
     1:05.98  2:18.38  1:08.76  2:29.02  1:06.10  2:20.70  1:05.89  2:11.97
  7 Cayman Islands  'A'                               9:35.79    9:41.56    4  
     1) Flowers, Summer 17              2) Drummond, Abi 15               
     3) Bain, Ariana 16                 4) Butler, Lara 15                
 
Event 84  Boys 15-17 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     Carifta: R 7:54.61   4/18/2009 Martinique Natation                        
                         A Aricat, Y Sorel, Y Baron, S Lameynardie         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martinique  'A'                                   7:46.20    8:02.08   18  
     1) Sorel, Yannick 16               2) Lavater, Alexandre 15          
     3) Lameynardie, Samuel 16          4) Bellance, Matthias 16          
     1:00.03  2:03.25    56.89  2:00.00    58.17  2:02.79    56.15  1:56.04
  2 Guadeloupe  'A'                                   8:17.50    8:06.83   14  
     1) Regent, Vince 16                2) Maisonneuve, Swann 16          
     3) Geran, Laurent 15               4) Pelagie, Valy 15               
       57.93  2:00.68    58.90  2:01.13    58.99  2:02.62    58.20  2:02.40
  3 Trinidad and Tobago  'A'                          8:11.54    8:17.78   12  
     1) Cabral, Jonathan 16             2) Sharpe, Stefan 16              
     3) Lyons, Cadell 17                4) Homer, Christian 17            
     1:00.80  2:05.95  1:01.04  2:07.88    59.62  2:02.21    59.30  2:01.74
  4 Jamaica  'A'                                      8:13.41    8:23.52   10  
     1) Chen, Matthew 16                2) Forte, Brian 17                
     3) Graham, Richard 17              4) Walter, Dominic 17             
     1:00.68  2:06.83    59.54                                             
  5 Bahamas  'A'                                      8:29.55    8:32.35    8  
     1) McIntosh, Delano 16             2) Roberts, Mancer 16             
     3) Moss, Armando 17                4) Lowe, Matthew 15               
     1:04.02  2:10.19  1:00.62  2:06.34  1:02.36  2:10.80  1:00.75  2:05.02
 
Event 85  Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: SDF
     Carifta: R 4:41.89    4/6/2010 Tyla Martin, Trinidad                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Tyla              12 Trinidad                  NT    4:41.89R   9  
    1:09.80 1:12.33 1:09.65 1:10.11                                
  2 Sherry, Sariyah           11 Barbados             4:54.07    4:46.28    7  
    1:09.58 1:13.32 1:13.88 1:09.50                                
  3 Willoughby, Kimberley     12 Barbados             4:59.46    4:46.46    6  
    1:09.94 1:13.46 1:13.19 1:09.87                                
  4 Arends, Sue-Gin           12 Aruba                5:05.01    4:51.81    5  
    1:08.72 1:13.53 1:15.23 1:14.33                                
  5 Tomascik, Coral           12 Cayman               5:13.52    4:57.89    4  
    1:11.40 1:15.09 1:16.83 1:14.57                                
  6 David, Syriah             12 Trinidad             5:06.51    4:59.67    3  
    1:10.80 1:18.34 1:16.52 1:14.01                                
  7 de Negri, Emily           12 Martinique           4:55.12    5:00.32    2  
    1:10.93 1:16.10 1:17.08 1:16.21                                
  8 Blondeau, Sarah           12 Martinique           5:05.39    5:05.91    1  
    1:12.60 1:17.24 1:18.40 1:17.67                                
  9 Evans, Joanna             12 Bahamas              5:12.59    5:15.71  
    1:14.82 1:19.88 1:21.62 1:19.39                                
 10 Campbell, Leslie          12 Bahamas              5:18.18    5:16.33  
    1:13.01 1:21.52 1:21.80 1:20.00                                
 11 Arends, Ginayla           11 Aruba                5:12.90    5:19.10  
 12 Graham, Xonnel            12 Jamaica                   NT    5:25.53  
 13 Froud, Somer              11 Bermuda              5:47.26    5:28.23  
    1:15.73 1:25.08 1:25.61 1:21.81                                
 14 Hopkins, Gabrielle        12 Jamaica              5:44.01    5:42.16  
    1:17.52 1:27.17 1:29.47 1:28.00                                
 15 Narborough, Alice         11 Cayman               6:12.60    5:57.13  
    1:22.48 1:33.94 1:33.84 1:26.87                                
 
Event 86  Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Flow
     Carifta: R 4:30.25    4/6/2010 Christian Selby, Barbados                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Selby, Christian          12 Barbados             4:36.91    4:30.25R   9  
    1:04.04 1:08.55 1:09.39 1:08.27                                
  2 Baptiste, Jabari          12 Trinidad             4:50.60    4:36.29    7  
    1:05.30 1:09.67 1:11.71 1:09.61                                
  3 Moses, Zach               12 Bahamas              4:45.08    4:40.62    6  
    1:04.79 1:10.61 1:13.19 1:12.03                                
  4 Manning, Jonathan         12 Barbados             4:56.63    4:56.53    5  
    1:07.94 1:14.95 1:17.10 1:16.54                                
  5 Marsau, Mathias           12 Guadeloupe           4:58.02    4:59.27    4  
    1:12.58 1:15.16 1:16.39 1:15.14                                
  6 Thaly, Fabio              12 Martinique           5:00.09    5:02.99    3  
    1:10.45 1:17.63 1:18.24 1:16.67                                
  7 Butler, Simon             12 Cayman               5:14.84    5:04.95    2  
    1:13.50 1:17.71 1:19.14 1:14.60                                
  8 Sankar, Sachin            12 Trinidad             5:14.16    5:08.57    1  
  9 Roberts, Meshach          12 Bahamas              5:27.59    5:12.26  
    1:14.71 1:19.68 1:18.21 1:19.66                                
 10 Berol, Thomas             12 Martinique           5:13.40    5:16.80  
    1:13.16 1:18.34 1:23.47 1:21.83                                
 11 McCallum, Iain            12 Cayman               5:33.57    5:17.45  
    1:16.68 1:20.01 1:20.92 1:19.84                                
 12 Phillips, Xavier          11 Jamaica              5:40.68    5:32.78  
    1:15.31 1:24.22 1:26.34 1:26.91                                
 
Event 87  Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Innovative Solutions
     Carifta: R 4:31.05   4/14/2007 McKayla Lightbourn, Bahamas                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holder, Zabrina           13 Barbados             4:40.86    4:37.32    9  
    1:04.96 1:10.59 1:11.24 1:10.53                                
  2 Gibbs, Amara              13 Barbados             4:42.10    4:40.03    7  
    1:07.41 1:10.90 1:11.20 1:10.52                                
  3 van den Berg, Daniella    13 Aruba                4:46.44    4:43.52    6  
    1:07.81 1:11.93 1:12.53 1:11.25                                
  4 Flowers, Tori             14 Cayman               4:54.56    4:44.23    5  
    1:10.70 1:12.47 1:11.59 1:09.47                                
  5 Azincourt, Laurie         14 Guadeloupe           4:51.17    4:45.34    4  
    1:08.20 1:12.59 1:13.22 1:11.33                                
  6 Drane, Megane             14 Guadeloupe           4:55.37    4:49.99    3  
    1:11.76 1:13.31 1:13.58 1:11.34                                
  7 Lowe, Abigail             13 Bahamas              5:09.04    4:58.57    2  
    1:08.00 1:14.96 1:18.20 1:17.41                                
  8 Morley, Laura             13 Bahamas              4:58.41    5:01.10    1  
    1:11.30 1:16.44 1:17.50 1:15.86                                
  9 Myrie, Amber              14 Cayman               5:04.36    5:04.74  
 10 Jean-Francois, Marie-Sar  13 Martinique           5:19.10    5:07.68  
    1:10.15 1:18.59 1:20.06 1:18.88                                
 11 Nodin, Madison            14 Martinique           5:25.94    5:13.89  
    1:12.62 1:19.57 1:21.42 1:20.28                                
 12 Webber, Marissa           14 Jamaica              5:29.23    5:22.16  
    1:17.14 1:22.39 1:21.74 1:20.89                                
 13 McClure, Priscilla        13 Jamaica              5:17.11    5:22.27  
    1:15.04 1:22.07 1:23.64 1:21.52                                
 
Event 88  Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Knutsford Court
     Carifta: R 4:09.46   4/19/2009 Allan Huygues-Beaufond, GUAD-              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Romany, Joshua            14 Trinidad             4:18.74    4:17.03    9  
    1:02.15 1:07.24 1:05.08 1:02.56                                
  2 Carter, Dylan             13 Trinidad             4:25.35    4:18.48    7  
    1:02.13 1:04.81 1:06.58 1:04.96                                
  3 Bouchaut, Joris           14 Guadeloupe           4:18.33    4:18.49    6  
    1:02.25 1:07.28 1:05.85 1:03.11                                
  4 Mamet, Jonathan           14 Guadeloupe           4:23.39    4:22.05    5  
    1:03.12 1:06.34 1:07.12 1:05.47                                
  5 Joseph, Nicolas           14 Martinique           4:26.44    4:32.64    4  
    1:04.46 1:08.53 1:09.85 1:09.80                                
  6 Perez De Carvasal, Jorda  14 Martinique           4:30.91    4:35.79    3  
    1:04.23 1:10.82 1:12.09 1:08.65                                
  7 Hernandez Valdes, Anibal  14 Bahamas              4:55.58    4:36.05    2  
    1:06.59 1:09.18 1:10.51 1:09.77                                
  8 Butler, Geoffrey          14 Cayman               4:40.03    4:38.53    1  
    1:05.82 1:11.18 1:12.12 1:09.41                                
  9 Williams, Sidrell         13 Jamaica              4:44.61    4:45.23  
 10 James, Justin             13 Jamaica              4:57.64    4:50.63  
    1:07.02 1:12.58 1:16.02 1:15.01                                
 11 Moss, T'Auren             14 Bahamas              5:01.21    4:52.91  
    1:08.33   22.89 2:08.59 1:13.10                                
 
Event 89  Girls 15-17 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: JTB
     Carifta: R 4:18.63        1999 Janelle ATKINSON                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marinette, Caroline       16 Guadeloupe           4:36.82    4:30.51    9  
    1:05.11 1:09.37 1:10.29 1:05.74                                
  2 Rahael, Samantha          17 Trinidad             4:32.00    4:32.74    7  
    1:04.29 1:09.99 1:10.73 1:07.73                                
  3 Malidor, Julie Anne       15 Martinique           4:30.64    4:36.30    6  
    1:06.21 1:11.18 1:10.85 1:08.06                                
  4 Ho, Victoria              16 Jamaica              4:40.31    4:37.69    5  
    1:06.52 1:10.91 1:11.02 1:09.24                                
  5 John Williams, Kimberlee  15 Trinidad             4:36.22    4:39.27    4  
    1:06.09 1:11.76 1:11.72 1:09.70                                
  6 Lightbourn, McKayla       17 Bahamas              4:27.38    4:42.80    3  
    1:08.02 1:12.75 1:12.65 1:09.38                                
  7 Butler, Lara              15 Cayman               4:44.02    4:42.91    2  
    1:08.23 1:12.50 1:12.06 1:10.12                                
  8 van der Jagt, Karlene     16 Suriname             4:48.32    4:46.15    1  
    1:08.37 1:12.84 1:13.23 1:11.71                                
  9 Postma, Saskia            15 Aruba                4:45.39    4:49.07  
 10 Flowers, Summer           17 Cayman               4:51.51    4:55.04  
    1:11.30 1:14.00 1:15.11 1:14.63                                
 11 Bourdy, Clarence          16 Guadeloupe           4:53.29    4:56.96  
    1:10.66 1:16.11 1:16.89 1:13.30                                
 12 Myles, Stephanie          17 Bermuda              4:51.88    5:05.02  
    1:11.73 1:18.59 1:18.98 1:15.72                                
 13 Hutchins, Michelle        16 US Virgin Is.        5:32.90    5:09.00  
    1:13.32 1:19.14 1:18.80 1:17.74                                
 
Event 90  Boys 15-17 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Supreme Ventures
     Carifta: R 4:03.22        2000 Damian ALLY                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bellance, Matthias        16 Martinique           4:07.80    4:12.22    9  
      59.51 1:03.63 1:04.51 1:04.57                                
  2 Walter, Dominic           17 Jamaica              4:15.36    4:14.76    7  
    1:00.74 1:06.08 1:06.30 1:01.64                                
  3 Bakhuis, Derrick          15 Neth. Antilles       4:15.58    4:15.04    6  
    1:00.06 1:05.46 1:06.52 1:03.00                                
  4 Lavater, Alexandre        15 Martinique           4:23.62    4:18.19    5  
      59.97 1:06.24 1:07.66 1:04.32                                
  5 Wicks, Wendy              15 Guadeloupe           4:22.37    4:19.15    4  
    1:02.40 1:06.68 1:05.81 1:04.26                                
  6 Col, Miguel               17 Guadeloupe           4:22.43    4:23.21    3  
    1:01.60 1:06.65 1:06.81 1:08.15                                
  7 Lowe, Matthew             15 Bahamas              4:22.54    4:25.14    2  
    1:05.07 1:07.85 1:07.51 1:04.71                                
  8 Graham, Richard           17 Jamaica                   NT    4:26.81    1  
    1:03.71 1:07.20 1:08.58 1:07.32                                
  9 Sharpe, Stefan            16 Trinidad             4:28.87    4:35.00  
    1:03.90 1:07.82 1:11.74 1:11.54                                
 10 Patterson, Nicholas       15 Bermuda              4:56.57    4:38.97  
    1:06.79 1:12.09 1:11.41 1:08.68                                
 11 Cabral, Jonathan          16 Trinidad             4:32.94    4:43.03  
    1:04.66 1:14.12 1:12.30 1:11.95                                
 12 McCallum, Alex            15 Cayman               4:56.53    4:48.36  
    1:09.49 1:12.44 1:13.98 1:12.45                                
 13 McIntosh, Delano          16 Bahamas              4:41.84    4:51.10  
    1:04.16 1:11.90 1:16.32 1:18.72                                
 14 Mayers, David             16 St Lucia             5:13.16    5:10.46  
    1:10.07 1:18.24 1:22.73 1:19.42                                
 
Event 91  Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: SDF
     Carifta: R 27.86        1995 Malia METELA                                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Sherry, Inayah            12 Barbados               28.86      28.08    9  
  2 Martin, Tyla              12 Trinidad               28.83      28.66    7  
  3 Chang, Ivana              12 Jamaica                29.38      29.27    6  
  4 Sturrup, Simone           11 Bahamas                30.06      29.97    5  
  5 Backovic, Charlotte       11 Guadeloupe             30.20      30.09    4  
  6 Mazurier, Morghane        12 Guadeloupe             29.93      30.34    3  
  7 Renfurm, Brienne          12 Suriname               30.49      30.68    2  
  8 Weech, Andreas            11 Bahamas                30.46      31.00    1  
 
Event 91  Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: SDF
     Carifta: R 27.86        1995 Malia METELA                                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Martin, Tyla              12 Trinidad               29.34      28.83  
  2 Sherry, Inayah            12 Barbados               28.74      28.86  
  3 Chang, Ivana              12 Jamaica                29.92      29.38  
  4 Mazurier, Morghane        12 Guadeloupe             29.96      29.93  
  5 Sturrup, Simone           11 Bahamas                30.44      30.06  
  6 Backovic, Charlotte       11 Guadeloupe             30.10      30.20  
  7 Weech, Andreas            11 Bahamas                30.99      30.46  
  8 Renfurm, Brienne          12 Suriname               31.07      30.49  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Willoughby, Kimberley     12 Barbados               31.45      30.97  
 10 Blondeau, Sarah           12 Martinique             32.75      31.05  
-------------------------------------------------------------------------
 11 McMaster, Leanne          12 Jamaica                31.10      31.18  
 12 Pique, Candis             12 Suriname               30.42      31.39  
 13 Arends, Ginayla           11 Aruba                  31.35      31.66  
 14 Bergasse, Thalia          12 St Lucia               32.20      31.85  
 15 Newallo, Chantal          12 Trinidad               31.15      31.89  
 16 Froud, Somer              11 Bermuda                35.01      32.21  
 17 Tognazzo, Isabella        11 Cayman                 34.99      33.31  
 18 Rivers, Martha            11 Cayman                 35.02      33.70  
 19 Carmigniani, Marie        11 Martinique             33.80      33.94  
 
Event 92  Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Flow
     Carifta: R 26.00   4/19/2009 Dylan Carter, TRI  -                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Baptiste, Jabari          12 Trinidad               27.44      27.40    9  
  2 Wernet, Tyreke            11 Aruba                  27.45      27.45    7  
  3 Carey, Dionisio           12 Bahamas                28.29      27.61    6  
  4 Selby, Christian          12 Barbados               28.53      27.74    5  
  5 Kolf, Daniel              12 Suriname               28.21      27.83    4  
  6 Marie-Noel, David         12 Martinique             29.14      28.70    3  
  7 Marshall, Robert          12 Jamaica                28.71      29.31    2  
  8 Lewis, Christian          12 Trinidad               29.17      29.32    1  
 
Event 92  Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Flow
     Carifta: R 26.00   4/19/2009 Dylan Carter, TRI  -                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Baptiste, Jabari          12 Trinidad               27.75      27.44  
  2 Wernet, Tyreke            11 Aruba                  27.88      27.45  
  3 Kolf, Daniel              12 Suriname               27.87      28.21  
  4 Carey, Dionisio           12 Bahamas                28.15      28.29  
  5 Selby, Christian          12 Barbados               28.22      28.53  
  6 Marshall, Robert          12 Jamaica                29.44      28.71  
  7 Marie-Noel, David         12 Martinique             30.66      29.14  
  8 Lewis, Christian          12 Trinidad               29.32      29.17  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Roseau, Loic              11 Guadeloupe             28.84      29.47  
 10 Levarity, Aaron           12 Bahamas                30.35      29.57  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Fiarri, Dimitri           12 Guadeloupe             29.86      30.07  
 12 Dawkins, Morgan           12 Jamaica                30.97      30.42  
 13 Thaly, Fabio              12 Martinique             33.06      30.61  
 14 Morgan, Cole              11 Cayman                 42.86      36.21  
 15 Williams, Brandon         12 Cayman                 37.38      37.51  
 -- Freitas Roque DE, Raiche  12 Neth. Antilles         28.18         DQ  
 
Event 93  Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Innovative Solutions
     Carifta: R 27.45        1997 Malia METELA                                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Ponson, Ally              14 Aruba                  28.78      28.17    9  
  2 Holder, Zabrina           13 Barbados               28.89      28.39    7  
  3 Azincourt, Laurie         14 Guadeloupe             28.35      28.41    6  
  4 Ponson, Gaby              14 Aruba                  28.42      28.49    5  
  5 Narayanin, Elodie         14 Guadeloupe             28.82      28.73    4  
  6 Greene, Gabrielle         14 Bahamas                28.94      28.74    3  
  7 Purperhart, Shannon       13 Suriname               29.10      29.25    2  
  8 Moss, Berchadette         14 Bahamas                29.18      29.27    1  
 
Event 93  Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Innovative Solutions
     Carifta: R 27.45        1997 Malia METELA                                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Azincourt, Laurie         14 Guadeloupe             27.95      28.35  
  2 Ponson, Gaby              14 Aruba                  28.47      28.42  
  3 Ponson, Ally              14 Aruba                  27.72      28.78  
  4 Narayanin, Elodie         14 Guadeloupe             28.76      28.82  
  5 Holder, Zabrina           13 Barbados               28.56      28.89  
  6 Greene, Gabrielle         14 Bahamas                28.78      28.94  
  7 Purperhart, Shannon       13 Suriname               29.51      29.10  
  8 Moss, Berchadette         14 Bahamas                28.99      29.18  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Boothe, Danielle          13 Jamaica                29.18      29.23  
 10 Leter, Evita              14 Suriname               29.10      29.32  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Franklin, Emma            14 Bermuda                30.36      29.41  
 12 Gray, Octivia             14 Jamaica                30.03      29.48  
 13 Small, Deandre            13 Barbados               28.66      29.73  
 14 Jean-Francois, Marie-Sar  13 Martinique             29.95      29.99  
 15 Julien, Kristin           13 Trinidad               29.97      30.14  
 16 Duncan, Bryanna           13 Trinidad               30.69      30.58  
 17 Myrie, Amber              14 Cayman                 30.04      30.77  
 18 Nodin, Madison            14 Martinique             31.08      31.22  
 19 De Haas, Julianna         13 US Virgin Is.          31.03      31.48  
 20 John, Alejandra           13 Antigua                34.84      33.02  
 
Event 94  Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Courts
     Carifta: R 24.79    4/9/2006 Nosy Pelagie                                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Romany, Joshua            14 Trinidad               25.68      25.32    9  
  2 Tjon A Joe, Renzo         14 Suriname               25.91      25.78    7  
  3 Laventure, Kevin          14 Martinique             25.84      25.87    6  
  4 Carter, Dylan             13 Trinidad               25.87      25.88    5  
  5 Datil, Maxime             14 Guadeloupe             25.88      25.96    4  
  6 Daniel, Joshua Runako     14 St Lucia               26.25      26.10    3  
  7 Burnett, Jason-Craig      14 Jamaica                26.50      26.53    2  
  8 Bourgeois, Liveurce       13 Guadeloupe             26.90      27.06    1  
 
Event 94  Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Courts
     Carifta: R 24.79    4/9/2006 Nosy Pelagie                                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Romany, Joshua            14 Trinidad               25.07      25.68  
  2 Laventure, Kevin          14 Martinique             25.57      25.84  
  3 Carter, Dylan             13 Trinidad               25.27      25.87  
  4 Datil, Maxime             14 Guadeloupe             26.23      25.88  
  5 Tjon A Joe, Renzo         14 Suriname               25.85      25.91  
  6 Daniel, Joshua Runako     14 St Lucia               25.96      26.25  
  7 Burnett, Jason-Craig      14 Jamaica                26.92      26.50  
  8 Bourgeois, Liveurce       13 Guadeloupe             26.47      26.90  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cleare, Zarian            14 Bahamas                27.55      27.14  
 10 Farquharson, Peter        14 Bahamas                27.57      27.17  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Chong, Kieran             13 Suriname               26.71      27.18  
 12 Wynter, Timothy           13 Jamaica                27.47      27.27  
 13 Drogo, Theo               14 Martinique             27.33      27.31  
 14 Smith, Trey               14 Antigua                30.24      28.76  
 15 Vernon, Elliot            13 Cayman                 30.20      29.56  
 -- Groters, Jordy            13 Aruba                  25.79     X25.85  
 
Event 95  Girls 15-17 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: SDF
     Carifta: R 26.34   3/30/2008 Arianna Vanderpool-Wallace                   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Thompson, Cherelle        17 Trinidad               27.44      27.04    8  
  1 Pigot, Chinyére           16 Suriname               27.58      27.04    8  
  3 Marinette, Caroline       16 Guadeloupe             27.69      27.88    6  
  4 Butler, Ashley            17 Bahamas                28.44      28.37    5  
  5 Domaso, Chandel           17 Suriname               28.61      28.39    4  
  6 Nangle, Kendese           15 Jamaica                28.27      28.50    3  
  7 Heyliger, Rebecca         17 Bermuda                28.16      28.55    2  
  8 Huxley, Siona             16 St Lucia               28.60      28.60    1  
 
Event 95  Girls 15-17 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: SDF
     Carifta: R 26.34   3/30/2008 Arianna Vanderpool-Wallace                   
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Thompson, Cherelle        17 Trinidad               26.80      27.44  
  2 Pigot, Chinyére           16 Suriname               27.38      27.58  
  3 Marinette, Caroline       16 Guadeloupe             28.24      27.69  
  4 Heyliger, Rebecca         17 Bermuda                27.79      28.16  
  5 Nangle, Kendese           15 Jamaica                27.72      28.27  
  6 Butler, Ashley            17 Bahamas                27.22      28.44  
  7 Huxley, Siona             16 St Lucia               28.59      28.60  
  8 Domaso, Chandel           17 Suriname               28.71      28.61  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Deveaux, Bria             15 Bahamas                27.89      28.63  
 10 De Rogatis, Rebecca       15 Martinique             27.65      28.68  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Yearwood, Nicole          17 Bermuda                29.28      29.37  
 12 Williams, Lauren          17 Jamaica                28.33      29.51  
 13 Rose, Lee-Ann             15 Barbados               29.06      29.57  
 14 Deneuville, Cecilia       15 Guadeloupe             29.53      29.91  
 15 Phillip, Kadeja           16 Trinidad               28.99      30.21  
 16 Lewis, Lauren             17 US Virgin Is.          31.84      30.87  
 17 Drummond, Abi             15 Cayman                 31.66      31.51  
 18 Morales, Gloria           15 US Virgin Is.          33.28      31.90  
 19 Bain, Ariana              16 Cayman                 32.37      33.64  
 
Event 96  Boys 15-17 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Flow
     Carifta: R 23.50        1996 Julien Sicot                                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Lyons, Cadell             17 Trinidad               24.75      24.23    9  
  2 Bellance, Matthias        16 Martinique             24.34      24.39    7  
  3 LeGrand, Jemal            15 Aruba                  24.91      24.75    6  
  4 Regent, Vince             16 Guadeloupe             25.00      24.95    5  
  5 Pelagie, Valy             15 Guadeloupe             24.97      25.01    4  
  6 Moodie, Steven            16 Jamaica                25.00      25.16    3  
  7 Parfit, Benedict          15 Bermuda                25.33      25.25    2  
  8 Forte, Brian              17 Jamaica                25.04      25.27    1  
 
Event 96  Boys 15-17 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Flow
     Carifta: R 23.50        1996 Julien Sicot                                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bellance, Matthias        16 Martinique             24.36      24.34  
  2 Lyons, Cadell             17 Trinidad               23.99      24.75  
  3 LeGrand, Jemal            15 Aruba                  24.78      24.91  
  4 Pelagie, Valy             15 Guadeloupe             25.81      24.97  
  5 Regent, Vince             16 Guadeloupe             24.83      25.00  
  5 Moodie, Steven            16 Jamaica                24.89      25.00  
  7 Forte, Brian              17 Jamaica                25.28      25.04  
  8 Parfit, Benedict          15 Bermuda                27.88      25.33  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ponson, Joey              16 Aruba                  25.11      25.34  
 10 Pigot, Diguan             15 Suriname               25.59      25.46  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Roberts, Mancer           16 Bahamas                25.77      25.47  
 11 Moss, Armando             17 Bahamas                24.65      25.47  
 11 Brice, Julien             17 St Lucia               24.80      25.47  
 14 Coard, Nicholas           15 Grenada                25.23      25.75  
 15 Mays, Bryson              15 US Virgin Is.          26.41      26.03  
 16 Augier, Jordan            15 St Lucia               26.61      26.10  
 17 Lameynardie, Samuel       16 Martinique             24.17      26.45  
 18 Bakhuis, Derrick          15 Neth. Antilles         25.68      26.53  
 19 Groome, Seiji             16 Cayman                 26.98      27.00  
 20 Panoet, Kevin             16 Suriname               27.21      27.51  
 21 Bain, Joshua              15 Cayman                 28.77      27.95  
 22 Patterson, Nicholas       15 Bermuda                27.50      28.33  
 23 Mc Leod, Abraham          17 Trinidad               24.71      28.89  
 
Event 97  Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: Innovative Solutions
     Carifta: R 1:14.60        1995 Cerian GIBBS                               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Willoughby, Kimberley     12 Barbados             1:25.27    1:23.51    9  
  2 Pique, Candis             12 Suriname             1:25.19    1:23.78    7  
  3 Renfurm, Brienne          12 Suriname             1:26.78    1:25.51    6  
  4 David, Syriah             12 Trinidad             1:26.74    1:27.19    5  
  5 Cherebin, Oreoluwa        12 Grenada              1:27.63    1:27.22    4  
  6 McMaster, Leanne          12 Jamaica              1:29.59    1:27.52    3  
  7 Dixon, Nadani             12 Jamaica              1:29.24    1:28.78    2  
  8 Gay, Jessica              12 Trinidad             1:31.01    1:30.08    1  
 
Event 97  Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: Innovative Solutions
     Carifta: R 1:14.60        1995 Cerian GIBBS                               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pique, Candis             12 Suriname             1:24.71    1:25.19  
  2 Willoughby, Kimberley     12 Barbados             1:26.60    1:25.27  
  3 David, Syriah             12 Trinidad             1:25.51    1:26.74  
  4 Renfurm, Brienne          12 Suriname             1:25.48    1:26.78  
  5 Cherebin, Oreoluwa        12 Grenada              1:27.61    1:27.63  
  6 Dixon, Nadani             12 Jamaica              1:29.96    1:29.24  
  7 McMaster, Leanne          12 Jamaica              1:30.27    1:29.59  
  8 Gay, Jessica              12 Trinidad             1:29.02    1:31.01  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Vadius, Andrea            12 Martinique           1:33.90    1:32.28  
 10 Cleaver, Bethany          12 Cayman               1:34.79    1:32.72  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Williams, Ahlea           11 Barbados             1:32.57    1:34.06  
 12 de Negri, Emily           12 Martinique           1:37.89    1:35.36  
 13 Bevans, Jourdan           12 Bahamas              1:39.37    1:35.76  
 14 Sturrup, Simone           11 Bahamas              1:33.06    1:36.01  
 15 Tognazzo, Isabella        11 Cayman               1:43.61    1:41.70  
 
Event 98  Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: JUTC
     Carifta: R 1:14.04   4/19/2009 Dustin Tynes, BAH  -                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Campbell, Kevaughn        12 Jamaica              1:17.08    1:14.74    9  
  2 Ollivierre, Corey         12 Grenada              1:20.65    1:19.56    7  
  3 Carey, Dionisio           12 Bahamas              1:19.48    1:19.60    6  
  4 Grauwde, Michael          12 Suriname             1:21.23    1:20.71    5  
  5 Charlemagne, Che Sheldon  12 Guadeloupe           1:23.18    1:21.73    4  
  6 Moses, Zach               12 Bahamas              1:21.46    1:22.09    3  
  7 Marshall, Robert          12 Jamaica              1:23.45    1:22.41    2  
  8 Schreuders, Mikel         11 Aruba                1:24.92    1:24.54    1  
 
Event 98  Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: JUTC
     Carifta: R 1:14.04   4/19/2009 Dustin Tynes, BAH  -                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Campbell, Kevaughn        12 Jamaica              1:19.17    1:17.08  
  2 Carey, Dionisio           12 Bahamas              1:16.38    1:19.48  
  3 Ollivierre, Corey         12 Grenada              1:21.82    1:20.65  
  4 Grauwde, Michael          12 Suriname             1:20.83    1:21.23  
  5 Moses, Zach               12 Bahamas              1:25.52    1:21.46  
  6 Charlemagne, Che Sheldon  12 Guadeloupe           1:23.29    1:23.18  
  7 Marshall, Robert          12 Jamaica              1:23.18    1:23.45  
  8 Schreuders, Mikel         11 Aruba                1:26.08    1:24.92  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gillette, Christian       12 Trinidad             1:26.63    1:25.76  
 10 Manning, Jonathan         12 Barbados             1:25.13    1:26.11  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Schollaert, Mehdi         12 Martinique           1:29.50    1:26.41  
 12 Sankar, Sachin            12 Trinidad             1:30.91    1:28.56  
 13 Kolf, Daniel              12 Suriname             1:21.67    1:28.58  
 14 Marie-Noel, David         12 Martinique           1:31.37    1:28.87  
 15 Roseau, Loic              11 Guadeloupe           1:29.94    1:33.32  
 16 Williams, Brandon         12 Cayman               1:46.80    1:50.61  
 17 Morgan, Cole              11 Cayman               1:45.32    1:52.63  
 
Event 99  Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: SDF
     Carifta: R 1:15.25        2003 Alia ATKINSON                              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Stephenson, Jessica       14 Guyana               1:19.78    1:16.32    9  
  2 Small, Deandre            13 Barbados             1:22.75    1:17.40    7  
  3 Leter, Evita              14 Suriname             1:19.38    1:18.88    6  
  4 Gray, Octivia             14 Jamaica              1:19.80    1:20.15    5  
  5 Morley, Laura             13 Bahamas              1:22.95    1:20.74    4  
  6 Serramoglia, Kelia        14 Guadeloupe           1:23.72    1:22.48    3  
  7 Boothe, Danielle          13 Jamaica              1:23.49    1:23.58    2  
  8 Foy, Solene               13 Martinique           1:24.45    1:26.14    1  
 
Event 99  Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: SDF
     Carifta: R 1:15.25        2003 Alia ATKINSON                              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Leter, Evita              14 Suriname             1:20.84    1:19.38  
  2 Stephenson, Jessica       14 Guyana               1:18.18    1:19.78  
  3 Gray, Octivia             14 Jamaica              1:20.64    1:19.80  
  4 Small, Deandre            13 Barbados             1:17.19    1:22.75  
  5 Morley, Laura             13 Bahamas              1:23.40    1:22.95  
  6 Boothe, Danielle          13 Jamaica              1:18.68    1:23.49  
  7 Serramoglia, Kelia        14 Guadeloupe           1:20.42    1:23.72  
  8 Foy, Solene               13 Martinique           1:23.37    1:24.45  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rolle, Riquel             14 Bahamas              1:23.67    1:25.08  
 10 Narayanin, Elodie         14 Guadeloupe           1:24.86    1:25.36  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Duncan, Bryanna           13 Trinidad             1:27.69    1:26.79  
 12 Purperhart, Shannon       13 Suriname             1:24.85    1:27.73  
 13 Bazabas, Celia            14 Martinique           1:26.30    1:27.77  
 14 Holder, Zabrina           13 Barbados             1:24.90    1:31.77  
 15 John, Alejandra           13 Antigua              1:34.44    1:31.99  
 
Event 100  Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: Flow
     Carifta: R 1:09.07        2005 Rodion DAVELAAR                            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Tynes, Dustin             13 Bahamas              1:10.70    1:10.26    9  
  2 Groters, Jordy            13 Aruba                1:16.06    1:12.05    7  
  3 Meerberg, Shane           14 Suriname             1:15.42    1:12.37    6  
  4 Ramkissoon, Jonathan      14 Trinidad             1:14.48    1:13.95    5  
  5 Joseph, Nicolas           14 Martinique           1:16.38    1:14.07    4  
  6 O'Brien, Jeron            13 Trinidad             1:13.05    1:14.24    3  
  7 Tjon A Joe, Renzo         14 Suriname             1:15.54    1:15.17    2  
  8 Melidor Fuxis, Jordan     14 Martinique           1:16.83    1:15.29    1  
 
Event 100  Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: Flow
     Carifta: R 1:09.07        2005 Rodion DAVELAAR                            
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Tynes, Dustin             13 Bahamas              1:12.26    1:10.70  
  2 O'Brien, Jeron            13 Trinidad             1:14.37    1:13.05  
  3 Ramkissoon, Jonathan      14 Trinidad             1:14.29    1:14.48  
  4 Meerberg, Shane           14 Suriname             1:14.27    1:15.42  
  5 Tjon A Joe, Renzo         14 Suriname             1:15.36    1:15.54  
  6 Groters, Jordy            13 Aruba                1:13.02    1:16.06  
  7 Joseph, Nicolas           14 Martinique           1:14.55    1:16.38  
  8 Melidor Fuxis, Jordan     14 Martinique           1:18.70    1:16.83  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hopkin, Andrew            14 Grenada              1:18.27    1:18.38  
 10 Rodrigues, Ronaldo        14 Guyana               1:18.36    1:18.77  
-------------------------------------------------------------------------
 11 van Zanten, Asher         13 Cayman               1:24.17    1:18.85  
 12 Young, Antoine            13 Jamaica              1:18.96    1:19.32  
 13 Bourgeois, Liveurce       13 Guadeloupe           1:16.67    1:20.97  
 14 Mamet, Jonathan           14 Guadeloupe           1:23.05    1:21.70  
 15 Williams, Sidrell         13 Jamaica              1:19.85    1:23.42  
 16 Smith, Trey               14 Antigua              1:33.81    1:37.57  
 
Event 101  Girls 15-17 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: Innovative Solutions
     Carifta: R 1:14.57   3/30/2008 McKayla M Lightbourn, Bahamas-             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Chin, Rejan               16 Trinidad             1:19.40    1:18.26    9  
  2 Lightbourn, McKayla       17 Bahamas              1:21.77    1:18.97    7  
  3 Dufeal, Etie              16 Martinique           1:19.23    1:19.24    6  
  4 Hopkins, Morgan           15 Bermuda              1:21.77    1:19.96    5  
  5 Lembert, Yasmina          15 Guadeloupe           1:20.49    1:20.98    4  
  6 Moss, Shaunte             16 Bahamas              1:22.89    1:22.31    3  
  7 Francoise, Marjorie       15 Guadeloupe           1:21.94    1:22.44    2  
  8 Lewis, Lauren             17 US Virgin Is.        1:20.78    1:22.81    1  
 
Event 101  Girls 15-17 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: Innovative Solutions
     Carifta: R 1:14.57   3/30/2008 McKayla M Lightbourn, Bahamas-             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dufeal, Etie              16 Martinique           1:21.16    1:19.23  
  2 Chin, Rejan               16 Trinidad             1:17.98    1:19.40  
  3 Lembert, Yasmina          15 Guadeloupe           1:20.85    1:20.49  
  4 Lewis, Lauren             17 US Virgin Is.        1:25.04    1:20.78  
  5 Lightbourn, McKayla       17 Bahamas              1:14.57    1:21.77  
  5 Hopkins, Morgan           15 Bermuda              1:18.21    1:21.77  
  7 Francoise, Marjorie       15 Guadeloupe           1:21.59    1:21.94  
  8 Moss, Shaunte             16 Bahamas              1:19.00    1:22.89  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ho, Victoria              16 Jamaica              1:21.24    1:23.14  
 10 Rasmussen, Brigitte       15 US Virgin Is.        1:20.74    1:24.09  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Phillip, Kadeja           16 Trinidad             1:18.96    1:24.16  
 12 Banks, Dania              16 Jamaica              1:21.48    1:24.93  
 13 Darmohoetomo, Dewi        15 Suriname             1:24.91    1:26.60  
 14 De Rogatis, Rebecca       15 Martinique           1:20.72    1:26.84  
 
Event 102  Boys 15-17 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: Ensure
     Carifta: R 1:06.60        2004 Bradley ALLY                               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Pigot, Diguan             15 Suriname             1:09.09    1:08.64    9  
  2 Mc Leod, Abraham          17 Trinidad             1:09.90    1:09.75    7  
  3 Rigues, Ryan              17 Trinidad             1:10.23    1:10.14    6  
  4 Gibson, Evante            15 Bahamas              1:10.80    1:10.83    5  
  5 Groome, Seiji             16 Cayman               1:11.43    1:11.31    4  
  6 Chen, Matthew             16 Jamaica              1:11.86    1:11.84    3  
  7 Panoet, Kevin             16 Suriname             1:12.52    1:12.22    2  
  8 Zephir, Jean Luc          16 Martinique           1:13.18    1:13.42    1  
 
Event 102  Boys 15-17 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: Ensure
     Carifta: R 1:06.60        2004 Bradley ALLY                               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pigot, Diguan             15 Suriname             1:09.83    1:09.09  
  2 Mc Leod, Abraham          17 Trinidad             1:10.30    1:09.90  
  3 Rigues, Ryan              17 Trinidad             1:09.85    1:10.23  
  4 Gibson, Evante            15 Bahamas              1:12.34    1:10.80  
  5 Groome, Seiji             16 Cayman               1:12.58    1:11.43  
  6 Chen, Matthew             16 Jamaica              1:11.00    1:11.86  
  7 Panoet, Kevin             16 Suriname             1:13.25    1:12.52  
  8 Zephir, Jean Luc          16 Martinique           1:14.99    1:13.18  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Regent, Vince             16 Guadeloupe           1:16.69    1:13.95  
 10 Sorel, Yannick            16 Martinique           1:14.98    1:14.20  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Wicks, Wendy              15 Guadeloupe           1:16.53    1:14.47  
 12 Easton, Prince            16 Jamaica              1:16.35    1:15.21  
 13 Innocent-Dolor, Jon-L     16 St Lucia             1:14.03    1:16.96  
 14 Augier, Jordan            15 St Lucia             1:17.88    1:19.19  
 15 Parfit, Benedict          15 Bermuda              1:28.05    1:20.50  
 
Event 103  Girls 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: SDF
     Carifta: R 2:29.18    4/6/2010 Tyla Martin, Trinidad                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Martin, Tyla              12 Trinidad             2:38.37    2:29.18R   9  
    1:12.99 1:16.19                                                
  2 Sherry, Inayah            12 Barbados             2:38.78    2:34.68    7  
    1:14.30 1:20.38                                                
  3 Arends, Sue-Gin           12 Aruba                2:36.36    2:35.55    6  
    1:15.64 1:19.91                                                
  4 Tomascik, Coral           12 Cayman               2:40.41    2:38.94    5  
    1:17.95 1:20.99                                                
  5 Bergasse, Thalia          12 St Lucia             2:50.96    2:46.88    4  
    1:22.57 1:24.31                                                
  6 Washshah, JJ              12 US Virgin Is.        2:49.41    2:47.70    3  
    1:20.77 1:26.93                                                
  7 Keane, Katherine          12 Trinidad             2:52.21    2:52.49    2  
 
Event 103  Girls 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: SDF
     Carifta: R 2:29.18    4/6/2010 Tyla Martin, Trinidad                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Arends, Sue-Gin           12 Aruba                2:37.12    2:36.36  
    1:16.67 1:19.69                                                
  2 Martin, Tyla              12 Trinidad             2:30.87    2:38.37  
    1:18.05 1:20.32                                                
  3 Sherry, Inayah            12 Barbados             2:32.08    2:38.78  
    1:15.82 1:22.96                                                
  4 Tomascik, Coral           12 Cayman               2:40.95    2:40.41  
    1:19.04 1:21.37                                                
  5 Mazurier, Morghane        12 Guadeloupe           2:50.07    2:48.20  
    1:23.09 1:25.11                                                
  6 Washshah, JJ              12 US Virgin Is.        2:50.69    2:49.41  
    1:22.60 1:26.81                                                
  7 Bergasse, Thalia          12 St Lucia             2:50.93    2:50.96  
    1:25.63 1:25.33                                                
  8 Keane, Katherine          12 Trinidad             2:51.09    2:52.21  
    1:23.52 1:28.69                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Backovic, Charlotte       11 Guadeloupe           2:54.26    2:54.97  
    1:26.32 1:28.65                                                
 10 Vaity, Camille            11 Martinique           3:10.60    2:57.13  
    1:26.74 1:30.39                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 Sherry, Sariyah           11 Barbados             2:52.90    2:57.27  
    1:27.56 1:29.71                                                
 12 Reed, Doran               12 Bahamas              3:09.78    2:57.55  
    1:27.75 1:29.80                                                
 13 Campbell, Leslie          12 Bahamas              3:00.98    2:57.92  
    1:28.28 1:29.64                                                
 14 Carmigniani, Marie        11 Martinique           2:59.71    2:58.60  
    1:28.52 1:30.08                                                
 15 Renfurm, Brienne          12 Suriname             3:02.41    3:02.28  
    1:27.57 1:34.71                                                
 16 Macrae, Catriona          11 Cayman               3:10.29    3:07.52  
 17 Brown, Ashleigh           12 Jamaica              3:26.10    3:08.43  
    1:30.73 1:37.70                                                
 
Event 104  Boys 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Flow
     Carifta: R 2:23.09   4/19/2009 Timothy Wynter, JAM-                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Baptiste, Jabari          12 Trinidad             2:33.23    2:27.46    9  
    1:11.85 1:15.61                                                
  2 Carey, Dionisio           12 Bahamas              2:36.51    2:33.80    7  
    1:15.07 1:18.73                                                
  3 Blokland, Cedric          11 Suriname             2:37.20    2:37.58    6  
    1:16.08 1:21.50                                                
  4 Kolf, Daniel              12 Suriname             2:43.58    2:39.51    5  
    1:16.70 1:22.81                                                
  5 Marsau, Mathias           12 Guadeloupe           2:47.02    2:45.49    4  
    1:22.12 1:23.37                                                
  6 Sankar, Sachin            12 Trinidad             2:50.39    2:47.63    3  
  7 Berol, Thomas             12 Martinique           2:47.19    2:48.94    2  
    1:22.05 1:26.89                                                
 -- Roberts, Meshach          12 Bahamas              2:47.30         DQ  
    1:21.49 1:24.11                                                
 
Event 104  Boys 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Flow
     Carifta: R 2:23.09   4/19/2009 Timothy Wynter, JAM-                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Baptiste, Jabari          12 Trinidad             2:32.23    2:33.23  
    1:14.09 1:19.14                                                
  2 Carey, Dionisio           12 Bahamas              2:37.39    2:36.51  
    1:20.40 1:16.11                                                
  3 Blokland, Cedric          11 Suriname             2:38.92    2:37.20  
    1:15.51 1:21.69                                                
  4 Kolf, Daniel              12 Suriname             2:39.35    2:43.58  
    1:20.43 1:23.15                                                
  5 Marsau, Mathias           12 Guadeloupe           2:45.33    2:47.02  
    1:24.61 1:22.41                                                
  6 Berol, Thomas             12 Martinique           2:47.60    2:47.19  
    1:21.72 1:25.47                                                
  7 Roberts, Meshach          12 Bahamas              2:49.02    2:47.30  
    1:23.83 1:23.47                                                
  8 Sankar, Sachin            12 Trinidad             2:49.57    2:50.39  
    1:23.67 1:26.72                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Resin, Malcolm            11 Martinique           2:51.64    2:51.15  
    1:24.46 1:26.69                                                
 10 McCallum, Iain            12 Cayman               2:55.15    2:52.44  
    1:26.52 1:25.92                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 Goren, Yonatan            11 Jamaica              3:08.50    2:57.26  
    1:25.75 1:31.51                                                
 12 Butler, Simon             12 Cayman               2:58.08    2:59.04  
    1:28.02 1:31.02                                                
 13 Goren, Barak              11 Jamaica              2:58.83    3:13.63  
    1:32.62 1:41.01                                                
 
Event 105  Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Innovative Solutions
     Carifta: R 2:26.05   4/14/2007 McKayla Lightbourn, Bahamas                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Gibbs, Amara              13 Barbados             2:37.68    2:28.31    9  
    1:12.03 1:16.28                                                
  2 Drane, Megane             14 Guadeloupe           2:34.62    2:31.65    7  
    1:15.13 1:16.52                                                
  3 Small, Deandre            13 Barbados             2:41.23    2:32.64    6  
    1:14.64 1:18.00                                                
  4 Franklin, Emma            14 Bermuda              2:38.46    2:39.82    5  
    1:16.92 1:22.90                                                
  5 Flowers, Tori             14 Cayman               2:40.89    2:40.91    4  
    1:20.09 1:20.82                                                
  6 Julien, Kristin           13 Trinidad             2:44.21    2:40.93    3  
  7 Webley, Stefani           13 Jamaica              2:43.39    2:43.71    2  
    1:18.44 1:25.27                                                
  8 Tjoen A Choy, Xaenne      14 Suriname             2:43.78    2:45.59    1  
    1:21.09 1:24.50                                                
 
Event 105  Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Innovative Solutions
     Carifta: R 2:26.05   4/14/2007 McKayla Lightbourn, Bahamas                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Drane, Megane             14 Guadeloupe           2:34.34    2:34.62  
    1:16.84 1:17.78                                                
  2 Gibbs, Amara              13 Barbados             2:34.68    2:37.68  
    1:15.67 1:22.01                                                
  3 Franklin, Emma            14 Bermuda              2:43.57    2:38.46  
    1:17.99 1:20.47                                                
  4 Flowers, Tori             14 Cayman               3:01.18    2:40.89  
    1:21.39 1:19.50                                                
  5 Small, Deandre            13 Barbados             2:34.67    2:41.23  
    1:19.06 1:22.17                                                
  6 Webley, Stefani           13 Jamaica              2:43.00    2:43.39  
    1:19.23 1:24.16                                                
  7 Tjoen A Choy, Xaenne      14 Suriname             2:46.16    2:43.78  
    1:20.34 1:23.44                                                
  8 Julien, Kristin           13 Trinidad             2:44.23    2:44.21  
    1:19.82 1:24.39                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Myrie, Amber              14 Cayman               2:40.70    2:45.05  
    1:21.06 1:23.99                                                
 10 Morley, Laura             13 Bahamas              2:48.71    2:46.07  
    1:21.61 1:24.46                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 Regina, Lauriane          14 Martinique           2:55.47    2:47.24  
    1:20.42 1:26.82                                                
 12 Williams, Jacinda         13 Bahamas              2:46.93    2:48.74  
    1:21.86 1:26.88                                                
 13 Phemius, Ophelie          14 Guadeloupe           2:44.50    2:54.03  
    1:24.73 1:29.30                                                
 
Event 106  Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Knutsford Court
     Carifta: R 2:11.49   4/19/2009 Laurent Geran, GUAD-                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Bouchaut, Joris           14 Guadeloupe           2:21.33    2:16.39    9  
    1:07.48 1:08.91                                                
  2 Wynter, Timothy           13 Jamaica              2:19.96    2:16.88    7  
    1:07.62 1:09.26                                                
  3 Boisson-Yates, Keegan     14 Trinidad             2:26.00    2:21.97    6  
    1:06.82 1:15.15                                                
  4 Ledan, Axel               14 Guadeloupe           2:23.23    2:22.96    5  
    1:11.00 1:11.96                                                
  5 Contout, Karl             14 Martinique           2:26.08    2:27.86    4  
    1:11.34 1:16.52                                                
  6 Butler, Geoffrey          14 Cayman               2:29.23    2:28.48    3  
    1:13.15 1:15.33                                                
  7 Gonzales, Jonathan        13 Trinidad             2:31.79    2:29.74    2  
  8 Sorel, Laurent            14 Martinique           2:29.21    2:30.83    1  
    1:12.18 1:18.65                                                
 
Event 106  Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Knutsford Court
     Carifta: R 2:11.49   4/19/2009 Laurent Geran, GUAD-                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wynter, Timothy           13 Jamaica              2:21.96    2:19.96  
    1:09.12 1:10.84                                                
  2 Bouchaut, Joris           14 Guadeloupe           2:16.89    2:21.33  
    1:09.69 1:11.64                                                
  3 Ledan, Axel               14 Guadeloupe           2:26.27    2:23.23  
    1:11.14 1:12.09                                                
  4 Boisson-Yates, Keegan     14 Trinidad             2:26.26    2:26.00  
    1:09.84 1:16.16                                                
  5 Contout, Karl             14 Martinique           2:39.66    2:26.08  
    1:09.71 1:16.37                                                
  6 Sorel, Laurent            14 Martinique           2:37.52    2:29.21  
    1:12.54 1:16.67                                                
  7 Butler, Geoffrey          14 Cayman               2:38.87    2:29.23  
    1:14.30 1:14.93                                                
  8 Gonzales, Jonathan        13 Trinidad             2:27.75    2:31.79  
    1:13.49 1:18.30                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Young, Antoine            13 Jamaica              2:37.19    2:33.55  
    1:15.34 1:18.21                                                
 10 Chong, Kieran             13 Suriname             2:32.73    2:36.08  
    1:16.02 1:20.06                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 Cleare, Zarian            14 Bahamas              2:43.00    2:36.67  
    1:15.88 1:20.79                                                
 12 Hernandez Valdes, Anibal  14 Bahamas              2:47.61    2:38.68  
    1:17.27 1:21.41                                                
 13 Vernon, Elliot            13 Cayman               3:06.31    2:45.19  
    1:21.26 1:23.93                                                
 
Event 107  Girls 15-17 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: SDF
     Carifta: R 2:21.38   4/19/2009 Rebecca Sharpe, BERM-                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Rose, Lee-Ann             15 Barbados             2:33.13    2:24.93    9  
    1:08.82 1:16.11                                                
  2 Marinette, Caroline       16 Guadeloupe           2:26.50    2:25.20    7  
    1:11.70 1:13.50                                                
  3 Lightbourn, McKayla       17 Bahamas              2:34.68    2:26.18    6  
    1:12.85 1:13.33                                                
  4 John Williams, Kimberlee  15 Trinidad             2:33.05    2:28.50    5  
    1:13.48 1:15.02                                                
  5 Butler, Lara              15 Cayman               2:34.85    2:32.35    4  
    1:14.27 1:18.08                                                
  6 Domaso, Chandel           17 Suriname             2:35.54    2:35.32    3  
    1:15.58 1:19.74                                                
  7 Deneuville, Cecilia       15 Guadeloupe           2:36.27    2:36.22    2  
  8 Kenny, Brittany           15 Jamaica              2:35.23    2:36.76    1  
    1:16.76 1:20.00                                                
 
Event 107  Girls 15-17 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: SDF
     Carifta: R 2:21.38   4/19/2009 Rebecca Sharpe, BERM-                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Marinette, Caroline       16 Guadeloupe           2:27.95    2:26.50  
    1:12.17 1:14.33                                                
  2 John Williams, Kimberlee  15 Trinidad             2:27.50    2:33.05  
    1:13.52 1:19.53                                                
  3 Rose, Lee-Ann             15 Barbados             2:23.14    2:33.13  
    1:14.26 1:18.87                                                
  4 Lightbourn, McKayla       17 Bahamas              2:22.89    2:34.68  
    1:17.30 1:17.38                                                
  5 Butler, Lara              15 Cayman               2:33.50    2:34.85  
    1:15.50 1:19.35                                                
  6 Kenny, Brittany           15 Jamaica              2:26.18    2:35.23  
    1:15.68 1:19.55                                                
  7 Domaso, Chandel           17 Suriname             2:41.91    2:35.54  
    1:16.37 1:19.17                                                
  8 Deneuville, Cecilia       15 Guadeloupe           2:34.09    2:36.27  
    1:18.00 1:18.27                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Huxley, Siona             16 St Lucia             2:32.47    2:36.47  
    1:17.19 1:19.28                                                
 10 Ho, Victoria              16 Jamaica              2:30.03    2:36.91  
    1:15.54 1:21.37                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 Yearwood, Nicole          17 Bermuda                   NT    2:39.27  
    1:17.58 1:21.69                                                
 12 Watson, Caylee            15 US Virgin Is.        2:48.36    2:40.96  
    1:16.65 1:24.31                                                
 13 Dufeal, Lea               17 Martinique           2:35.33    2:41.71  
    1:17.03 1:24.68                                                
 14 Drummond, Abi             15 Cayman               2:41.43    2:42.91  
    1:20.13 1:22.78                                                
 15 Chong, Ashley             15 Suriname             2:42.17    2:44.33  
    1:19.15 1:25.18                                                
 16 De Rogatis, Rebecca       15 Martinique           2:43.98    2:44.41  
    1:20.56 1:23.85                                                
 17 Morales, Gloria           15 US Virgin Is.        2:52.47    2:47.03  
    1:21.10 1:25.93                                                
 18 Armstrong, Makayla        16 Trinidad             2:35.23    2:47.69  
    1:20.75 1:26.94                                                
 19 Saunders, Je'Nae          15 Bahamas              2:43.75    2:56.65  
    1:25.44 1:31.21                                                
 
Event 108  Boys 15-17 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Flow
     Carifta: R 2:07.48        2007 Brett Fraser                               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Geran, Laurent            15 Guadeloupe           2:19.49    2:11.52    9  
    1:05.06 1:06.46                                                
  2 Aricat, Alexis            16 Martinique           2:20.39    2:13.93    7  
    1:05.21 1:08.72                                                
  3 Homer, Christian          17 Trinidad             2:21.25    2:15.08    6  
    1:05.32 1:09.76                                                
  4 Mays, Bryson              15 US Virgin Is.        2:23.49    2:20.86    5  
    1:08.55 1:12.31                                                
  5 Coard, Nicholas           15 Grenada              2:19.07    2:21.76    4  
    1:06.49 1:15.27                                                
  6 Blondeau, Ludovic         15 Martinique           2:23.93    2:23.48    3  
    1:07.87 1:15.61                                                
  7 Sharpe, Stefan            16 Trinidad             2:26.78    2:26.39    2  
    1:10.02 1:16.37                                                
  8 Col, Miguel               17 Guadeloupe           2:27.17    2:26.96    1  
 
Event 108  Boys 15-17 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Flow
     Carifta: R 2:07.48        2007 Brett Fraser                               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Coard, Nicholas           15 Grenada              2:16.65    2:19.07  
    1:07.34 1:11.73                                                
  2 Geran, Laurent            15 Guadeloupe           2:10.12    2:19.49  
    1:09.08 1:10.41                                                
  3 Aricat, Alexis            16 Martinique           2:15.05    2:20.39  
    1:08.94 1:11.45                                                
  4 Homer, Christian          17 Trinidad             2:14.05    2:21.25  
    1:07.72 1:13.53                                                
  5 Mays, Bryson              15 US Virgin Is.        2:22.19    2:23.49  
    1:10.23 1:13.26                                                
  6 Blondeau, Ludovic         15 Martinique           2:19.15    2:23.93  
    1:10.57 1:13.36                                                
  7 Sharpe, Stefan            16 Trinidad             2:21.99    2:26.78  
    1:12.46 1:14.32                                                
  8 Col, Miguel               17 Guadeloupe           2:25.40    2:27.17  
    1:11.37 1:15.80                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Roberts, Mancer           16 Bahamas              2:23.15    2:27.46  
    1:12.87 1:14.59                                                
 10 Lowe, Matthew             15 Bahamas              2:30.63    2:28.41  
    1:14.56 1:13.85                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 Brown, Stefan             17 Jamaica              2:28.32    2:28.69  
    1:10.20 1:18.49                                                
 12 McCallum, Alex            15 Cayman               2:34.07    2:34.51  
    1:15.24 1:19.27                                                
 13 Bain, Joshua              15 Cayman               2:26.34    2:36.81  
    1:15.47 1:21.34                                                
 
Event 109  Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Sponsor: Innovative Solutions
     Carifta: R 1:57.60   4/19/2009 Barbados Amateur Swimming                  
                         Z Holder, D Small, I Sherry, A Gibbs              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trinidad and Tobago  'A'                          2:02.40    2:00.44   18  
     1) David, Syriah 12                2) Newallo, Chantal 12            
     3) Mulrain, Jewel 11               4) Martin, Tyla 12                
     1:01.65    58.79                                                      
  2 Bahamas  'A'                                      2:04.04    2:00.69   14  
     1) Weech, Andreas 11               2) Campbell, Leslie 12            
     3) Reed, Doran 12                  4) Sturrup, Simone 11             
     1:01.20    59.49                                                      
  3 Jamaica  'A'                                      2:05.45    2:00.73   12  
     1) McMaster, Leanne 12             2) Graham, Xonnel 12              
     3) Brown, Ashleigh 12              4) Chang, Ivana 12                
     1:01.02    59.71                                                      
  4 Barbados  'A'                                     2:05.23    2:00.90   10  
     1) Willoughby, Kimberley 12        2) Sherry, Sariyah 11             
     3) Williams, Ahlea 11              4) Sherry, Inayah 12              
     1:01.13    59.77                                                      
  5 Martinique  'A'                                   2:08.53    2:07.41    8  
     1) de Negri, Emily 12              2) Vaity, Camille 11              
     3) Carmigniani, Marie 11           4) Blondeau, Sarah 12             
     1:02.95  1:04.46                                                      
  6 Cayman Islands  'A'                               2:13.68    2:14.26    6  
     1) Cleaver, Bethany 12             2) Rivers, Martha 11              
     3) Myrie, Hannah 11                4) Narborough, Alice 11           
 
Event 110  Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Sponsor: JTB
     Carifta: R 1:49.45        2005 TRINIDAD & TOBAGO                          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bahamas  'A'                                      1:59.48    1:53.82   18  
     1) Carey, Dionisio 12              2) Moses, Zach 12                 
     3) Levarity, Aaron 12              4) Cooper, Farion 12              
       56.48    57.34                                                      
  2 Trinidad and Tobago  'A'                          2:02.92    1:55.46   14  
     1) Lewis, Christian 12             2) Sankar, Sachin 12              
     3) Ramkissioon, Joshua 12          4) Baptiste, Jabari 12            
       58.69    56.77                                                      
  3 Jamaica  'A'                                      2:02.96    1:57.68   12  
     1) Campbell, Kevaughn 12           2) Dawkins, Morgan 12             
     3) Nunez, Romario 12               4) Marshall, Robert 12            
       59.26    58.42                                                      
  4 Guadeloupe  'A'                                   1:58.92    1:58.40   10  
     1) Fiarri, Dimitri 12              2) Marsau, Mathias 12             
     3) Charlemagne, Che Sheldon 12     4) Roseau, Loic 11                
     1:00.70    57.70                                                      
  5 Martinique  'A'                                   2:01.82    2:00.03    8  
     1) Marie-Noel, David 12            2) Schollaert, Mehdi 12           
     3) Berol, Thomas 12                4) Thaly, Fabio 12                
       59.29  1:00.74                                                      
  6 Cayman Islands  'A'                               2:17.63    2:20.56    6  
     1) Butler, Simon 12                2) McCallum, Iain 12              
     3) Williams, Brandon 12            4) Morgan, Cole 11                
     1:05.12  1:15.44                                                      
 
Event 111  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Sponsor: SDF
     Carifta: R 1:53.05    4/6/2010 Aruba, Aruba                               
                         G PONSON, D van den Berg, C Maduro, A Ponson      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aruba  'A'                                        1:54.26    1:53.05R  18  
     1) Ponson, Gaby 14                 2) van den Berg, Daniella 13      
     3) Maduro, Cindy 13                4) Ponson, Ally 14                
       56.80    56.25                                                      
  2 Guadeloupe  'A'                                   1:54.98    1:54.94   14  
     1) Narayanin, Elodie 14            2) Serramoglia, Kelia 14          
     3) Drane, Megane 14                4) Azincourt, Laurie 14           
       57.91    57.03                                                      
  3 Bahamas  'A'                                      1:57.75    1:55.30   12  
     1) Moss, Berchadette 14            2) Smith, Taryn 13                
     3) Morley, Laura 13                4) Greene, Gabrielle 14           
       57.40    57.90                                                      
  4 Barbados  'A'                                     1:58.69    1:57.74   10  
     1) Holder, Zabrina 13              2) Small, Deandre 13              
     3) Gibbs, Amara 13                 4) Jordan-Browne, Crystal 14      
       57.72  1:00.02                                                      
  5 Jamaica  'A'                                      1:59.20    2:00.28    8  
     1) Gray, Octivia 14                2) Webley, Stefani 13             
     3) Webber, Marissa 14              4) Boothe, Danielle 13            
     1:00.69    59.59                                                      
  6 Martinique  'A'                                   2:04.48    2:03.91    6  
     1) Jean-Francois, Marie-Sara 13    2) Foy, Solene 13                 
     3) Bazabas, Celia 14               4) Nodin, Madison 14              
     1:00.81  1:03.10                                                      
 
Event 112  Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Sponsor: Flow
     Carifta: R 1:40.90    4/6/2010 Trinidad and Tobago, Trinidad              
                         J Romany, D Carter, B Sobrian, K Boisson-Yates    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trinidad and Tobago  'A'                          1:42.20    1:40.90R  18  
     1) Romany, Joshua 14               2) Carter, Dylan 13               
     3) Sobrian, Blaine 14              4) Boisson-Yates, Keegan 14       
       50.43    50.47                                                      
  2 Martinique  'A'                                   1:46.88    1:44.91   14  
     1) Laventure, Kevin 14             2) Drogo, Theo 14                 
     3) Certain, Lance 14               4) Joseph, Nicolas 14             
       52.29    52.62                                                      
  3 Guadeloupe  'A'                                   1:45.02    1:45.34   12  
     1) Bouchaut, Joris 14              2) Bourgeois, Liveurce 13         
     3) Ledan, Axel 14                  4) Datil, Maxime 14               
       52.97    52.37                                                      
  4 Suriname  'A'                                     1:49.22    1:46.93   10  
     1) Denswil, Wayne 13               2) Meerberg, Shane 14             
     3) Chong, Kieran 13                4) Tjon A Joe, Renzo 14           
       55.01    51.92                                                      
  5 Bahamas  'A'                                      1:51.51    1:47.50    8  
     1) Farquharson, Peter 14           2) Hernandez Valdes, Anibal 14    
     3) Moss, T'Auren 14                4) Cleare, Zarian 14              
       54.03    53.47                                                      
  6 Jamaica  'A'                                      1:50.29    1:48.64    6  
     1) Young, Antoine 13               2) Wynter, Timothy 13             
     3) Williams, Sidrell 13            4) Burnett, Jason-Craig 14        
       54.45    54.19                                                      
 
Event 113  Girls 15-17 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Sponsor: Innovative Solutions
     Carifta: R 1:48.06   3/30/2008 Bahamas                                    
                         VANDERPOOL-WALLACE, LIGHTBOURNE, BUTLER, WEECH    
    Team                                              Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Suriname  'A'                                     1:55.45    1:52.87   18  
     1) Pigot, Chinyére 16              2) van der Jagt, Karlene 16       
     3) Chong, Ashley 15                4) Domaso, Chandel 17             
       56.91    55.96                                                      
  2 Bahamas  'A'                                      1:54.78    1:53.09   14  
     1) Butler, Ashley 17               2) Culmer, Kadesha 17             
     3) Albury, Maya 15                 4) Deveaux, Bria 15               
       56.73    56.36                                                      
  3 Trinidad and Tobago  'A'                          1:53.88    1:53.14   12  
     1) Phillip, Kadeja 16              2) John Williams, Kimberlee 15    
     3) Maundy, Simone 16               4) Thompson, Cherelle 17          
       56.36    56.78                                                      
  4 Jamaica  'A'                                      1:54.60    1:53.43   10  
     1) Ho, Victoria 16                 2) Williams, Lauren 17            
     3) Banks, Dania 16                 4) Nangle, Kendese 15             
       56.83    56.60                                                      
  5 Martinique  'A'                                   1:56.81    1:55.58    8  
     1) Lesdema, Maeva 16               2) Malidor, Julie Anne 15         
     3) Dufeal, Lea 17                  4) De Rogatis, Rebecca 15         
       58.20    57.38                                                      
  6 Guadeloupe  'A'                                   1:58.30    1:57.67    6  
     1) Marinette, Caroline 16          2) Lembert, Yasmina 15            
     3) Deneuville, Cecilia 15          4) Francoise, Marjorie 15         
       58.47    59.20                                                      
  7 Bermuda  'A'                                      2:00.50    1:59.03    4  
     1) Myles, Stephanie 17             2) Hopkins, Morgan 15             
     3) Heyliger, Rebecca 17            4) Yearwood, Nicole 17            
     1:01.81    57.22                                                      
  8 US Virgin Islands  'A'                            2:02.97    2:01.82    2  
     1) Rasmussen, Brigitte 15          2) Lewis, Lauren 17               
     3) Morales, Gloria 15              4) Watson, Caylee 15              
 
Event 113  Girls 15-17 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Sponsor: Innovative Solutions
     Carifta: R 1:48.06   3/30/2008 Bahamas                                    
                         VANDERPOOL-WALLACE, LIGHTBOURNE, BUTLER, WEECH    
    Team                                                 Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Trinidad and Tobago  'A'                          1:51.40    1:53.88  
     1) Rahael, Samantha 17             2) Phillip, Kadeja 16             
     3) Maundy, Simone 16               4) Thompson, Cherelle 17          
       57.04    56.84                                                      
  2 Jamaica  'A'                                      1:53.68    1:54.60  
     1) Ho, Victoria 16                 2) Williams, Lauren 17            
     3) Banks, Dania 16                 4) Nangle, Kendese 15             
       57.32    57.28                                                      
  3 Bahamas  'A'                                      1:53.78    1:54.78  
     1) Albury, Maya 15                 2) Culmer, Kadesha 17             
     3) Butler, Ashley 17               4) Deveaux, Bria 15               
       59.09    55.69                                                      
  4 Suriname  'A'                                     1:54.19    1:55.45  
     1) Pigot, Chinyére 16              2) Darmohoetomo, Dewi 15          
     3) van der Jagt, Karlene 16        4) Chong, Ashley 15               
       57.18    58.27                                                      
  5 Martinique  'A'                                   1:53.19    1:56.81  
     1) Lesdema, Maeva 16               2) Dufeal, Etie 16                
     3) Dufeal, Lea 17                  4) Malidor, Julie Anne 15         
       58.20    58.61                                                      
  6 Guadeloupe  'A'                                   1:54.70    1:58.30  
     1) Marinette, Caroline 16          2) Francoise, Marjorie 15         
     3) Bourdy, Clarence 16             4) Deneuville, Cecilia 15         
       58.54    59.76                                                      
  7 Bermuda  'A'                                      1:56.30    2:00.50  
     1) Heyliger, Rebecca 17            2) Myles, Stephanie 17            
     3) Hopkins, Morgan 15              4) Yearwood, Nicole 17            
     1:01.20    59.30                                                      
  8 US Virgin Islands  'A'                            2:05.92    2:02.97  
     1) Rasmussen, Brigitte 15          2) Lewis, Lauren 17               
     3) Morales, Gloria 15              4) Watson, Caylee 15              
     1:00.98  1:01.99                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cayman Islands  'A'                               2:06.03    2:03.64  
     1) Butler, Lara 15                 2) Drummond, Abi 15               
     3) Flowers, Summer 17              4) Bain, Ariana 16                
     1:00.27  1:03.37                                                      
 
Event 114  Boys 15-17 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Sponsor: Courts
     Carifta: R 1:36.82    4/6/2010 Martinique, Martinique                     
                         M Bellance, A Aricat, Y Sorel, J Zephir           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martinique  'A'                                   1:36.82    1:36.82R  18  
     1) Bellance, Matthias 16           2) Aricat, Alexis 16              
     3) Sorel, Yannick 16               4) Zephir, Jean Luc 16            
       47.78    49.04                                                      
  2 Trinidad and Tobago  'A'                          1:38.58    1:36.91   14  
     1) Mc Leod, Abraham 17             2) Homer, Christian 17            
     3) Cabral, Jonathan 16             4) Lyons, Cadell 17               
       48.84    48.07                                                      
  3 Jamaica  'A'                                      1:42.34    1:40.43   12  
     1) Chen, Matthew 16                2) Forte, Brian 17                
     3) Graham, Richard 17              4) Moodie, Steven 16              
       49.99    50.44                                                      
  4 Guadeloupe  'A'                                   1:39.50    1:40.59   10  
     1) Pelagie, Valy 15                2) Maisonneuve, Swann 16          
     3) Geran, Laurent 15               4) Regent, Vince 16               
       50.32    50.27                                                      
  5 Bahamas  'A'                                      1:42.51    1:41.33    8  
     1) Roberts, Mancer 16              2) McIntosh, Delano 16            
     3) Gibson, Evante 15               4) Moss, Armando 17               
       51.37    49.96                                                      
  6 St. Lucia  'A'                                    1:45.93    1:42.92    6  
     1) Brice, Julien 17                2) Augier, Jordan 15              
     3) Innocent-Dolor, Jon-L 16        4) Mayers, David 16               
       50.58    52.34                                                      
 
Event 901  Girls 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Culmer, Kadesha           17 Bahamas                   NT      29.14  
  2 Bevans, Jourdan           12 Bahamas                   NT      33.90  
 
Event 902  Boys 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McIntosh, Delano          16 Bahamas                   NT      26.19  
  2 Mayers, David             16 St Lucia                  NT      26.83  
  3 Innocent-Dolor, Jon-L     16 St Lucia                  NT      27.27  
  4 Brice, Julien             17 St Lucia                  NT      27.47  
  5 Cleare, Zarian            14 Bahamas                   NT      29.50  
 
Event 903  Girls 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Jacinda         13 Bahamas                   NT      29.64  
  2 Campbell, Leslie          12 Bahamas                   NT      30.25  
 
Event 904  Boys 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Farion            12 Bahamas                   NT      29.07  
 
Event 905  Girls 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heyliger, Rebecca         17 Bermuda                   NT      28.39  
  2 Reed, Doran               12 Bahamas                   NT      31.44  
  3 Bevans, Jourdan           12 Bahamas                   NT      34.12  
 
Event 906  Boys 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patterson, Nicholas       15 Bermuda                   NT      28.92  
  2 Tynes, Dustin             13 Bahamas                   NT      32.10  
  3 Cooper, Farion            12 Bahamas                   NT      34.72  
 
Event 908  Boys 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyons, Cadell             17 Trinidad                  NT      25.13